dzień dentysty

Ogólnopolski Dzień Dentysty – kiedy i po co obchodzić światowy dzień dentystów i zębów?

Jakub Kaczmarek
Czy wiesz, że aż 10% mężczyzn i 3% kobiet nigdy nie odwiedziło gabinetu dentystycznego? Dzień Dentysty, który przypada na 5 marca, to najlepszy czas, aby przełamać swój strach i zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej.

Ogólnopolski Dzień Dentysty obchodzony jest każdego roku 5 marca. Celem tego święta jest docenienie i uhonorowanie pracy stomatologów. Ale jest to też doskonały czas na przypomnienie ludziom wagi troski o swój uśmiech. Zdrowa jama ustna to nie tylko kwestia natury estetycznej – wiele chorób zębów jest bardzo problematycznych. Mogą one odbijać się na stanie całego organizmu.

Światowy dzień dentysty – nie tylko docenienie pracy stomatologów

Celem Dnia Dentysty jest oczywiście uhonorowanie ciężkiej pracy lekarzy stomatologii. Lecz jest to także czas na podkreślenie wagi dbania o zdrowie i higienę swoich zębów. Wiele osób wciąż unika wizyt w gabinecie stomatologicznym. Bierze się to z tzw. dentofobii, czyli przekonania, że jest to przeżycie bolesne i nieprzyjemne, a nawet traumatyzujące.

W rzeczywistości, współczesna medycyna poszła już tak daleko do przodu, że większość zabiegów jest całkowicie bezbolesna. Dzień Dentysty to idealna okazja do tego, by przezwyciężyć swoje lęki i jak najszybciej umówić się na wizytę kontrolną, która może zapobiec konieczności skomplikowanego leczenia w przyszłości. Specjaliści przypominają, że nieleczone schodzenia jamy ustnej mogą doprowadzić do rozwoju:

  • cukrzycy;
  • nadciśnienia;
  • chorób serca;
  • stanów zapalnych zatok, uszu i oczu;
  • zapalenia opon mózgowych;
  • alergii;
  • chorób nerek.

Pamiętaj, że w przypadku chorób zębów i jamy ustnej, znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego w Dzień Dentysty przypominamy, aby przynajmniej raz do roku udać się na bezpłatny przegląd stanu uzębienia oraz odkamienianie i kompleksowe oczyszczanie. Pracownicy gabinetów stomatologicznych z pewnością udowodnią ci, że nie są to miejsca, których należy się bać. Obecnie komfort pacjentów stawiany jest na pierwszym miejscu, a postępy w medycynie pozwalają na przeprowadzanie wielu skomplikowanych procedur całkowicie bezboleśnie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wyrostek zębodołowy

Co to jest wyrostek zębodołowy? Struktura kości wyrostka zębodołowego i zapalenie wyrostka zębodołowego

Następny artykuł
kiretaż

Kiretaż stomatologiczny. Wskazania, rodzaje, przebieg

Podobne artykuły