Zapach ropy po wyrwaniu zęba

Zapach ropy po wyrwaniu zęba – czy zawsze oznacza infekcję?

Anna Wiktor
Zapach ropy po wyrwaniu zęba jest powodem niepokoju większości pacjentów. I słusznie, bo jeśli rana goi się prawidłowo w ogóle nie powinien być wyczuwalny. Co jednak zrobić, gdy się pojawi? Wyjaśniamy!

Zapach ropy po wyrwaniu zęba oznacza, że rana nie goi się tak, jak powinna. Najpewniej rozwija się właśnie ropne zakażenie, które nieleczone prowadzi do bardzo nieprzyjemnych powikłań. Jak ich uniknąć i co zrobić, gdy już się pojawiły? Sprawdź!

Zapach ropy po wyrwaniu zęba – groźne powikłanie?

Jak rozpoznać zapach ropy po wyrwaniu zęba? Jest to nieprzyjemna woń wielu pacjentów mówi po prostu, że rana po wyrwaniu zęba śmierdzi. Takiej sytuacji nie wolno lekceważyć! Jeśli zareagujesz szybko i od razu umówisz się na wizytę do swojego stomatologa, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Lekarz oczyści ranę odpowiednimi preparatami i, prawdopodobnie, przepisze ci antybiotyk. Zahamuje to rozwój zakażenia, a potem całkowicie je wyeliminuje!

Do

Jeśli jednak zaniedbasz zdrowie i spróbujesz leczyć się na własną rękę, konsekwencje mogą być o wiele gorsze! Szanse na to, że np. płukanki z szałwii i rumianku oraz ogólnodostępne leki bez recepty sprawią, że pozbędziesz się ropy, są niewielkie. Najpewniej infekcja będzie nadal się rozwijać. Z czasem dołączą do niej kolejne objawy, takie jak: silny, promieniujący do ucha ból, wysoka temperatura albo złe samopoczucie. Wszystko to może oznaczać, że masz do czynienia z tzw. suchym zębodołem, czyli ropnym zapaleniem zębodołu. Ta dolegliwość, choć uleczalna, jest niestety bardzo bolesna!

Zobacz też:
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?

Przykry zapach ropy, który wydobywa się z twoich ust po ekstrakcji powinien zatem zawsze zostać jak najwcześniej skonsultowany z lekarzem!

Jak uniknąć problemów po ekstrakcji

Czy można uniknąć problemów i sprawić, że zapach ropy po wyrwaniu zęba w ogóle się nie pojawi? Nie istnieją sposoby, które dadzą ci 100% pewności, chociaż możesz skutecznie ograniczyć ryzyko powikłań. Stosuj się do zaleceń dentysty – zaraz po zabiegu nie płucz ust, nie jedz i nie pij (chyba, że chcesz przyjąć leki). Ogranicz wysiłek fizyczny, ale dbaj o higienę jamy ustnej. Przez minimum 2-3 dni staraj się też nie spożywać twardych i gorących potraw. Wszystko to sprawi, że rana będzie miała jak najlepsze warunki do właściwego gojenia.

Zapach ropy po wyrwaniu zęba od razu powinien cię zaniepokoić! Jeśli tylko go poczujesz, skontaktuj się ze stomatologiem. Szybkie działanie zaoszczędzi ci sporo bólu i czasu, który poświęciłbyś na rekonwalescencję!


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Włóknik po wyrwaniu zęba – jak wygląda gojenie rany?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Wybór implantów zębowych – poradnik pacjenta

Następny artykuł
Pulsujący ból po wyrwaniu zęba

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?

Podobne artykuły