inlay i onlay

Inlay i onlay – poznaj nowoczesne, naturalnie wyglądające wypełnienia koron zębowych

Anna Wiktor
Inlay i onlay to nowoczesna technologia stosowana do anatomicznego wypełnienia ubytków w zębach. Czym różnią się od siebie wkłady i nakłady koronowe? Czytaj dalej i dowiedz się, kiedy należy wybrać który rodzaj.

Inlay i onlay to alternatywy tradycyjnych dużych wypełnień koron zębowych. Te nowoczesne rozwiązania pozwalają wzmocnić naturalną strukturę zęba oraz umożliwiają jego anatomiczną odbudowę. Co więcej, są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Czytaj dalej!

Inlay i onlay – podobieństwa i różnice

Oba te rozwiązania stomatologiczne przypominają korony. Najprościej mówiąc, inlay to wkład, a onlay to nakład. Są to elementy wykonane z porcelany lub kompozytu. Tworzy się je zawsze indywidualnie, na podstawie wycisków zębów pacjenta. Ten sposób umożliwia idealne, anatomiczne dopasowanie wypełniaczy.

Inlay i onlay pozwalają uzyskać efekt naturalnej korony, z guzkami ułatwiającymi żucie. Jest metoda bardzo odporna na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Do tego wygląda bardzo naturalnie. Żaden z tych efektów nie jest możliwy przy zastosowaniu tradycyjnej plomby.

Inlay i onlay – kiedy stosować?

Inlay stosowany jest na duże powierzchnie zębów przeżuwających pokarm. Montuje się go w taki sposób, aby przynajmniej dwie strony stykały się z naturalną koroną. Onlay odtwarza nie tylko sam kształt zęba, ale też jego naturalne guzki i nierówności. W przypadku bardzo dużych ubytków można sięgnąć po tzw. overlay. Te nakładki jeszcze bardziej wzmacniają strukturę zęba i zapobiegają jego dalszym uszkodzeniom.
Inlay i onlay to nowoczesne rozwiązania, które powoli zaczynają wypierać tradycyjne plomby. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, są one bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Zabezpieczają ząb przed próchnicą i wzmacniają jego strukturę. Ich podstawową funkcją jest jednak odbudowanie powstałych na skutek różnego rodzaju uszkodzeń ubytków.

Zobacz też:
Testy Herbsta stosowane są w protetyce stomatologicznej do prawidłowego wykonania protezy całkowitej

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat

Ile po wyrwaniu zęba można założyć aparat? Dlaczego czekanie jest konieczne i jak długo powinno wynieść?

Następny artykuł
dentofobia

Dentofobia – co to za przypadłość i jak można z nią walczyć?

Podobne artykuły
testy herbsta

Testy Herbsta stosowane są w protetyce stomatologicznej do prawidłowego wykonania protezy całkowitej

Testy Herbsta podczas wizyty u protetyka? Na pewno je zdasz. Są częścią procesu tworzenia płytki protezy zębowej i gwarantują, że będzie pasować. Zęby sztuczne muszą być idealnie dopasowana do konkretnego pacjenta. Płaszczyzna protezy nie może być za duża ani za mała, nie może uciskać, sprawiać bólu. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza że mięśnie policzków, ścięgna, żuchwa, język, wargi stale są w ruchu, a więc cała płyta protezy narażona jest na przemieszczenia i musi dopasowywać się do tych ciągłych zmian. Tylko stabilna i wygodna proteza będzie spełniać swoje funkcje i będzie w pełni zaakceptowana przez pacjenta. Gwarantują to m.in. wykonane testy Herbsta, które protetyk zleca pacjentowi podczas wizyt. Czym są i jak wyglądają?
Czytaj więcej