dentofobia

Dentofobia – co to za przypadłość i jak można z nią walczyć?

Anna Wiktor
Strach przed dentystą wcale nie jest czymś, co powinno się ignorować ani bagatelizować. Nieleczona dentofobia może negatywnie wpłynąć na zdrowie zębów i jamy ustnej. Jak sobie z nią radzić, by nie doprowadzić do takich ubytków na swoim zdrowiu?

Dentofobia to strach przed wizytą u stomatologa. Niestety, jest to realna przypadłość, która zdarza się dość często. W większym lub mniejszym stopniu została stwierdzona wśród prawie połowy Polaków. Silny lęk przed dentystą skutkuje ograniczeniem wizyt w gabinecie, a tym samym pogorszonym zdrowiem zębów i jamy ustnej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Skąd bierze się dentofobia?

Żadna ilość znieczulenia może nie pomóc z lękiem przed zabiegami stomatologicznymi. Dla osób wrażliwych nawet zwykły przegląd może być bardzo nieprzyjemny. 

Dentofobia najczęściej wynika z konkretnych negatywnych przeżyć, najczęściej z okresu dzieciństwa. Najczęściej można doszukać się takich przyczyn jak:

  • przetrzymywanie dziecka na siłę w fotelu dentystycznym;
  • wyrywanie zębów, szczególnie bez odpowiedniego znieczulenia;
  • leczenie endodontyczne.

Często bywa, że uwarunkowanie społeczne jeszcze bardziej nasila lęki wyciągnięte z młodości i nie zachęca do ich przełamywania. Jest to szczególnie widoczne wśród dzieci – jeżeli ich rodzic odczuwa strach lub niechęć przed wizytami u dentysty, prawdopodobnie maluch będzie zachowywał się tak samo.

Dentofobia – jak leczyć?

Pozbycie się dentofobii musi zacząć się od rozpoznania problemu. Wymaga to przede wszystkim chęci pacjenta. Konieczne jest też znalezienie odpowiedniego lekarza, który zrozumie problem i nie będzie go bagatelizował. Można zastosować też naturalne środki odprężające lub znieczulające.

Pierwsza wizyta powinna wówczas ograniczyć się do przeglądu i ułożenia planu leczenia. Kolejna może polegać na wyleczeniu drobnego ubytku. Stomatolog powinien cały czas dokładnie tłumaczyć, co robi i dlaczego. Niepewność często wzmaga uczucie lęku. Najważniejsze jest więc ustalenie relacji zaufania i szczerość pomiędzy pacjentem a lekarzem. 

Dentofobia bywa często bagatelizowana jako infantylny problem. W rzeczywistości jest to jednak poważna dolegliwość, która może odbić się negatywnie na zdrowiu jamy ustnej pacjenta. Dlatego jej rozpoznanie i leczenie jest bardzo ważne.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
inlay i onlay

Inlay i onlay – poznaj nowoczesne, naturalnie wyglądające wypełnienia koron zębowych

Następny artykuł
ból zęba w nocy

Ból zęba w nocy – co robić? Domowe sposoby i leczenie wieczornego bólu zębów

Podobne artykuły

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Gabinety stomatologiczne wciąż nie są tymi placówkami medycznymi, na które stać każdego przeciętnego rodaka. Większość z nich nie ma podpisanej umowy z NFZ, dlatego też leczenie dentystyczne pozostaje jednym z najdroższych w naszym kraju. Czy ceny usług dentystycznych przekładają się na wysokie zarobki stomatologów w Polsce?
Czytaj więcej

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej

Co to jest anemia? Objawy i leczenie

Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi niewątpliwie należy anemia. Inaczej nazywana jest ona niedokrwistością i oznacza sytuację, w której liczba czerwonych krwinek lub ilość hemoglobiny zawartej w nich nie umożliwia odpowiedniego utlenienia tkanek. Istnieje kilka typów anemii, z których każdy ma swoiste przyczyny, a więc i najbardziej odpowiednie metody terapii. Najczęstsza, a więc i najbardziej znana w obiegowej opinii, jest anemia spowodowana niedoborem żelaza. Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości. Jakie objawy powinny być niepokojące? Jak wygląda leczenie anemii?
Czytaj więcej