czyszczenie protezy zębowej octem

Czyszczenie protezy zębowej octem – co warto wiedzieć?

Jakub Kaczmarek
Czyszczenie protezy zębowej octem to jeden z najbardziej popularnych domowych sposobów oczyszczania sztucznych zębów. Czy faktycznie jest skuteczny? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania octu? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Czyszczenie protezy zębowej octem:

  • Metoda oczyszczania protezy za pomocą roztworu wody i octu sprawdza się do usuwania kamienia z protezy.
  • Ocet nie powinien zastępować łagodniejszych środków czyszczących stosowanych na co dzień.
  • Czyszczenie protezy zębowej octem zawsze zakończ dokładnym jej wypłukaniem.

Czyszczenie protezy zębowej octem – kiedy warto je rozważyć?

Czyszczenie protezy zębowej octem to nie jedyny sposób oczyszczania zębów. Nie powinno stanowić podstawowej metody czyszczenia – do tego lepiej służą past do protez i specjalne szczoteczki. Kiedy więc warto sięgnąć po ocet?

Zdecydowanie czyszczenie protezy zębowej octem sprawdzi się, gdy na twojej protezie widoczne są ślady kamienia. Jak je przeprowadzić? W szklance wymieszaj wodę z octem, a potem umieść w roztworze protezę i pozostaw na 5-10 minut. Następnie dokładnie wypłucz protezę, aby pozbyć się przykrego zapachu octu. W ten sposób powinna odzyskać piękny wygląd i naturalny blask!

W przyszłości staraj się codziennie bardzo dokładnie oczyszczać protezę. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko ponownego osadzania się na niej kamienia i konieczności korzystania z dodatkowych środków do jej oczyszczania. Zamiast octu używaj po prostu przeznaczonych do oczyszczania protezy zębowej środków. Pamiętaj też, że oczyścić trzeba całą powierzchnię protezy, a nie tylko część zębową! Większość bakterii osiada na tych częściach protez, które mają bezpośredni kontakt z błoną śluzową – i to te elementy oczyszczaj najdokładniej.

Czy czyszczenie protezy zębowej octem jest bezpieczne?

Czyszczenie protezy zębowej octem jest metodą, która ma wielu zwolenników. Łatwo przeprowadzić ją w domowym zaciszu. Nie wymaga też zakupu drogich produktów – wodę i ocet niemal każdy zawsze ma w swojej kuchni! Czy jednak ta metoda jest bezpieczna dla protezy? Producenci większości protez zdecydowanie ją odradzają. Głównym argumentem, który się pojawia, jest obawa o możliwość zniszczenia lub odbarwienia protezy.

O czym więc trzeba pamiętać, gdy decydujesz się na czyszczenie protezy zębowej octem?

  • Metodę stosuj wyjątkowo i rzadko. Nie korzystaj z niej do codziennego oczyszczania protezy!
  • Przygotowuj łagodny roztwór octu – 50:50 z wodą to zdecydowanie za dużo!
  • Dokładnie wypłucz protezę po oczyszczaniu.
  • Nie zostawiaj protezy w wodzie z octem na długi czas – a zwłaszcza na całą noc! Usunięcie kamienia domowym sposobem nie powinno trwać dłużej niż kilka – kilkanaście minut.

Czyszczenie protezy zębowej octem skutecznie usuwa kamień z powierzchni zębów. Metoda, choć chętnie wybierana, nie powinna jednak być stosowana zbyt często. Ocet nie jest środkiem przeznaczonym do oczyszczania protez – jego używanie codziennie albo w zbyt dużym stężeniu może doprowadzić do zniszczenia protezy. Jeśli mimo wszystko chcesz go wypróbować, rób to sporadycznie i z zachowaniem ostrożności.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ranking szczoteczek elektrycznych

Ranking szczoteczek elektrycznych – jaki jest najlepszy model?

Następny artykuł
Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby

Jak jeść, aby mieć zdrowe zęby – wskazówki i porady

Podobne artykuły