kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba

Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba? Zalecenia stomatologiczne

Jakub Kaczmarek
To kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba, w dużej mierze zależy od stanu pacjenta i skomplikowana ekstrakcji. Zazwyczaj przy pojedynczym zębie szwy są zakładane stosunkowo rzadko. Sprawdź dlaczego!

Ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie, polega na przerwaniu zarówno tkanek miękkich, jak i twardych, czyli kości. W związku z tym ból i krwawienie, których doznaje pacjent, są zwykle silne i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przez kilka dni po zabiegu. Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba? Nie jest to standardowa procedura, dlatego warto wiedzieć o niej więcej.

Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba?

W przypadku zębów do piątek włącznie zakładanie szwu nie jest konieczne. Są to zęby z zazwyczaj jednym lub dwoma korzeniami, w efekcie czego ich ekstrakcja jest łatwiejsza, a gojenie trwa krócej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku szóstek, siódemek i ósemek, czyli zębów mądrości. Tutaj liczba korzeni jest większa, co wydłuża okres rekonwalescencji. Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba z większą liczbą korzeni? Wyłącznie w sytuacji, gdy rana tego wymaga. Chirurg stomatolog ocenia sytuację na bieżąco i podejmuje decyzję o ewentualnym szyciu już po wyrwaniu zęba.

Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba? Ekstrakcja operacyjna

W niektórych przypadkach ekstrakcja zęba jest bardziej skomplikowana. Dotyczy to najczęściej tzw. zatrzymanych ósemek, ale również zębów w jakiś sposób uszkodzonych, źle rosnących. Kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba w takiej sytuacji? Prawie zawsze, gdy konieczne jest np. rozcinanie dziąsła czy dłutowanie. W takim przypadku szwy mają za zadanie zabezpieczać ranę i sprzyjać jej sprawniejszemu gojeniu się.

Zobacz też:
Ortognatyka – poznaj możliwości chirurgii szczękowo-twarzowej

Szwy i co dalej?

Wiesz już, kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba. W przypadku szytego dziąsła zalecenia pozabiegowe są praktycznie takie same. Musisz:

  • odstawić alkohol i papierosy;
  • ostrożnie myć zęby dopiero po 24 godzinach od ekstrakcji;
  • unikać picia przez słomkę;
  • ograniczyć aktywność fizyczną;
  • unikać gorących, ostrych posiłków;
  • unikać płukania jamy ustnej;
  • starać się ograniczyć kichanie.

Szwy zazwyczaj zdejmuje się po siedmiu, czasem dziesięciu dniach od zabiegu. W tym okresie dziąsło jest już wstępnie zagojone. Pamiętaj, że jako tkanka miękka, może być tkliwe po szyciu nawet do kilku tygodni.

Na, to kiedy zakłada się szwy po wyrwaniu zęba, wpływa kilka aspektów. Decyzję każdorazowo podejmuje stomatolog, który zajmuje się ekstrakcją zęba. Niestety, nawet szwy nie chronią przed wytworzeniem suchego zębodołu.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:
Hemisekcja zęba – na czym polega ten zabieg stomatologiczny? Kiedy należy go przeprowadzać?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Pasta do zębów na opryszczkę

Pasta do zębów na opryszczkę – czy ten sposób leczenia może działać?

Następny artykuł
przeskakująca żuchwa

Przeskakująca żuchwa – charakterystyka problemu, przyczyny dolegliwości, leczenie

Podobne artykuły