Czyszczenie protezy zębowej octem:
- Metoda oczyszczania protezy za pomocą roztworu wody i octu sprawdza się do usuwania kamienia z protezy.
- Ocet nie powinien zastępować łagodniejszych środków czyszczących stosowanych na co dzień.
- Czyszczenie protezy zębowej octem zawsze zakończ dokładnym jej wypłukaniem.
Czyszczenie protezy zębowej octem – kiedy warto je rozważyć?
Czyszczenie protezy zębowej octem to nie jedyny sposób oczyszczania zębów. Nie powinno stanowić podstawowej metody czyszczenia – do tego lepiej służą past do protez i specjalne szczoteczki. Kiedy więc warto sięgnąć po ocet?
Zdecydowanie czyszczenie protezy zębowej octem sprawdzi się, gdy na twojej protezie widoczne są ślady kamienia. Jak je przeprowadzić? W szklance wymieszaj wodę z octem, a potem umieść w roztworze protezę i pozostaw na 5-10 minut. Następnie dokładnie wypłucz protezę, aby pozbyć się przykrego zapachu octu. W ten sposób powinna odzyskać piękny wygląd i naturalny blask!
W przyszłości staraj się codziennie bardzo dokładnie oczyszczać protezę. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko ponownego osadzania się na niej kamienia i konieczności korzystania z dodatkowych środków do jej oczyszczania. Zamiast octu używaj po prostu przeznaczonych do oczyszczania protezy zębowej środków. Pamiętaj też, że oczyścić trzeba całą powierzchnię protezy, a nie tylko część zębową! Większość bakterii osiada na tych częściach protez, które mają bezpośredni kontakt z błoną śluzową – i to te elementy oczyszczaj najdokładniej.
Czy czyszczenie protezy zębowej octem jest bezpieczne?
Czyszczenie protezy zębowej octem jest metodą, która ma wielu zwolenników. Łatwo przeprowadzić ją w domowym zaciszu. Nie wymaga też zakupu drogich produktów – wodę i ocet niemal każdy zawsze ma w swojej kuchni! Czy jednak ta metoda jest bezpieczna dla protezy? Producenci większości protez zdecydowanie ją odradzają. Głównym argumentem, który się pojawia, jest obawa o możliwość zniszczenia lub odbarwienia protezy.
O czym więc trzeba pamiętać, gdy decydujesz się na czyszczenie protezy zębowej octem?
- Metodę stosuj wyjątkowo i rzadko. Nie korzystaj z niej do codziennego oczyszczania protezy!
- Przygotowuj łagodny roztwór octu – 50:50 z wodą to zdecydowanie za dużo!
- Dokładnie wypłucz protezę po oczyszczaniu.
- Nie zostawiaj protezy w wodzie z octem na długi czas – a zwłaszcza na całą noc! Usunięcie kamienia domowym sposobem nie powinno trwać dłużej niż kilka – kilkanaście minut.
Czyszczenie protezy zębowej octem skutecznie usuwa kamień z powierzchni zębów. Metoda, choć chętnie wybierana, nie powinna jednak być stosowana zbyt często. Ocet nie jest środkiem przeznaczonym do oczyszczania protez – jego używanie codziennie albo w zbyt dużym stężeniu może doprowadzić do zniszczenia protezy. Jeśli mimo wszystko chcesz go wypróbować, rób to sporadycznie i z zachowaniem ostrożności.
Może Cię także zainteresować:
- Nowa proteza zębowa – jak się przyzwyczaić do noszenia, mówienia i jedzenia? Oto sprawdzone porady!
- Jak długo osiada proteza zębowa i dlaczego trzeba obserwować ten proces
- Jak proteza zmienia twarz? Czy musisz obawiać się jej założenia?
- Proteza termoplastyczna – elastyczna, lekka i wygodna
- Proteza elastyczna – czym jest i ile kosztuje?
- Proteza szkieletowa – jak wygląda, kiedy się ją stosuje?
- Tymczasowa proteza na jednego zęba – czym się wyróżnia?