Blaszka kostna po wyrwaniu zęba

Blaszka kostna po wyrwaniu zęba – co zrobić, kiedy z dziąsła wystaje fragment kości?

Aneta Redzik
Blaszka kostna po wyrwaniu zęba samoistnie zanika. Gdy w dziąśle pozostanie kawałek kości, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Sprawdź, co zrobić, jeśli w zębodole pozostanie fragment blaszki kostnej.

Blaszka kostna po wyrwaniu zęba nie powinna pozostać w zębodole. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy blaszka należy do kości, w której umiejscowiony był ząb. Po jego usunięciu powstaje skrzep – jego resorpcja powoduje rozpuszczenie pozostałości po kości. W tym czasie rana się goi i powstaje nowa tkanka kostna. Ekstrakcja powoduje zanikanie wyrostka zębodołowego, ponieważ blaszka kostna przestaje być potrzebna. Dotyczy to zarówno kości danego zębodołu, jak i jego okolic. Z tego powodu priorytetem jest leczenie, a usuwanie zębów to ostateczność.

Blaszka kostna wyrostka zębodołowego – dlaczego nie powinna pozostać w zębodole?

Kość to tkanka twarda organizmu człowieka, która tak jak chrząstka klasyfikowana jest jako tkanka podporowa. Co ważne, kość nie powinna być odkryta, dlatego jeśli podczas ekstrakcji z zębodołu usunięto jedynie część zęba, konieczna jest powtórna konsultacja z lekarzem. Resztki zęba w dziąśle po wyrwaniu to ciało obce, przez które może dojść do powstania ropnia w jamie ustnej lub ostrego stanu zapalnego. To dlatego zabieg standardowo kończy się sprawdzeniem przez lekarza czy w ranie nie pozostał kawałek blaszki kostnej bądź korzenia.

Jeśli jednak leczenie negatywnie wpłynęło na stan zębodołu powodując odsłonięcie bocznej części kości, w której umiejscowiony jest ząb, blaszka kostna nie powinna być usuwana.

Zobacz też:
Ból po wyrwaniu zęba 8 – jak długo trwa ból po usunięciu ósemki?

Blaszka kostna po wyrwaniu zęba – jak usunąć fragment kości po usunięciu zęba?

Odpryski kostne pozostawione w zębodole można zlokalizować wykonując zdjęcie RTG. Dzięki temu dentysta może też określić pochodzenie odłamków.

Jeśli stomatolog zidentyfikuje pozostałości blaszki wyrostka zębodołowego, nie ma konieczności usunięcia tych kawałków. Jeśli jednak jest to ułamany wierzchołek korzenia ósemki, potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Chirurg zrewiduje zębodół, co pozwoli powstrzymać pogorszenie stanu zdrowia (stan zapalny, ropień), do którego mogłoby dojść po jakimś czasie.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ból po wyrwaniu zęba 8

Ból po wyrwaniu zęba 8 – jak długo trwa ból po usunięciu ósemki?

Następny artykuł
Jak długo boli po wyrwaniu zęba

Jak długo boli po wyrwaniu zęba – stomatologiczna ekstrakcja zęba a powikłania

Podobne artykuły