Jak pozbyć się afty w jeden dzień

Jak pozbyć się afty w jeden dzień?

Anna Wiktor
Jak pozbyć się afty w jeden dzień? Niestety, tak szybko nie udało się zadziałać jeszcze nikomu! Wiemy jednak, jak przyspieszyć leczenie nieprzyjemnych zmian w jamie ustnej. Sprawdź nasze sposoby na pozbycie się aft na długi czas!

Afty to zmiany w obrębie jamy ustnej, które najczęściej pojawiają się u dzieci. Nie oznacza to jednak, że te niewielkie owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej nie wystąpią u osób dorosłych! Jak pozbyć się afty w jeden dzień? Tego nie wie nikt. Warto jednak wiedzieć, które produkty apteczne i jakie domowe sposoby przyspieszą leczenie nieprzyjemnych, bolesnych zmian.

Przyczyny powstawania aft w jamie ustnej

Afty to drobne nadżerki lub owrzodzenia pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej. Mają postać małych, okrągłych zmian otoczonych czerwoną obwódką. Możesz zauważyć je po wewnętrznej stronie policzków, na wargach, języku i okolicach podjęzykowych. Zanim staną się widoczne w miejscu, w którym się pojawią, poczujesz mrowienie albo pieczenie. Zazwyczaj po 1–2 dniach od pojawienia się, afty są już pokryte białym nalotem (czasem przybiera on też żółtawy kolor). Po kolejnych 2–3 dniach znikają samoistnie.

Czy wobec tego afta wymaga leczenia? Skąd tak duża popularność sposobów na to, jak pozbyć się afty w jeden dzień? Wszystko z uwagi na tkliwość i bolesność zmian. Ból wzmaga się podczas drażnienia miejsca, w którym pojawiły się afty (czyli np. jedzenia lub picia). Jeśli zmian jest dużo, objawy mogą być naprawdę nieprzyjemne – stąd też wiele osób chce wiedzieć, jak przynieść sobie ulgę w bólu.

Kiedy wzrasta ryzyko pojawienia się nadżerek i owrzodzeń? Przyczyny powstawania aft to m.in.:

  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niedobory takich składników odżywczych jak kwas foliowy, żelazo i witamina B12;
  • choroby jelit i spowodowane nimi zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych;
  • urazy śluzówki (np. w czasie leczenia ortodontycznego albo powstające w czasie zbyt intensywnego szczotkowania zębów).

Objawy aft – co warto wiedzieć o owrzodzeniach i nadżerkach?

Zauważyłeś u siebie lub dziecka niewielkie, białe zmiany? Spokojnie! Afty nie są zaraźliwe. Pamiętaj, że nie powstają one w wyniku oddziaływania wirusów. Obserwuj zmiany i staraj się złagodzić ból – to wszystko, co możesz zrobić. Jeśli jednak dolegliwości będą nawracać, nie lekceważ ich! Problem nawracających aft może być objawem stanu zapalnego toczącego się w organizmie lub takich chorób jak:

  • zapalenie zatok;
  • refluks;
  • infekcja grzybicza;
  • choroba Leśniowskiego–Crohna;
  • celiakia.

Jeśli więc co jakiś czas walczysz ze zmianami w obrębie jamy ustnej i zastanawiasz się, jak pozbyć się afty w jeden dzień, problem warto skonsultować z lekarzem!

Jak pozbyć się afty w jeden dzień, czyli sposoby na leczenie aft

Jak pozbyć się afty w jeden dzień? Jeśli kiedyś zostanie opracowany na to sposób i poznamy go, z pewnością podzielimy się z tobą naszą wiedzą! Na razie jednak musimy poprzestać na zaprezentowaniu ci kilku sposobów i środków na zmniejszenie bólu spowodowanego aftami oraz przyspieszenie gojenia się zmian. Sposoby na afty znajdziesz zarówno w aptece, jak i wśród produktów, które być może masz już w domu!

Specyfiki z apteki

Odpowiednie leczenie aft opóźnia ich ewentualne nawroty oraz skutecznie łagodzi ból przez nie spowodowany. W aptekach znajdziesz wiele produktów, które mają wspomóc gojenie się zmian. Najczęściej zawierają one jednocześnie składniki antybakteryjne i przeciwbólowe.

Dla dorosłych warto wybrać dostępne w aptece płyny do płukania jamy ustnej. Sprawdzą się one przede wszystkim wówczas, gdy zmian jest dużo i trudno byłoby działać punktowo. Płukanki przynoszą zwykle natychmiastową ulgę!

W przypadku dzieci lepiej sprawdzą się maści, żele, a jeśli owrzodzeń lub nadżerek jest dużo – aerozole z substancjami aktywnymi. Dlaczego? Istnieje spore ryzyko, że maluchy nie poradzą sobie z wykonaniem płukanki i połkną przygotowany roztwór, zamiast go wypluć!

Domowe sposoby na afty

Proces gojenia się aft możesz też wspomóc naturalnymi, domowymi metodami. Najprostszym do zastosowania sposobem jest przygotowanie płukanki z soli kuchennej. 1 łyżeczkę soli rozpuść w 0,5 szklanki ciepłej wody i dokładnie wypłucz jamę ustną. W ten sposób osuszysz afty i przyspieszysz proces gojenia.

Jeśli chcesz szybko złagodzić ból, postaw na olejek goździkowy! Kilka kropli olejku wymieszaj z oliwą z oliwek, nasącz roztworem płatek kosmetyczny albo wacik i przykładaj do bolącego miejsca. Zamiast olejku goździkowego, możesz też sięgnąć po olej kokosowy. Wówczas odmierz 1 łyżeczkę oleju i płucz nim usta. Olej kokosowy działa bakteriobójczo, a jego stosowanie w leczeniu aft było powszechne już w czasach starożytnych!

W leczeniu aft pomocny bywa także aloes. Wyciąg z tej rośliny możesz zastosować na dwa sposoby. Jeśli zmian w jamie ustnej jest niewiele, zastosuj żel aloesowy do smarowania zmienionych chorobowo miejsc. Kiedy jednak aft jest dużo albo nie masz czasu, postaw na napoje aloesowe. Ich popijanie także zadziała korzystnie i zminimalizuje ból!

Jak pozbyć się afty w jeden dzień – zioła, które ułatwią ci osiągnięcie celu!

Skutecznym sposobem na małe owrzodzenia pojawiające się w obrębie jamy ustnej są też mieszanki ziołowe. Zadziałają one przeciwbakteryjnie i złagodzą pozostałe nieprzyjemne objawy. Do wyboru masz gotowe mieszanki ziół  – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś przygotował je samodzielnie. Które zioła warto wybrać do przygotowania naparu na afty?

Świetnie sprawdzi się rumianek pospolity, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz gojące. Intensywność zmian zmniejszy także szałwia lekarska. Dodatkowo zminimalizuje ona przekrwienie błony śluzowej w okolicach aft.

Do płukania jamy ustnej warto wybrać także wąkrotę azjatycką. Napar z tej rośliny, zastosowany jako płukanka, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przyspiesza gojenie się tkanek jamy ustnej.

Kiedy już zminimalizujesz silny ból spowodowany aftami i przyspieszysz proces ich gojenia, postaraj się zadbać także o to, aby problem nie powracał. W tym celu warto pić napary z jeżówki purpurowej. Roślina ta wykazuje właściwości immunostymulujące – zwiększa odporność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Wyciąg z jeżówki możesz także wykorzystać w trakcie walki z aftami – stosowany punktowo zmniejszy odczuwany ból.

Jak pozbyć się afty w jeden dzień? Tak szybkiego działania nie wykazują żadne znane metody! Możesz jednak skutecznie sobie pomóc, przyspieszyć gojenie zmian w jamie ustnej oraz zmniejszyć uporczywy ból. Wystarczy sięgnąć po znane domowe specyfiki bądź preparaty z apteki, które szybko przyniosą ci ulgę!


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Czy z opryszczką można iść do dentysty

Czy z opryszczką można iść do dentysty?

Następny artykuł
Sen o zębach

Co oznacza sen o zębach?

Podobne artykuły
płyn do płukania jamy ustnej ranking

Płyn do płukania jamy ustnej – ranking

W skład codziennej pielęgnacji jamy ustnej oprócz szczotkowania zębów powinno też wchodzić płukanie jamy ustnej. W tym artykule wyjaśniamy między innymi, dlaczego warto stosować płyn do płukania jamy ustnej. Ranking tych preparatów pomoże ci dokonać właściwego wyboru.
Czytaj więcej
ranking szczoteczek sonicznych

Ranking szczoteczek sonicznych

Przygotowaliśmy ranking szczoteczek sonicznych, który uwzględnia najpopularniejsze w bieżącym roku modele. Jeśli zamierzasz kupić szczoteczkę soniczną, wiesz, że ich wybór jest szeroki, więc sprawdź topowe propozycje.
Czytaj więcej
irygator do zębów ranking

Irygator do zębów – ranking 2024

Zastanawiasz się, jak kupić dobry irygator do zębów? Ranking irygatorów 2024 pomoże wybrać urządzenie idealne dla ciebie i twojej rodziny. Z naszego artykułu dowiesz się też jak dbać o irygator i ile kosztują te urządzenia.
Czytaj więcej