jak spać po wyrwaniu zęba

Jak spać po wyrwaniu zęba – zalecenia stomatologów

Jakub Kaczmarek
Jak spać po wyrwaniu zęba? Jeśli czeka cię ekstrakcja, zapewne zastanawiasz się jak przebiegnie pierwsza noc po zabiegu. Przede wszystkim się nie denerwuj! Jest duża szansa, że wyśpisz się tak samo dobrze, jak zawsze. Warto jednak, abyś znał podstawowe zalecenia stomatologów!

Jak spać po wyrwaniu zęba? Kiedy można się położyć, jeśli zabieg był przeprowadzony wieczorem? Te i podobne pytania zadaje sobie niemal każdy pacjent po ekstrakcji zęba. 

Jak spać po wyrwaniu zęba:

  • Po wyrwaniu zęba powinno się spać na przeciwnym do ekstrakcji boku. ✔️
  • Możesz też podłożyć dodatkową poduszkę, lub spać z poduszką samochodową. ✔️
  • Miej w pobliżu szklankę z wodą, zimny okład, i środki przeciwbólowe. ✔️

Jak spać po wyrwaniu zęba – podstawowe zasady

Zastanawiasz się, jak spać po wyrwaniu zęba i kiedy możesz położyć się do łóżka? Zalecenia po wyrwaniu zęba są jasne: zanim się położysz, poczekaj, aż przestanie działać znieczulenie i ustanie krwawienie.

Pamiętaj! 🦷

Zwykle rana po ekstrakcji krwawi ok. 30 minut. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy krew delikatnie sączy się nawet przez kilka godzin. Jeśli i tobie się to przytrafi, nie panikuj! Sięgnij po prostu po zimny okład i przykładaj go do obolałego miejsca.

Jeśli ząb został usunięty w godzinach porannych, a wieczorem czujesz się już całkiem dobrze, spokojnie połóż się spać. Ułóż się wygodnie – najlepiej nie na tym boku, po której stronie znajduje się świeża rana.

Kładziesz się spać kilka godzin po wyrwaniu zęba? W takiej sytuacji postaraj się ułożyć głowę wyżej niż resztę ciała. Najlepiej podłóż sobie dodatkową poduszkę.

To może ci się przydać!

Jednym z lepszych pomysłów po ekstrakcji będzie przygotowanie sobie wieczorem i ułożenie na szafce nocnej szklanki wody oraz środka przeciwbólowego. Jeśli obudzi cię ból, szybko poradzisz sobie z problemem. W pogotowiu miej też zimny okład, na wypadek, gdyby z rany zaczęła w nocy sączyć się krew. Pamiętaj jednak, że nie zdarza się to często, więc możesz spać spokojnie!

Jak spać po wyrwaniu zęba? Najlepiej w wygodnej pozycji, bez układania się na stronie, po której znajduje się rana. I spokojnie – nawet jeśli w nocy przekręcisz się na niewłaściwy bok, prawdopodobieństwo, że sobie tym zaszkodzisz, jest znikome!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak długo osiada proteza zębowa

Jak długo osiada proteza zębowa i dlaczego trzeba obserwować ten proces

Następny artykuł
blaszka kostna po wyrwaniu zęba

Blaszka kostna po wyrwaniu zęba – co to oznacza?

Podobne artykuły