ból gardła od zęba

Ból gardła od zęba – przyczyny i środki doraźne uśmierzające ból

Anna Wiktor
Ból gardła od zęba daje o sobie znać, gdy doszło do zakażenia głęboko osadzonych zębów trzonowych. Może być też wynikiem rozwoju daleko posuniętej infekcji próchniczej. Sprawdź, jak możesz się go pozbyć.

Czy gardło może boleć przez ząb? Jest to dość nieoczywista, lecz możliwa przyczyna. Bakterie rozwijające się w jamie ustnej zwiększają ryzyko różnych stanów zapalnych i infekcji wirusowych. Dowiedz się, z czego bierze się ból gardła od zęba i jak można mu zaradzić.

W skrócie:

  • Nieleczona próchnica może prowadzić do bólu gardła.
  • Do gardła może też promieniować ból tyłu szczęki lub zęba trzonowego.
  • Inne możliwe przyczyny to wyrzynanie się zęba mądrości, nacisk na ósemki lub zapalenie miazgi zęba.
  • Ból gardła od zęba można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi bez recepty i środkami nawilżającymi gardło.
  • Aby trwale pozbyć się bólu, trzeba wyleczyć przyczynę u stomatologa.

Ból gardła od zęba – przyczyny

Ból gardła od zęba powstaje na skutek niewyleczonej zmiany chorobowej w jamie ustnej. Najczęściej źródłem problemu są zęby z daleko posuniętą próchnicą. Powstaje w nich stan zapalny i tzw. ognisko siejące. Rozwijają się w nich chorobotwórcze patogeny, które z łatwością mogą przedostać się do innych okolic ciała. Droga od zębów do gardła nie jest daleka, dlatego to właśnie tam często w pierwszej kolejności rozprzestrzenia się infekcja. 

Ból gardła od zęba niekoniecznie oznacza rozprzestrzenienie się infekcji. Jeżeli to zęby trzonowe są zajęte chorobą, dolegliwości bólowe mogą po prostu promieniować na okoliczne tkanki, w tym gardło. Ból tyłu szczęki rzutuje na łuki gardłowe, co może być z łatwością mylnie zinterpretowane jako ból samego gardła.

Ból gardła od zęba
2 możliwe przyczyny:
1. ROZPRZESTRZENIAJĄCA SIĘ INFEKCJA. W zębach z próchnicą powstaje ognisko zapalne. Bakterie łatwo przedostają się do gardła.
2. PROMIENIUJĄCY BÓL. Ból trzonowca, tyłu szczęki lub wyrzynającej się ósemki promieniuje do gardła.
Leczenie: Doraźnie uśmierzaj ból niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Udaj się do stomatologa, aby wyleczyć przyczynę.

Ból gardła od zęba – co robić?

Od razu po zauważeniu nieprzyjemnej dolegliwości warto sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne w każdej aptece. Niesteroidowe leki przeciwzapalne powinny pomóc w większości przypadków – przy łagodnej infekcji wystarcza leczenie objawowe.

Jednak aby całkowicie pozbyć się bólu gardła od zęba, należy usunąć jego przyczynę. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza, który postawi diagnozę i zaleci najlepszy sposób dalszego działania. W międzyczasie przydadzą ci się też doraźne środki do aplikacji miejscowej nawilżające gardło – tabletki do ssania lub aerozole.

Napój na ból gardła ☕

Gorące mleko z cynamonem i miodem to doskonały sposób na ból gardła. Możesz także dodać inne rozgrzewające przyprawy, np. goździki, anyż, kardamon czy imbir. Wystarczy podgrzać szklankę mleka w garnuszku (nie powinno się zagotować) i wmieszać pół łyżeczki cynamonu, łyżkę miodu i wybrane dodatki. Pij małymi łykami.

Ból gardła od zęba może być spowodowany naciskiem na ósemki, wyrzynaniem się zębów mądrości, próchnicą, zapaleniem miazgi lub ostrym stanem zapalnym w jamie ustnej. Prowadzi do trudności w przełykaniu pokarmów, a nawet śliny. W celu szybkiego złagodzenia bólu możesz sięgnąć po leki przeciwbólowe lub tabletki na gardło do ssania. Ostatecznie jednak ta dolegliwość wymaga wizyty u lekarza.

Najczęściej zadawane pytania

Czy od zęba może boleć gardło i ucho?

Tak. Jeśli ból promieniuje aż do ucha, przyczyną jest prawdopodobnie ostre zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Chory ząb trzonowy trzeba wyleczyć, aby stan zapalny przeminął. Może się on jeszcze utrzymywać w okolicznych tkankach przez kilka dni po leczeniu kanałowym.

Przyczyny bólu gardła od zęba:
- próchnica trzonowca
- nacisk na ósemkę
- zapalenie miazgi
Przyczyny bólu ucha od zęba:
- ostre zapalenie miazgi
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Czy od ósemki może boleć gardło?

Tak, ból gardła to częsty początkowy objaw wyrzynania się zęba mądrości. Pacjenci nieraz zgłaszają dyskomfort i ból w obrębie gardła, żuchwy i dziąseł.

Czy angina może być od zęba?

Zwyczajna angina – zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła – rzadko ma związek z chorobami zębów. Jest to możliwe, ponieważ bakterie próchnicze mogą powodować infekcje w innych częściach ciała. Istnieje także choroba znana jako angina Ludwiga. To ropne zapalenie tkanek miękkich na dnie jamy ustnej, które może być powikłaniem po próchnicy, ekstrakcji zęba lub zakażeniu przywierzchołkowym zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jaki antybiotyk na ząb z ropą

Jaki antybiotyk na ząb z ropą?

Następny artykuł
Mioterapia

Mioterapia, czyli ćwiczenia mięśniowe na prawidłowy zgryz

Podobne artykuły
jak wygląda zdarte szkliwo

Jak wygląda zdarte szkliwo?

Czy wiesz, jak wygląda zdarte szkliwo zębowe? Jeśli nie, koniecznie czytaj dalej! Problem zdzierania się szkliwa wbrew pozorom jest bardzo powszechny i dotyka osób w różnym wieku. Późniejsza odbudowa szkliwa nie jest już niestety łatwym zadaniem.
Czytaj więcej