endometr

Endometr stomatologiczny – niezbędne urządzenie każdego dentysty. Sprawdź, do czego służy!

Jakub Kaczmarek
Endometr to specjalistyczne urządzenie, dzięki któremu dentysta może dokonać pomiaru długości kanału. Dowiedz się, jak działa ten sygnalizator.

Leczenie kanałowe wymaga niezwykłej precyzji. W szczególności dentyście potrzebna jest wiedza na temat tego, jaką długość ma kanał zęba poddanego leczeniu. Urządzenie to zmniejsza ryzyko niebezpiecznych powikłań – zakażenia tkanek okołowierzchołkowych. Dzięki temu zapobiega konieczności powtarzania leczenia kanałowego i pojawieniu się wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Już za chwilę dowiesz się, dlaczego tak ważne jest dokonanie pomiarów głębokości kanału zęba!

Powikłania po leczeniu kanałowym

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe obejmuje zwykle kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym i wiele przygotowań. Na początku dentysta zaleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Musi bowiem dowiedzieć się, jak wygląda układ poszczególnych tkanek i w jakim stopniu są one zainfekowane próchnicą. Musi też zmierzyć długość kanału korzeniowego i w tym celu niezbędny jest endometr. Te działania mają zapobiec powikłaniom po leczeniu kanałowym, a należą do nich:

  • niedokładne oczyszczenie kanału – pozostawienie w nim resztek zainfekowanej miazgi;
  • przesunięcie materiału stomatologicznego poza kanał;
  • niewystarczające wypełnienie kanału;
  • perforacja kanału.

Jak działa endometr stomatologiczny?

Endometr to urządzenie, składające się z wyświetlacza, sygnalizatora oraz dwóch elektrod – czynnej i biernej. Elektroda czynna znajduje się na pilniku endodontycznym, z kolei elektrodę bierną stomatolog przyczepia na klipsie do wargi pacjenta. Po wprowadzeniu pilnika do otworu fizjologicznego urządzenie dokonuje pomiaru głębokości kanału i generuje sygnał świetlny lub dźwiękowy. Urządzenia najnowszej generacji wyposażone są w dodatkowe opcje:

  • funkcję Root Zoom – umożliwia przybliżenie obrazu przywierzchołkowej części zęba;
  • funkcję Root Vizard – pozwala dentyście obserwować, gdzie znajduje się pilnik i jak się przesuwa podczas opracowywania kanału.

Zalety stosowania endometru w stomatologii

Endometr to niezwykle przydatne urządzenie, dzięki któremu lekarz dentysta może skutecznie ograniczyć ryzyko niepowodzenia podczas przeprowadzania leczenia endodontycznego. Umożliwia dokładny pomiar długości roboczej kanału i prawidłowe jego opracowanie. Pomiar długości kanału korzenia może być wielokrotnie i bez ryzyka dla pacjenta powtarzany, w przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich. Ponadto może być bezpiecznie wykonywany u kobiet w ciąży, czego nie można powiedzieć o zdjęciach RTG. Pomiar trwa zaledwie kilka sekund i jest całkowicie dla pacjenta bezbolesny.

Endometry stomatologiczne

Technologia postępuje niemal w każdej dziedzinie, również w stomatologii. Pojawiają się coraz to nowsze urządzenia stomatologiczne, które mają ułatwić pracę dentysty i zminimalizować ryzyko niepowodzeń. Tak jest również w przypadku endometrów. Te najnowocześniejsze mają wiele dodatkowych opcji i charakteryzują się wysoką rozdzielczością obrazu. Oczywiście, są również bardziej kosztowne. Czy ma to jednak znaczenie dla pacjenta? Jak się okazuje tak. Leczenie kanałowe jest niejako ostatnią deską ratunku dla zęba. Im skuteczniej zostanie przeprowadzone, tym oczywiście większy komfort dla pacjenta na każdym etapie leczenia. 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
borowanie zęba

Borowanie zęba – standardowa metoda leczenia próchnicy. Czy może być bezbolesna? Co zamiast wiertła?

Następny artykuł
erytroplakia jamy ustnej

Erytroplakia jamy ustnej to stan przedrakowy potencjalnie niebezpieczny. Konieczna jest diagnostyka nawet zmian łagodnych nadżerek i owrzodzeń

Podobne artykuły
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej