Jak usunąć kamień z zębów

Jak usunąć kamień z zębów? Praktyczne porady

Anna Wiktor
Jak usunąć kamień z zębów i nie dopuścić do jego odtworzenia? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. W naszym artykule znajdziesz więcej informacji na temat kamienia i skutecznych sposobów jego usuwania. 

Kamień na zębach to często niewidoczny, ale bardzo istotny czynnik próchnicogenny. Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o higienę jamy ustnej, na pewnym etapie życia jego pojawienie się będzie nieuniknione. Właśnie dlatego tak wiele osób zastanawia się, jak usunąć kamień z zębów i zadbać o to, aby więcej nie wrócił. Poniżej postaramy się rzucić nieco światła na to zagadnienie. 

Czym jest kamień pojawiający się na zębach?

Kamień nazębny to nic innego jak tylko zwapniała płytka nazębna, która tworzy się w jamie ustnej pod wpływem gromadzenia się w niej resztek pokarmowych. Najczęściej odcina się  kolorem od naturalnej barwy zębów. Niestety, w większości przypadków zbiera się po wewnętrznej stronie zębów, dlatego jego zauważenie na własną rękę jest bardzo trudne. 

Kamień na zębach nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Dentyści wyróżniają dwa jego rodzaje: 

  • naddziąsłowy;
  • poddziąsłowy.

Bardzo ważne jest to, aby regularnie usuwać nagromadzające się zwapnienia. Zaniedbanie tego może doprowadzić do szybkiego rozwoju próchnicy

Jak usunąć kamień z zębów domowymi sposobami?

Najczęściej zastanawiamy się nad tym, jak usunąć kamień z zębów w warunkach domowych. W internecie można natknąć się na wiele rad. Najczęściej polecane są preparaty z dodatkiem węgla aktywnego lub produktów dostępnych na co dzień w domowej spiżarni – sody oczyszczonej, czy octu jabłkowego. 

Niestety, nie ma możliwości, aby te metody zadziałały. Usuwanie kamienia nazębnego na własną rękę jest niestety niemożliwe. Żeby skutecznie się go pozbyć, trzeba udać się do stomatologa. 

Jak usunąć kamień z zębów u dentysty?

Kamień z zębów skutecznie może usunąć tylko dentysta. W jaki sposób? W tym celu wykorzystuje się prosty zabieg zwany skalingiem. Można wykonać go na jednej wizycie, a podczas jego trwania pacjent zazwyczaj nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.

Do usuwania kamienia nazębnego wykorzystuje się nowoczesne urządzenia ultradźwiękowe lub manualne narzędzia, takie jak kiret czy pilnik. W przypadku kamienia naddziąsłowego nie jest potrzebne znieczulenie miejscowe. Jeżeli jednak grube złogi zgromadziły się pod dziąsłami, konieczne jest wykonanie tak zwanego skalingu głębokiego, czyli kiretażu. Ten zabieg może powodować lekki ból, dlatego zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Złogi kamienia nazębnego są siedliskiem bakterii próchniczotwórczych. Długie zaleganie złogów może również powodować podrażnienia i prowadzić do chorób przyzębia. Właśnie dlatego należy regularnie udawać się na profilaktyczne wizyty u stomatologa. Tylko specjalista będzie w stanie rozpoznać problem i skutecznie z nim walczyć.

Profilaktyka kamienia nazębnego

Wiemy już jak usunąć kamień z zębów. Wprawdzie nie ma możliwości skutecznego usuwania go na własną rękę. Można jednak dołożyć wszelkich starań, aby kamienia gromadziło się jak najmniej. Najważniejsze jest skuteczne dbanie o higienę jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie zębów to gwarancja usuwania jak największej ilości płytki nazębnej, która z czasem zwapnia się i zamienia w kamień. 

Nie zapominajmy również o regularnym korzystaniu z nici dentystycznej. Tylko z jej pomocą usuniemy reszki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, do których nie dotrze szczoteczka. Nie bez znaczenia jest również profilaktyka stomatologiczna. Poddawanie się prostym zabiegom higienizacyjnym pozwala skuteczne zapobiegać gromadzeniu się kamienia i regularnie usuwać jego nadmiar. 

Podsumowanie

Jak usunąć kamień z zębów? Nie ma niestety możliwości, aby skutecznie zrobić to w warunkach domowych. Przykładanie się do prawidłowej codziennej higieny jamy ustnej w dużej mierze zmniejsza ryzyko gromadzenia się dużej ilości złogów, a dzięki temu jest najlepszą profilaktyką zmian próchnicowych.

W celu zdjęcia kamienia, który już istnieje najlepiej wybrać się do stomatologa. Tylko lekarz dysponuje skutecznymi metodami na jego usunięcie. Zabieg skalingu często uzupełniany jest przez piaskowanie, czyli usuwanie przebarwień z powierzchni zęba.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Pulsujący ból po wyrwaniu zęba

Pulsujący ból po wyrwaniu zęba – jak długo trwa silny ból po usunięciu zęba?

Next Post
usuwanie zębów pod narkoza cena

Usuwanie zębów pod narkozą – cena

Related Posts
irygator do zębów ranking

Irygator do zębów – ranking 2024

Zastanawiasz się, jak kupić dobry irygator do zębów? Ranking irygatorów 2024 pomoże wybrać urządzenie idealne dla ciebie i twojej rodziny. Z naszego artykułu dowiesz się też jak dbać o irygator i ile kosztują te urządzenia.
Czytaj więcej
płyn do płukania jamy ustnej ranking

Płyn do płukania jamy ustnej – ranking

W skład codziennej pielęgnacji jamy ustnej oprócz szczotkowania zębów powinno też wchodzić płukanie jamy ustnej. W tym artykule wyjaśniamy między innymi, dlaczego warto stosować płyn do płukania jamy ustnej. Ranking tych preparatów pomoże ci dokonać właściwego wyboru.
Czytaj więcej
ranking szczoteczek sonicznych

Ranking szczoteczek sonicznych

Przygotowaliśmy ranking szczoteczek sonicznych, który uwzględnia najpopularniejsze w bieżącym roku modele. Jeśli zamierzasz kupić szczoteczkę soniczną, wiesz, że ich wybór jest szeroki, więc sprawdź topowe propozycje.
Czytaj więcej
Jak pozbyć się afty w jeden dzień

Jak pozbyć się afty w jeden dzień?

Jak pozbyć się afty w jeden dzień? Niestety, tak szybko nie udało się zadziałać jeszcze nikomu! Wiemy jednak, jak przyspieszyć leczenie nieprzyjemnych zmian w jamie ustnej. Sprawdź nasze sposoby na pozbycie się aft na długi czas!
Czytaj więcej