odbudowa zęba na włóknie szklanym

Odbudowa zęba na włóknie szklanym – zalety i przeciwwskazania

Anna Wiktor
Odbudowa zęba na włóknie szklanym to popularny sposób zakończenia leczenia endodontycznego (kanałowego). Zabieg wykonywany jest szybko, a odbudowany ząb staje się stabilny i prosty. Czy wobec tego można korzystać z tej metody odbudowy zębów za każdym razem? Jakie są zalety tego rozwiązania, a kiedy nie można go wdrożyć? Wyjaśniamy!

W skrócie:

  • Odbudowa zęba na włóknie szklanym to popularna metoda odbudowywania zębów przednich po leczeniu kanałowym.
  • Odbudowany z wykorzystaniem włókna szklanego ząb staje się stabilny i uzyskuje wieloletnią trwałość.
  • Leczenie jest praktycznie bezbolesne (lekarz może podać znieczulenie miejscowe) i zostaje w całości zakończone podczas jednej wizyty.

Na czym polega odbudowa zęba na włóknie szklanym?

Odbudowa zęba na włóknie szklanym jest bardzo popularnym zabiegiem, który stomatolog przeprowadzi w trakcie zaledwie jednej wizyty. Metodą tą można wzmocnić zarówno zęby po leczeniu kanałowym, jak i mosty protetyczne. W tym drugim przypadku zastosowanie włókna szklanego chroni tkanki zębów pacjenta przed zeszlifowaniem.

Jak przebiega odbudowa zęba na włóknie szklanym? Podczas wizyty lekarz dobiera odpowiedni wkład koronowo-korzeniowy (czyli element z włóknem szklanym) i wprowadza go do kanału zębowego. Sprawia to, że ząb staje się o wiele mocniejszy i bardziej stabilny. W dalszym etapie wkład z włókna szklanego zostaje zacementowany. Potem wykonuje się już tylko koronę kompozytową lub z porcelany. Dla większego komfortu pacjenta na czas przeprowadzania zabiegu może on otrzymać miejscowe znieczulenie.

Zazwyczaj włókno szklane stosuje się do odbudowy zębów przednich. W przypadku dużych zębów trzonowych jest to już bardziej problematyczne i rzadziej wykorzystywane.

Stomatolodzy mają do dyspozycji włókno szklane w dwóch różnych postaciach. Może być ono zastosowane w formie zmielonej albo jako całe włókno. W tym drugim przypadku materiał wykazuje lepsze właściwości wzmacniające.

Jakie są zalety zastosowania włókna szklanego w stomatologii?

Jakie korzyści dla pacjenta niesie ze sobą odbudowa zęba na włóknie szklanym? Podstawową kwestią jest stabilizacja zęba i wzmocnienie jego konstrukcji. Wśród zalet zastosowania właśnie tej metody wymienić trzeba także:

  • Trwałość – ząb odbudowany za pomocą włókna szklanego przetrwa w idealnym stanie nawet wiele lat!
  • Estetyczny wygląd – odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i niczym nie różni się od pozostałych zębów pacjenta. Stomatolog bardzo precyzyjnie szlifuje kształt korony oraz dobiera jej kolor.
  • Odporność odbudowanego zęba na ścieranie. Odbudowane zostają także funkcje zęba – można używać go dokładnie tak, jak przed rozpoczęciem leczenia.
  • Krótki czas leczenia.
  • Możliwość odbudowy zęba zniszczonego w dosyć dużym stopniu. W takim przypadku lekarz może zadecydować o wykorzystaniu specjalnych wkładów kompozytowych z włóknem szklanym. Jest to świetny sposób na wzmocnienie struktury zęba, który będzie służył ci jeszcze kolejne lata!

Efekt odbudowy zawsze można wzmocnić dzięki prawidłowej i regularnej higienie jamy ustnej. Pamiętaj więc o tym, aby zęby dokładnie szczotkować minimum rano i wieczorem. Nie zaniedbuj też kontrolnych wizyt w gabinecie stomatologa – należy wykonywać je co najmniej co 6 miesięcy!

Czy odbudowa zębów na włóknach szklanych ma jakieś wady? Przeciwwskazania.

Główną wadą odbudowy zęba na włóknie szklanym jest koszt takiego zabiegu. Niestety, nie należy on do najtańszych. Ceny wahają się zależnie od gabinetu, ale zwykle nie są niższe niż kilkaset złotych. Istnieją też sytuacje, w których wykonanie odbudowy zęba z zastosowaniem włókna szklanego w ogóle nie jest możliwe. Do przeciwwskazań należą:

  • poważne wady zgryzu zauważalne u pacjenta;
  • bruksizm (zgrzytanie zębami zwłaszcza podczas snu);
  • duża niestabilność zębów i ich ruchomość;
  • zbyt duże ubytki w koronie lub korzeniu zęba.

Twój stomatolog może także odmówić przeprowadzenia odbudowy zęba na włóknie szklanym, jeśli podejrzewa niewystarczającą, zbyt rzadką albo nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Dokładne i regularne oczyszczanie zębów (a zwłaszcza okolicy odbudowanego zęba) po zabiegu jest bardzo ważne!

Odbudowa zęba na włóknie szklanym to skuteczna metoda przywrócenia wszystkich funkcji zębom po leczeniu kanałowym. Zabieg przeprowadzany jest szybko, a jego efekty utrzymują się przez lata. Jeśli więc zakończyłeś leczenie endodontyczne (albo właśnie takie planujesz), koniecznie zapytaj swojego stomatologa o możliwość odbudowy zębów na włóknie szklanym!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

E-recepta – odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Następny artykuł
zestaw do wybielania zębów ranking

Zestaw do wybielania zębów – ranking najlepszych produktów

Podobne artykuły