Stan zapalny zębów

Stan zapalny zębów – przyczyny i najważniejsze objawy

Jakub Kaczmarek
Stan zapalny zębów to przypadłość, która wywołuje szereg nieprzyjemnych, a w niektórych przypadkach niebezpiecznych objawów. Sprawdź, jak go rozpoznać i w jakich przypadkach pojawia się najczęściej.

Niemal każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył bólu zęba. To wyjątkowo nieprzyjemny stan, który może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Szczególnie trudne do zniesienia są dolegliwości bólowe, które powoduje stan zapalny zębów. Odczuwany wówczas dyskomfort najczęściej skłania pacjentów do odbycia konsultacji stomatologicznej. Zaniechanie tego może doprowadzić do poważnych powikłań. W dalszej części artykułu przeczytasz więcej na temat stanu zapalnego zębów.

Stan zapalny zębów – czym się charakteryzuje?

O stanie zapalnym zębów mówimy wtedy, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi zębowej. To niezwykle unerwiona tkanka, która wypełnia całą komorę zęba. Już jej lekkie naruszenie w wyniku próchnicy i ubytku prowadzi do nadwrażliwości i lekkiego bólu. Kiedy natomiast w miazdze pojawia się stan zapalny, ból staje się nie do zniesienia.

Doraźnie na stan zapalny zębów można przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Z czasem problem będzie jedynie się pogłębiał, dlatego należy jak najszybciej wybrać się do dentysty, który zastosuje antybiotykoterapię, a następnie przeprowadzi leczenie kanałowe chorego zęba.

Objawy stanu zapalnego zęba

Stan zapalny zębów bardzo łatwo rozpoznać ze względu na towarzyszące mu charakterystyczne objawy. Kiedy dochodzi do zakażenia miazgi zęba bakteriami pojawia się ból, który często promieniuje do szczęki, gardła, a nawet karku, czy głowy. Dodatkowo mogą pojawić się takie problemy jak:

  • zaczerwienienie tkanek wokół chorego zęba;
  • obrzęk;
  • uczucie rozchwiania zęba;
  • gorączka.

Ta ostatnia pojawia się najczęściej w przypadku, w którym doszło już do tak zwanego nieodwracalnego zapalenia zęba. Wówczas konieczne jest leczenie endodontyczne.

Stan zapalny zębów po ekstrakcji

Szczególnie niebezpieczne jest zapalnie okostnej po wyrwaniu zęba. Objawy, które mogą się wówczas pojawić to na przykład:

  • dreszcze;
  • gorączka;
  • silny i rwący ból, który promieniuje do oka, skroni albo szyi;
  • obrzęk,
  • osłabienie.

Stan zapalny po wyrwaniu zęba wymaga natychmiastowej konsultacji ze stomatologiem. Konieczne będzie bowiem leczenie antybiotykami. Jeżeli więc po ekstrakcji odczuwasz ból wykraczający poza standardowy dyskomfort związany z gojącą się raną, nie czekaj na wizytę ani chwili dłużej niż to konieczne!

Stan zapalny zębów po wszczepieniu implantów

Implanty to obecnie najtrwalsze i najwygodniejsze metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Nawet pomimo wysokiej jakości produktów oraz dużego doświadczenia implantologa, u niektórych pacjentów może pojawić się stan zapalny. Jego objawy najczęściej obejmują ból, obrzęk i zaczerwienienie tkanek miękkich wokół wwierconej w kość śruby.

Nie da się ukryć, że stan zapalny po wszczepieniu implantu znacznie zmniejsza szansę na skuteczność leczenia. Jego przyczyną w zdecydowanej większości przypadków jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W istocie skuteczność leczenia implantologicznego w dużej mierze zależy od pacjenta. Nieprawidłowa higiena obszaru wokół implantu, czy palenie papierosów to czynniki, które znacznie zwiększają szansę na wystąpienie stanu zapalnego.

Stan zapalny zębów – jak mu zapobiec?

Stan zapalny zębów, dziąseł, czy przyzębia najczęściej jest wynikiem rozwijającej się próchnicy. Zapalenie miazgi występuje w wyniku uszkodzenia zewnętrznych warstw zęba. Najskuteczniejszym sposobem na jego uniknięcie jest więc profilaktyka próchnicy. Istotna jest regularna higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie i oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych z pozostałości pokarmów. Tutaj niezbędna okazuje się nić dentystyczna, a także irygacja.

Nie wolno również zapominać o regularnych wizytach u dentysty. Dzisiejsza rozwinięta stomatologia daje możliwość leczenia wielu schorzeń, jednak zdecydowanie łatwiej (i taniej) jest im zapobiegać.

Stan zapalny zębów – leczenie

Obecnie specjaliści są w stanie wyleczyć nawet bardzo zaawansowanie stany zapalne miazgi zębowej. Zęby usuwane są wyłącznie w przypadkach ostatecznych. Chorą miazgę leczy się natomiast z pomocą nowoczesnych metod endodontycznych, na przykład z użyciem mikroskopu. Trzeba pamiętać, że stan zapalny zębów nie może zostać wyleczony na własną rękę. Leki przeciwbólowe jedynie maskują problem, który z czasem jedynie się pogłębia.

Podsumowanie

Stan zapalny zębów może przydarzyć się każdemu, kto choruje na próchnice w różnym stopniu. Zapalenie okostnej lub tkanek miękkich zawsze powoduje ból i dyskomfort. Im większe zakażenie miazgi, z tym większym bólem trzeba się zmagać. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby jak najszybciej zareagować i udać się na wizytę do specjalisty. Tylko lekarz stomatolog jest w stanie skutecznie wyleczyć zakażenie miazgi zębowej. Leczenie polega na


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mycie zębów po wyrwaniu

Mycie zębów po wyrwaniu – o czym trzeba pamiętać?

Następny artykuł
Odwapnienie zębów

Odwapnienie zębów – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Podobne artykuły