Jeśli szukasz wygodnej, lekkie protezy, zapewne spodoba ci się proteza teleskopowa! Sprawdź, jakie inne korzyści wynikają z jej noszenia i dlaczego warto się na nią zdecydować!
Proteza teleskopowa – cechy
Konstrukcja protezy teleskopowej opiera się na 2 rodzajach koron:
- wewnętrznych;
- zewnętrznych.
Korony wewnętrzne to nieruchome (zacementowane) elementy, dzięki którym możliwe jest przytwierdzenie protezy do odpowiednio przygotowanych zębów pacjenta. Korony zewnętrzne to z kolei znajdujące się w protezie lub moście protetycznym elementy ruchome.
Korony wewnętrzne (często metalowe) pozostają na stałe ukryte i są niewidoczne podczas jedzenia, uśmiechania się czy prowadzenia rozmów. Korony zewnętrzne, które mogą być zauważone przez twoich rozmówców, powlekane są porcelanową powłoką w kolorze zębów. Dzięki temu proteza teleskopowa wygląda bardzo naturalnie i estetycznie.
Jakie są wady i zalety protezy teleskopowej?
Wśród licznych zalet protezy teleskopowej należy wymienić jej stabilność, długą żywotność – dłuższą niż w przypadku tradycyjnych protez – oraz estetykę. Ważne jest również to, że pacjenci szybko przyzwyczajają się do noszenia protezy tego typu. Ciekawą właściwością protezy teleskopowej jest wreszcie możliwość rozszerzenia jej, gdyby u pacjenta doszło do utraty kolejnych zębów.
Czy proteza teleskopowa ma jakieś wady? Najbardziej odczuwalną jest cena – zwykle za protezę tego typu trzeba zapłacić ok. 2500–3000 zł. Proteza teleskopowa zwiększa także ryzyko chorób przyzębia. Nosząc ją, należy więc bardzo dbać o właściwą higienę jamy ustnej i regularnie zgłaszać się do stomatologa na wizyty kontrolne.
Proteza teleskopowa to jedna z nowości na rynku protetycznym. Jej noszenie jest komfortowe dla pacjentów. Warto więc zapytać swojego stomatologa o ten rodzaj wypełnień i – w razie potrzeby – rozważyć jego założenie!
Może Cię także zainteresować:
- Proteza acetalowa – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
- Proteza nylonowa – zalety, wady i cena tego rozwiązania
- Czym jest i ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa?
- Proteza szkieletowa – jak wygląda, kiedy się ją stosuje?
- Tymczasowa proteza na jednego zęba – czym się wyróżnia?
- Proteza na zatrzaskach – zalety i cena tego rozwiązania
- Jaka proteza najlepsza? Dowiedz się, jakie są rodzaje protez zębowych!