testy herbsta

Testy Herbsta stosowane są w protetyce stomatologicznej do prawidłowego wykonania protezy całkowitej

Anna Wiktor
Testy Herbsta podczas wizyty u protetyka? Na pewno je zdasz. Są częścią procesu tworzenia płytki protezy zębowej i gwarantują, że będzie pasować. Zęby sztuczne muszą być idealnie dopasowana do konkretnego pacjenta. Płaszczyzna protezy nie może być za duża ani za mała, nie może uciskać, sprawiać bólu. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza że mięśnie policzków, ścięgna, żuchwa, język, wargi stale są w ruchu, a więc cała płyta protezy narażona jest na przemieszczenia i musi dopasowywać się do tych ciągłych zmian. Tylko stabilna i wygodna proteza będzie spełniać swoje funkcje i będzie w pełni zaakceptowana przez pacjenta. Gwarantują to m.in. wykonane testy Herbsta, które protetyk zleca pacjentowi podczas wizyt. Czym są i jak wyglądają?

Czym charakteryzuje się proteza całkowita

Protezy mają za zadanie zastąpić ubytki w zębach pacjenta. Dzielimy je na stałe (korony, mosty lub implanty) i ruchome, czyli takie, które pacjent zdejmuje, czyści i zakłada samodzielnie. Proteza całkowita jest ruchomą, która obejmuje powierzchnię całego łuku zębowego bezzębnej szczęki górnej (proteza górna) bądź żuchwy (protezy dolnej). Opiera się na podłożu protetycznym, którego położenie wyznacza okluzja żuchwy i szczęki zębów górnych. Wykonana jest z tworzywa akrylowego lub akronu. Część bazowa ma kolor różowy imitujący dziąsło, część zębowa jest dopasowana kolorystycznie do reszty zębów.

Jak wygląda proces tworzenia protezy zębowej na bazie wycisku z gipsu

  1. Na podstawie łyżki indywidualnej z plastycznego masy wyciskowej utwardzalnej takiej jak akryl tworzy się wycisk anatomiczny, czyli negatyw pola protetycznego do modelu gipsowego.
  2. Technik wykonuje wzorniki zwarciowe w celu późniejszej rejestracji zwarcia centralnego u pacjenta (wysokość zwarcia, ustawienia zębów). Zasięg wzornika jest ograniczony polem protetycznym i wyrostkami zębodołowymi.
  3. Na tej podstawie zostanie odwzorowany model roboczy, a po przymiarce laboratoryjne wykonanie protezy właściwej.

O co poprosi cię protetyk podczas wykonywania wycisku czynnościowego

Polecenia stomatologa podczas wizyty mogą wydać się dziwne, jednak to, co zobaczy, zmierzy i zaznaczy podczas ich wykonywania na wycisku czynnościowym, będzie przekładać się na stabilizację protezy właściwej. To właśnie testy Herbsta. Będą to ruchy mimiczne, ustne i ruchy żuchwy wykonywane podczas:

  • gwizdania,
  • szerokiego otwarcia ust,
  • oblizywania wargi górnej i dolnej,
  • dotykania językiem policzków, podniebienia, szczęki i żuchwy
Zobacz też:
Uzupełnienia protetyczne — rodzaje 

Ostatnie poprawki i dopasowania

Podczas wizyty koryguje się dopasowanie pobrzeży, sprawdza się ustawianie zębów, szlifuje guzki zębów, żeby doprowadzić do prawidłowej okluzji. Nawet po czasie można kontaktować się z protetykiem w celu jej poprawienia. Proteza może ulec po czasie zużyciu, ważne są zasady użytkowania protez i ich czyszczenie. Tak do górnej protezy, jak i dolnej pacjenci często stosują kleje mocujące dla większego komfortu i swobody podczas codziennych czynności.

Utrata zębów to nie tylko problem natury estetycznej ale przede wszystkim zdrowotnej. Na szczęście protetyka skutecznie temu zaradza tworząc coraz lepsze, lżejsze bardziej kompatybilne protezy zębowe. Wykorzystuje się do tego nowoczesne techniki (np. proteza overdenture osadzona jest na implantach) z wykorzystaniem tradycyjnych i sprawdzonych jak testy Herbsta.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
erytroplakia jamy ustnej

Erytroplakia jamy ustnej to stan przedrakowy potencjalnie niebezpieczny. Konieczna jest diagnostyka nawet zmian łagodnych nadżerek i owrzodzeń

Następny artykuł
ekwilibracja

Potrzebujesz korekty zgryzu? Może wystarczy ekwilibracja zębów?

Podobne artykuły