Czy z opryszczką można iść do dentysty

Czy z opryszczką można iść do dentysty?

Jakub Kaczmarek
Opryszczka wargowa to popularne schorzenie, któremu ulega nawet 90% osób dorosłych. Co ważne, opryszczki na ustach nie można pozbyć się raz na zawsze – co jakiś czas dochodzi do nawrotu objawów. Co wtedy? Czy z opryszczką można iść do dentysty? Wyjaśniamy!

Czy z opryszczką można iść do dentysty? Co zrobić, jeśli zbliża się termin wizyty u stomatologa, ale właśnie poczułeś świąd lub pieczenie w okolicy ust? Jeśli wiesz, że objawy te najpewniej wywołał wirus opryszczki, lepiej dwa razy zastanów się, czy warto odwiedzać gabinet stomatologiczny!

Czym jest opryszczka wargowa?

Czy z opryszczką można iść do dentysty? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, sprawdź, skąd w ogóle biorą się swędzące pęcherzyki w okolicach ust. 

Opryszczka to schorzenie wywołane przez wirus HSV–1 (herpes simple 1). Do zarażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą (np. w czasie pocałunków) albo pośrednio, kiedy używacie wspólnych naczyń lub ręczników. Wirus wnika do organizmu przez błony śluzowe lub uszkodzoną skórę. Nie musi od razu dawać jasnych sygnałów zakażenia – przez pewien czas może pozostawać w postaci uśpionej. Objawy opryszczki zwykle pojawiają się, gdy dodatkowo:

  • dochodzi do nagłych zmian temperatury (np. latem korzystasz z mocno klimatyzowanych pomieszczeń);
  • w twoim życiu pojawia się dużo stresu i jesteś przemęczony;
  • przez długi czas przebywasz na silnym słońcu;
  • leczysz infekcję górnych dróg oddechowych.

Czy wyleczenie opryszczki jest możliwe? Najczęściej nie. W czasie trwania pierwszego zakażenia objawy mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni! Potem wirus przechodzi w formę uśpioną i w przypadku wystąpienia dogodnych warunków znów daje o sobie znać. Nawroty trwają jednak krócej, maksymalnie ok. 14 dni.

Zobacz też:
Na czym polega ekstyrpacja – nowoczesna metoda leczenia kanałowego?

Czy opryszczka może powodować większe problemy zdrowotne? Zazwyczaj na szczęście kończy się jedynie na bolesnych pęcherzykach wypełnionych płynem, które pojawiają się w okolicach warg. Jeśli jednak dopuścisz do ich pęknięcia i przeniesienia się wydzieliny na inne części jamy ustnej lub twarzy, mogą pojawić się takie choroby jak opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, a nawet zapalenie rogówki (jeśli wirus będzie miał kontakt z powieką lub spojówką oka).

Czy z opryszczką można iść do dentysty?

Zastanawiasz się, czy z opryszczką można iść do dentysty? Niezależnie od tego, czy planujesz wykonywanie zabiegów stomatologicznych, czy zwykły przegląd stanu jamy ustnej, lepiej przełożyć wizytę! Po pierwsze, w wyniku szerokiego otwarcia ust może dojść do pękania pęcherzyków. Płyn surowiczy przedostanie się wówczas do wnętrza jamy ustnej, a to doprowadzi właśnie do opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Pęcherzyki z płynem pojawią się wtedy także po wewnętrznej stronie policzków, na języku i gardle, co utrudni ci przyjmowanie posiłków i płynów. W skrajnych przypadkach możesz mieć nawet kłopoty z mówieniem!

Po drugie, z uwagi na fakt, jak bardzo zaraźliwy jest wirus opryszczki, wizytą u dentysty narażasz personel gabinetu. Nie zdziw się więc, jeśli stomatolog, który zauważy objawy aktywnej opryszczki, odmówi wykonania zabiegu lub w ogóle leczenia stomatologicznego. Lepiej więc odpowiednio wcześniej przełożyć termin wizyty niż narażać się na niemiłe konsekwencje – albo rozwój choroby!

Leczenie opryszczki – kiedy zakażenie zacznie się goić?

Chciałbyś jak najszybciej pozbyć się pęcherzyków opryszczki i przejść do zaplanowanego leczenia zębów? W takim razie postaw na sprawdzone środki, które pomogą ci przyspieszyć gojenie się zmian chorobowych. Najczęściej w trakcie leczenia opryszczki stosuje się miejscowo leki przeciwwirusowe w postaci żeli, maści lub kremów. Warto też więcej czasu poświęcić na odpoczynek i zminimalizować ilość wysoko przetworzonego jedzenia w diecie. Zdrowa dieta wzmacnia działanie układu odpornościowego – a to przekłada się na szybsze leczenie opryszczki oraz rzadsze nawroty choroby. 

Zobacz też:
Higienizacja zębów – cena zabiegu

Domowym sposobem polecanym przez wiele osób, który ma przyspieszyć leczenie zmian, jest pasta do zębów na opryszczkę. Lekarze odradzają jednak stosowanie tej metody, z uwagi na substancje drażniące zawarte w paście. Jeśli chcesz wysuszyć zmiany (a co za tym idzie ograniczyć odczuwane swędzenie i pieczenie), zamiast past do zębów zastosuj pastę cynkową.

Czy z opryszczką można iść do dentysty? Wiesz już, że zakażenie jest przeciwwskazaniem do wizyty w gabinecie. Lepiej przecież nie ryzykować pojawienia się bolesnych pęcherzyków wewnątrz jamy ustnej! Dlatego też nie czekaj nawet na pojawienie się zmian – postaraj się zrezygnować z wizyty  i przełożyć ją od razu, gdy poczujesz swędzenie lub pieczenie zapowiadające nawrót opryszczki.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zab-na-sztyfcie-ile-wytrzyma

Ząb na sztyfcie. Ile wytrzyma wkład? Czy korona będzie trwała?

Następny artykuł
Jak pozbyć się afty w jeden dzień

Jak pozbyć się afty w jeden dzień?

Podobne artykuły