kiedy kawa po wyrwaniu zęba

Kiedy kawa po wyrwaniu zęba, czyli najczęstsze pytanie kawoszy

Anna Wiktor
Kiedy kawa po wyrwaniu zęba? To pytanie często zadają sobie osoby, które nie lubią zaczynać dnia bez kubka czarnego płynu. Niestety, przynajmniej zaraz po usunięciu zęba, lepiej kawy unikać. Wyjaśniamy dlaczego!

W skrócie:

  • Po wyrwaniu zęba trzeba odczekać PRZYNAJMNIEJ 24 godziny zanim wypijemy kawę. ✔️
  • Gorące i kwaśne napoje mogą doprowadzić do nieprawidłowego gojenia się rany. ✔️
  • Wypicie kawy niedługo po ekstrakcji może nasilić odczuwany ból. ✔️

Kiedy kawa po wyrwaniu zęba?

Odpowiedzi na pytanie, kiedy kawa po wyrwaniu zęba, jeszcze przed zabiegiem poszukuje wielu kawoszy. Jeśli i ty należysz do osób, które każdego dnia wypijają kilka kubków tego aromatycznego napoju, zalecenia po wyrwaniu zęba nie do końca ci się spodobają. Większość stomatologów utrzymuje, że picia gorących napojów (a kawy w szczególności) należy unikać przez 24 godziny po zabiegu ekstrakcji. Dlaczego?

  • Po pierwsze, picie gorącego napoju może spowodować rozszerzenie się naczyń krwionośnych w okolicach rany po ekstrakcji. A to zwiększa ryzyko zbyt szybkiego zerwania się wytworzonego w tym miejscu skrzepu. Jeśli do tego dojdzie, w miejscu przeprowadzonej ekstrakcji może pojawić się krwawienie. Bardziej prawdopodobne staje się wówczas wystąpienie powikłań, z których najbardziej bolesnym jest zapalenie zębodołu (inaczej suchy zębodół).
  • Po drugie, dobrze jest unikać gorących napojów tuż po usunięciu zęba, aby nie poparzyć znieczulonych tkanek i błon śluzowych jamy ustnej! 
  • Po trzecie, kawa powoduje zwykle wzrost ciśnienia krwi. A to znów może prowadzić do problemów w miejscu, w którym tworzy się skrzep.

O kawie i zębach ☕🦷

Prawidłowe pH jamy ustnej jest neutralne, a kawa na już odczyn kwaśny. Zatem szkodzi ona nie tylko tuż po wyrwaniu, ale i na co dzień. Pamiętaj aby nie pić kawy za długo, i nie szczotkować zębów tuż po wypiciu.

zęby i kawa... niedobra to sprawa

Jakich jeszcze potraw unikać po ekstrakcji zęba?

Pytanie: kiedy kawa po wyrwaniu zęba, nie jest jedynym, jakie zadają pacjenci w gabinetach stomatologicznych. Wiele osób jest też ciekawych, czy można pić alkohol po wyrwaniu zęba. Odpowiedź jest prosta: nie! Po ekstrakcji należy unikać alkoholu, palenia papierosów oraz spożywania gorących, twardych i pikantnych potraw. 

W dniu ekstrakcji oraz minimum kolejnym (a przy usuwaniu ósemek nawet dłużej) stawiaj na pokarmy miękkie, które nie będą utrudniały procesu rekonwalescencji. Możesz więc jeść zupy, owsianki, kisiel, budyń czy różnego typu musy. Dozwolone są potrawy w temperaturze pokojowej oraz chłodne – czasem lekarz może wręcz zalecić ci zjedzenie lodów!

Postaraj się przestrzegać zaleceń stomatologa. To tylko kilka dni, po których powrócisz do swoich nawyków, a rana po ekstrakcji będzie pomyślnie się goić. Zignorowanie zaleceń może z kolei powodować podrażnienia oraz przedłużyć okres odczuwalnego bólu. Dodatkowo rośnie ryzyko wystąpienia powikłań, np. bakteryjnych i ropnych stanów zapalnych.

Kiedy kawa po wyrwaniu zęba? Warto zastosować się do zaleceń dentysty i po kubek ulubionego napoju sięgnąć dopiero po 24 godzinach od ekstrakcji. Początkowo unikaj też innych gorących potraw i napojów – gojenie się rany będzie szybsze i łatwiejsze, a ty wcześniej wrócisz do normalnych posiłków!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
włóknik po wyrwaniu zęba jak wygląda

Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?

Następny artykuł
jak proteza zmienia twarz

Jak proteza zmienia twarz? Czy musisz obawiać się jej założenia?

Podobne artykuły