W skrócie:
- Jajecznica to dobry posiłek po wyrwaniu zęba ✔️
- 2–3 godziny po zabiegu można zacząć jeść płynne lub miękkie pokarmy, takie jak jajecznica ✔️
- Nie należy natomiast jeść twardych pokarmów przez 7 dni po zabiegu ⚠️
- Jajecznica po wyrwaniu zęba nie powinna więc zawierać kiełbasy czy innych dodatków, które wymagają gryzienia i przeżuwania ❌
Jajecznica po wyrwaniu zęba? Po zabiegu usunięcia zęba należy jeść produkty, które nie podrażnią dziąseł, tak aby rana mogła się zagoić. Szczegółowe zalecenia odnośnie jedzenia po wyrwaniu zęba zależą od rodzaju zabiegu oraz stanu jamy ustnej po jego wykonaniu. Jeśli jest taka potrzeba, dentysta może zalecić antybiotyk lub leki przeciwbólowe.
Zalecenia po wyrwaniu ósemki – jedzenie po usunięciu zęba a powikłania
Najczęstsza przyczyna ekstrakcji to zęby mądrości (trzecie zęby trzonowe), które negatywnie wpływają na stan jamy ustnej. Może pojawić się stan zapalny dziąsła i dolegliwości bólowe. Powikłania po usunięciu zęba to najczęściej suchy zębodół i krwawienia z rany.
Proces gojenia rozpoczyna tworzenie się skrzepu, który stanowi naturalny opatrunek w miejscu po ekstrakcji. Pacjent powinien stosować się do zaleceń, których udzieli stomatolog, tak aby nie uszkodzić skrzepu. Jedno z nich to właśnie unikanie jedzenia i picia tak długo aż znieczulenie nie przestanie działać. Zabieg stomatologiczny wymaga zastosowania środków znieczulających, które powodują odrętwienie, a w tym stanie nietrudno o bolesne przygryzienie języka, policzka czy wargi.
Kiedy można normalnie jeść po zabiegu ekstrakcji?
Po usunięciu zęba mądrości pusty zębodół musi się goić. Aby nie podrażnić rany, pacjent nie powinien płukać jamy ustnej, gryźć ani palić. Groźne jest też picie przez słomkę.
Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba? Przyjmuje się, że spożywanie pokarmu należy wstrzymać do momentu, aż znieczulenie przestanie działać, czyli do około 2-3 godzin po zabiegu. Jednocześnie przez 7 dni po zabiegu trzeba unikać żucia i gryzienia, a więc spożywania produktów twardych.
Jajecznica po wyrwaniu zęba – jaki pokarm jeść po ekstrakcji zęba?
Wyrywanie zęba powoduje drażliwość okolicznych tkanek, dlatego przez pierwsze godziny trzeba unikać gorących napojów i potraw oraz twardych produktów. Ból pomagają złagodzić np. lody.
Najlepsza opcja na kolejne dni to prawidłowe nawodnienie i spożywanie miękkiego, bogatego w wartości odżywcze jedzenia. Zaliczają się do niego m.in.:
- bogaty w białko jogurt i serek wiejski;
- bogate w witaminy płynne koktajle owocowe;
- kaszki, puree, jajecznica, owsianka.
Wskazówka 💡
Zupa krem to najlepszy obiad po wyrwaniu zęba. Możesz ją przygotować z ulubionych warzyw i dodać nieco śmietany lub jogurtu, aby była bardziej treściwa. W dodatku dobrze smakuje na chłodno, a takie jedzenie jest wskazane po zabiegu. Warto też wiedzieć, że w procesie gojenia (dokładniej w syntezie kolagenu) bierze udział witamina C. Zupa z natką pietruszki czy koktajl ze szpinakiem to świetny sposób, by jej sobie dostarczyć.
Może Cię także zainteresować:
- Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba i co wybrać na posiłek?
- Ból sąsiedniego zęba po wyrwaniu – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?
- Jak długo boli po wyrwaniu zęba – stomatologiczna ekstrakcja zęba a powikłania
- Zarastanie dziąsła po wyrwaniu zęba – czas gojenia rany i powikłania
- Krwawienie po wyrwaniu zęba – jak uniknąć krwawienia po ekstrakcji?
- Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?
- Zalecenia po wyrwaniu zęba – jak dbać o ranę po zabiegu ekstrakcji?