ropień okołowierzchołkowy

Ropień okołowierzchołkowy – przyczyny, objawy, leczenie

Jakub Kaczmarek
Ropień okołowierzchowy to stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych zęba. Nieleczony może doprowadzić do rozprzestrzenienia się procesu zapalnego na cały organizm! Ropień wywołuje także wiele nieprzyjemnych objawów bólowych. Jak powstają ropnie i w jaki sposób wyleczyć tę dolegliwość? Wyjaśniamy!

Ropień okołowierzchołkowy – co trzeba wiedzieć:

  • Ropień okołowierzchołkowy to stan zapalny, który wymaga podjęcia leczenia stomatologicznego.
  • Ropień wywołuje silny, pulsujący ból, który zwiększa się po położeniu lub spożyciu gorącego jedzenia.
  • Nieleczony ropień okołowierzchołkowy może wywołać ogólny stan zapalny organizmu – a to bywa stanem zagrożenia życia!

Ropień okołowierzchołkowy – przyczyny stanu zapalnego

Najczęstsze przyczyny powstania ropnia okołowierzchołkowego to nieleczona próchnica oraz zapalenie przyzębia. Rozwijająca się próchnica wnika głębiej w zębinę, a potem przedostaje się do miazgi zębowej. Bakterie, które namnażają się na tym poziomie, doprowadzają do zakażenia miazgi. Jeśli pacjent nie zgłosi się do lekarza, kolejno może dojść do zakażenia kanałów korzeniowych, a potem tkanek okołowierzchołkowych. To zakażenie właśnie widoczne jest potem jako ropień okołowierzchołkowy.

Ropnie mogą rozwijać się także na skutek silnych urazów mechanicznych lub chemicznych. Czasem do powstania zakażenia miazgi zębowej (i w konsekwencji ropnia okołowierzchołkowego) dochodzi podczas leczenia kanałowego albo wypełniania ubytku próchniczego. Takie sytuacje zdarzają się na szczęście niezwykle rzadko i nie powinny stać się wymówką do unikania wizyt w gabinecie stomatologicznym!

Objawy ropnia okołowierzchołkowego

Jak rozpoznać wystąpienie ropnia okołowierzchołkowego? Najczęściej głównym objawem jest silny ból, który pojawia się podczas jedzenia – a zwłaszcza nagryzania twardych pokarmów. Ropień może wywoływać także:

  • dolegliwości bólowe, które nasilają się w pozycji poziomej (czyli np. podczas snu);
  • rosnący pod wpływem wysokiej temperatury i słabnący przy odczuwaniu chłodu ból;
  • obrzęk, krwawienie i zaczerwienienie dziąseł;
  • uczucie „wysadzenia” zęba z zębodołu.

Ból, jaki wywołuje ropień okołowierzchołkowy, niektórzy pacjenci opisują jako pochodzący od samego korzenia zęba. Zwykle jest on silny i pulsujący. Może promieniować do uszu, skroni, w kierunku szyi lub szczęki. Czasem obejmuje nawet całą głowę!

Powikłania, jakie może wywołać nieleczony stan zapalny

Jeśli podejrzewasz pojawienie się ropnia, koniecznie zgłoś się do swojego stomatologa. Lekarz wykona zdjęcie RTG i sprawdzi, czy faktycznie odczuwane przez ciebie dolegliwości wywołał ropień okołowierzchołkowy.

Po potwierdzeniu przypuszczeń dentysta przeprowadzi leczenie endodontyczne (kanałowe) i zapisze ci antybiotyk. W szczególnym przypadkach konieczne może okazać się usunięcie zęba lub resekcja korzenia. Wszystkie zabiegi będą przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym. Początkowo, tuż po leczeniu, warto przyjąć dowolny lek przeciwbólowy, który złagodzi odczuwane jeszcze objawy.

Leczenie ropnia okołowierzchołkowego jest bezwzględnie konieczne. Jeśli je zaniedbasz, może dojść do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na inne części organizmu. Najczęściej oznacza to zapalenie tkanek miękkich w obrębie twarzy, całej głowy i szyi, zapalenie kości szczęki lub oczodołów. W ekstremalnych przypadkach dochodzi także do zapalenia opon mózgowych lub rozwoju sepsy!

Jak rozpoznać, że proces zapalny obejmuje inne, sąsiednie rejony? Zazwyczaj w takiej sytuacji pojawiają się dodatkowe objawy. Należą do nich: wysoka gorączka, ból głowy, problemy z orientacją, zaburzenia funkcji nerwów czaszkowych oraz opuchlizna i tkliwość dotkniętych stanem chorobowym miejsc.

Ropień okołowierzchołkowy to bolesny stan zapalny, którego nie można lekceważyć. Nieleczony może rozprzestrzenić się na resztę organizmu i doprowadzić do poważnych powikłań. Jeśli więc odczuwasz silny, pulsujący ból zęba, działaj jak najszybciej! Dzięki temu nie tylko unikniesz groźnych dla zdrowia konsekwencji, ale też skrócisz bolesny czas!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Następny artykuł

Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Podobne artykuły