Jajecznica po wyrwaniu zęba

Jajecznica po wyrwaniu zęba – co i kiedy można spożywać po ekstrakcji?

Aneta Redzik
Jajecznica po wyrwaniu zęba to jeden z pokarmów, który zalecają lekarze. Nie wymaga gryzienia, jest delikatna i miękka, więc nie drażni dziąseł. Sprawdź, co można jeść po zabiegu ekstrakcji, a czego lepiej unikać.

Jajecznica po wyrwaniu zęba? Po zabiegu usunięcia zęba należy jeść produkty, które nie podrażnią dziąseł, tak aby rana mogła się zagoić. Szczegółowe zalecenia odnośnie jedzenia po wyrwaniu zęba zależą od rodzaju zabiegu oraz stanu jamy ustnej po jego wykonaniu. Jeśli jest taka potrzeba, dentysta może zalecić antybiotyk lub leki przeciwbólowe.

Zalecenia po wyrwaniu ósemki – jedzenie po usunięciu zęba a powikłania

Najczęstsza przyczyna ekstrakcji to zęby mądrości (trzecie zęby trzonowe), które negatywnie wpływają na stan jamy ustnej. Może pojawić się stan zapalny dziąsła i dolegliwości bólowe. Powikłania po usunięciu zęba to najczęściej suchy zębodół i krwawienia z rany.

Proces gojenia rozpoczyna tworzenie się skrzepu, który stanowi naturalny opatrunek w miejscu po ekstrakcji. Pacjent powinien stosować się do zaleceń, których udzieli stomatolog, tak aby nie uszkodzić skrzepu. Jedno z nich to właśnie unikanie jedzenia i picia tak długo aż znieczulenie nie przestanie działać. Zabieg stomatologiczny wymaga zastosowania środków znieczulających, które powodują odrętwienie, a w tym stanie nietrudno o bolesne przygryzienie języka, policzka czy wargi.

Kiedy można normalnie jeść po zabiegu ekstrakcji?

Po usunięciu zęba mądrości pusty zębodół musi się goić. Aby nie podrażnić rany, pacjent nie powinien płukać jamy ustnej, gryźć ani palić. Groźne jest też picie przez słomkę.

Zobacz też:
Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu a silny ból – na czym polega bolesne powikłanie rany po ekstrakcji zęba?

Kiedy można jeść po wyrwaniu zęba? Przyjmuje się, że spożywanie pokarmu należy wstrzymać do momentu, aż znieczulenie przestanie działać, czyli do około 2-3 godzin po zabiegu. Jednocześnie przez 7 dni po zabiegu trzeba unikać żucia i gryzienia, a więc spożywania produktów twardych.

Jajecznica po wyrwaniu zęba – jaki pokarm jeść po ekstrakcji zęba?

Wyrywanie zęba powoduje drażliwość okolicznych tkanek, dlatego przez pierwsze godziny trzeba unikać gorących napojów i potraw oraz twardych produktów. Ból pomagają złagodzić np. lody.

Najlepsza opcja na kolejne dni to prawidłowe nawodnienie i spożywanie miękkiego, bogatego w wartości odżywcze jedzenia. Zaliczają się do niego m.in.:

  • bogaty w białko jogurt i serek wiejski;
  • bogate w witaminy płynne koktajle owocowe;
  • kaszki, puree, jajecznica, owsianka.

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba

Szycie dziąsła po wyrwaniu zęba – jak przyspieszyć czas gojenia rany po zabiegu ekstrakcji zęba?

Następny artykuł
Proces gnilny po wyrwaniu zęba

Proces gnilny po wyrwaniu zęba – ile powinien wynosić czas gojenia?

Podobne artykuły