ból gardła od zęba

Co powoduje ból gardła od zęba? Przyczyny dolegliwości i środki doraźne uśmierzające ból

Anna Wiktor
Ból gardła od zęba daje o sobie znać, gdy doszło do zakażenia głęboko osadzonych zębów trzonowych. Może być też wynikiem rozwoju daleko posuniętej infekcji próchniczej. Sprawdź, jak możesz się go pozbyć.

Czy gardło może boleć przez ząb? Jest to dość nieoczywista, lecz możliwa przyczyna. Bakterie rozwijające się w jamie ustnej zwiększają ryzyko różnych stanów zapalnych i infekcji wirusowych. Dowiedz się, z czego bierze się ból gardła od zęba i jak można mu zaradzić.

Ból gardła od zęba – przyczyny

Ból gardła od zęba powstaje na skutek niewyleczonej zmiany chorobowej w jamie ustnej. Najczęściej źródłem problemu są zęby z daleko posuniętą próchnicą. Powstaje w nich stan zapalny i tzw. ognisko siejące. Rozwijają się w nich chorobotwórcze patogeny, które z łatwością mogą przedostać się do innych okolic ciała. Droga od zębów do gardła nie jest daleka, dlatego to właśnie tam często w pierwszej kolejności rozprzestrzenia się infekcja. 

Ból gardła od zęba niekoniecznie oznacza rozprzestrzenienie się infekcji. Jeżeli to zęby trzonowe są zajęte chorobą, dolegliwości bólowe mogą po prostu promieniować na okoliczne tkanki, w tym gardło. Ból tyłu szczęki rzutuje na łuki gardłowe, co może być z łatwością mylnie zinterpretowane jako ból samego gardła.

Ból gardła od zęba – co robić?

Od razu po zauważeniu nieprzyjemnej dolegliwości warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne w każdej aptece. Niesteroidowe leki przeciwzapalne powinny pomóc w większości przypadków. Jednak aby całkowicie pozbyć się bólu gardła od zęba, należy usunąć jego przyczynę. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza, który postawi diagnozę i zaleci najlepszy sposób dalszego działania. W międzyczasie przydadzą ci się też doraźne środki do aplikacji miejscowej nawilżające gardło – tabletki do ssania lub aerozole.
Ból gardła od zęba może być spowodowany naciskiem na ósemki, wyrzynaniem się zębów mądrości, próchnicą, zapaleniem miazgi lub ostrym stanem zapalnym w jamie ustnej. Prowadzi do trudności w przełykaniu pokarmów, a nawet śliny. W celu szybkiego złagodzenia bólu możesz sięgnąć po leki przeciwbólowe lub tabletki na gardło do ssania. Ostatecznie jednak ta dolegliwość wymaga wizyty u lekarza.

Zobacz też:
Ząb tymczasowy po wyrwaniu – kluczowe informacje

Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ból martwego zęba

Ból martwego zęba – co to oznacza? Czy martwy ząb może boleć?

Następny artykuł
ból zdrowego zęba

Z czym wiąże się ból zdrowego zęba? Poznaj najczęstsze przyczyny bólu w pozornie zdrowej szczęce

Podobne artykuły