dentofobia

Dentofobia – co to za przypadłość i jak można z nią walczyć?

Anna Wiktor
Strach przed dentystą wcale nie jest czymś, co powinno się ignorować ani bagatelizować. Nieleczona dentofobia może negatywnie wpłynąć na zdrowie zębów i jamy ustnej. Jak sobie z nią radzić, by nie doprowadzić do takich ubytków na swoim zdrowiu?

Dentofobia to strach przed wizytą u stomatologa. Niestety, jest to realna przypadłość, która zdarza się dość często. W większym lub mniejszym stopniu została stwierdzona wśród prawie połowy Polaków. Silny lęk przed dentystą skutkuje ograniczeniem wizyt w gabinecie, a tym samym pogorszonym zdrowiem zębów i jamy ustnej. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Skąd bierze się dentofobia?

Żadna ilość znieczulenia może nie pomóc z lękiem przed zabiegami stomatologicznymi. Dla osób wrażliwych nawet zwykły przegląd może być bardzo nieprzyjemny. 

Dentofobia najczęściej wynika z konkretnych negatywnych przeżyć, najczęściej z okresu dzieciństwa. Najczęściej można doszukać się takich przyczyn jak:

  • przetrzymywanie dziecka na siłę w fotelu dentystycznym;
  • wyrywanie zębów, szczególnie bez odpowiedniego znieczulenia;
  • leczenie endodontyczne.

Często bywa, że uwarunkowanie społeczne jeszcze bardziej nasila lęki wyciągnięte z młodości i nie zachęca do ich przełamywania. Jest to szczególnie widoczne wśród dzieci – jeżeli ich rodzic odczuwa strach lub niechęć przed wizytami u dentysty, prawdopodobnie maluch będzie zachowywał się tak samo.

Dentofobia – jak leczyć?

Pozbycie się dentofobii musi zacząć się od rozpoznania problemu. Wymaga to przede wszystkim chęci pacjenta. Konieczne jest też znalezienie odpowiedniego lekarza, który zrozumie problem i nie będzie go bagatelizował. Można zastosować też naturalne środki odprężające lub znieczulające.

Pierwsza wizyta powinna wówczas ograniczyć się do przeglądu i ułożenia planu leczenia. Kolejna może polegać na wyleczeniu drobnego ubytku. Stomatolog powinien cały czas dokładnie tłumaczyć, co robi i dlaczego. Niepewność często wzmaga uczucie lęku. Najważniejsze jest więc ustalenie relacji zaufania i szczerość pomiędzy pacjentem a lekarzem. 

Dentofobia bywa często bagatelizowana jako infantylny problem. W rzeczywistości jest to jednak poważna dolegliwość, która może odbić się negatywnie na zdrowiu jamy ustnej pacjenta. Dlatego jej rozpoznanie i leczenie jest bardzo ważne.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
inlay i onlay

Inlay i onlay – poznaj nowoczesne, naturalnie wyglądające wypełnienia koron zębowych

Następny artykuł
ból zęba w nocy

Ból zęba w nocy – co robić? Domowe sposoby i leczenie wieczornego bólu zębów

Podobne artykuły

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Polski dentysta w Paryżu to gwarancja komunikacji bez barier językowych i bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Przywrócenie blasku Twojemu uśmiechowi nigdy nie było prostsze. Dowiedz się, jak profesjonalizm i zaangażowanie specjalistów mogą przekształcić Twoje doświadczenie stomatologiczne w stolicy Francji.
Czytaj więcej
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Jeśli należysz do osób, które podczas snu zaciskają zęby i nimi zgrzytają, pomóc może Ci zastrzyk botoksu. Okazuje się, że substancja ta sprawdza się nie tylko w odmładzaniu twarzy, ale też leczeniu niektórych schorzeń, takich jak właśnie bruksizm – niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu.
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Czytaj więcej