proteza teleskopowa

Proteza teleskopowa – co warto wiedzieć o tym nowoczesnym wypełnieniu ubytków zębowych?

Anna Wiktor
Czym jest proteza teleskopowa i jakie są jej najważniejsze zalety? Dlaczego warto wybrać ją spośród innych rodzajów protez zębowych? Sprawdź, jakie cechy decydują o jej popularności.

Jeśli szukasz wygodnej, lekkie protezy, zapewne spodoba ci się proteza teleskopowa! Sprawdź, jakie inne korzyści wynikają z jej noszenia i dlaczego warto się na nią zdecydować!

Proteza teleskopowa – cechy

Konstrukcja protezy teleskopowej opiera się na 2 rodzajach koron

  • wewnętrznych;
  • zewnętrznych. 

Korony wewnętrzne to nieruchome (zacementowane) elementy, dzięki którym możliwe jest przytwierdzenie protezy do odpowiednio przygotowanych zębów pacjenta. Korony zewnętrzne to z kolei znajdujące się w protezie lub moście protetycznym elementy ruchome. 

Korony wewnętrzne (często metalowe) pozostają na stałe ukryte i są niewidoczne podczas jedzenia, uśmiechania się czy prowadzenia rozmów. Korony zewnętrzne, które mogą być zauważone przez twoich rozmówców, powlekane są porcelanową powłoką w kolorze zębów. Dzięki temu proteza teleskopowa wygląda bardzo naturalnie i estetycznie.

Jakie są wady i zalety protezy teleskopowej?

Wśród licznych zalet protezy teleskopowej należy wymienić jej stabilność, długą żywotność – dłuższą niż w przypadku tradycyjnych protez – oraz estetykę. Ważne jest również to, że pacjenci szybko przyzwyczajają się do noszenia protezy tego typu. Ciekawą właściwością protezy teleskopowej jest wreszcie możliwość rozszerzenia jej, gdyby u pacjenta doszło do utraty kolejnych zębów.

Czy proteza teleskopowa ma jakieś wady? Najbardziej odczuwalną jest cena – zwykle za protezę tego typu trzeba zapłacić ok. 2500–3000 zł. Proteza teleskopowa zwiększa także ryzyko chorób przyzębia. Nosząc ją, należy więc bardzo dbać o właściwą higienę jamy ustnej i regularnie zgłaszać się do stomatologa na wizyty kontrolne.

Zobacz też:
Proteza elastyczna – czym jest? Ile kosztuje? Co musisz o niej wiedzieć?

Proteza teleskopowa to jedna z nowości na rynku protetycznym. Jej noszenie jest komfortowe dla pacjentów. Warto więc zapytać swojego stomatologa o ten rodzaj wypełnień i – w razie potrzeby – rozważyć jego założenie!


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak długo osiada proteza zębowa

Jak długo osiada proteza zębowa i dlaczego trzeba uważnie obserwować ten proces

Następny artykuł
aparat samoligaturujący przed i po

Aparat samoligaturujący przed i po – co musisz wiedzieć, zanim pójdziesz do ortodonty?

Podobne artykuły