choroby zębów

Choroby zębów, przyzębia i jamy ustnej – najpowszechniejsze schorzenia i jak je leczyć

Anna Wiktor
Choroby zębów powodują ból zęba i dziąseł, a w skrajnych przypadkach nawet ich wypadanie. Nieleczone, mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się zakażeń na resztę organizmu. Dowiedz się, kiedy należy odwiedzić gabinet dentystyczny.

Czasem zaczyna się od bezbolesnego krwawienia z dziąseł – jednak może się to przerodzić w bardzo poważne problemy, zagrażające zdrowiu jamy ustnej, a nawet całego organizmu. Dlatego nigdy nie warto ignorować pierwszych niepokojących objawów ani odwlekać wizyty u stomatologa. Zestawiliśmy dla ciebie najczęściej występujące choroby zębów oraz ich przyczyny. Zapoznaj się z nimi, aby być w stanie szybko rozpoznać te dolegliwości i odpowiednio reagować.

Co powoduje choroby zębów?

Główną i najpoważniejszą przyczyną powstawania chorób zębów jest zaniedbywanie higieny jamy ustnej. Najczęściej oznacza to zbyt rzadkie lub niedokładne szczotkowanie oraz pomijanie nitkowania zębów. Jednakże mało kto wie, że równie niebezpieczne jest zbyt intensywne mycie zębów, szczególnie używając do tego nadmiernie twardej szczoteczki. W ten sposób łatwo podrażnić dziąsła i uszkodzić je, odsłaniając tym samym wrażliwą szyjkę zęba. Do pozostałych przyczyn chorób zębów i przyzębia należą:

  • zgrzytanie zębami;
  • nierówne uzębienie lub wady zgryzu, które uniemożliwiają skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, normalne gryzienie oraz zdrowe ułożenie szczęki i styk zębów;
  • częste zabiegi stomatologiczne, szczególnie jeśli są nieodpowiednio wykonywane;
  • źle dopasowane implanty lub protezy;
  • zakażenia powstające na skutek uszkodzenia tkanek przyzębia i przedostania się do tkanek szkodliwych drobnoustrojów;
  • palenie papierosów i innych wyrobów z zawartością tytoniu;
  • cukrzyca i niektóre inne choroby ogólnoustrojowe.

Próchnica zębów

To zdecydowanie najczęściej spotykana dolegliwość. Próchnica to choroba o podłożu bakteryjnym, która rozwija się na tkankach twardych zębów. Głównym powodem jej powstawania jest dieta bogata w cukry i nieodpowiednia higiena jam ustnej. W takim środowisku bakterie mają idealne możliwości do rozwoju. Nigdy nie ignoruj pierwszych objawów próchnicy. Jeżeli pojawi się ból, nadwrażliwość lub ciemne plamki na zębach, od razu udaj się do dentysty.

Zapalenie miazgi zęba

Następuje po intensywnym rozwoju próchnicy. Przejawia się przede wszystkim silnym bólem i opuchlizną w miejscu wystąpienia tej choroby zębów. Spowodowane jest to przedostaniem się szkodliwych bakterii do miazgi, czyli unerwionej tkanki zębów. Do stanu zapalnego może dojść także w wyniku różnych zabiegów stomatologicznych, szczególnie jeżeli nie zostały one wykonane w odpowiedni sposób. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do martwicy.

Zapalenie dziąseł i paradontoza

Należy do najczęściej spotykanych, a jednocześnie najpoważniejszych chorób zębów. Zaczyna się od nagromadzenia kamienia nazębnego, pod którym stopniowo rozwijają się szkodliwe bakterie. W efekcie powstaje stan zapalny dziąseł objawiający się silnym bólem tkanek, nadwrażliwością na ciepło i zimno, a także pojawianiem się krwi podczas mycia zębów. Nieleczona paradontoza skutkuje nawet utratą zębów, które tracą swoją przyczepność z przyzębiem.

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość to dolegliwość, która towarzyszy wielu chorobom zębów. Jest to znane prawdopodobnie każdemu nieprzyjemne uczucie pojawiające się w zębach podczas spożywania bardzo ciepłych lub zimnych pokarmów i napojów. W zaawansowanych przypadkach, może towarzyszyć także myciu zębów, nagryzaniu, czy nawet wciąganiu powietrza. Spowodowane jest to odsłoniętą zębiną, która jest bardzo unerwiona i wrażliwa na bodźce zewnętrzne.

Zgorzel

Ta choroba zębów to silny stan zapalny przejawiający się rozpadem gnilnym martwej miazgi zęba. Jest to schorzenie powstające w następstwie nieleczonego zapalenia miazgi. Gdy dochodzi do takiego stanu, konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego. W przypadku zaniechania leczenia może dojść do utraty zęba, a także różnych negatywnych skutków dla całego organizmu, związanych z rozprzestrzenianiem się zakażenia.

Ropień

Jest to ropne ognisko zapalne, które wytwarza się w kieszonce zębowej, czyli pomiędzy zębem a dziąsłem. Rozwija się stosunkowo szybko, powodując intensywny ból. Ropień wiąże się też z obrzękiem i zaczerwienieniem zmienionego chorobowo miejsca, gorączką i problemami z szerokim otwieraniem ust. W celu usunięcia ropy, należy przedziurawić tkankę miękką lub zastosować leczenie endodontyczne.

Erozja szkliwa

Kwasowa erozja szkliwa wbrew pozorom nie wiąże się ze spożywaniem kwaśnych produktów spożywczych. Do powstawania żrących kwasów przyczyniają się takie produkty jak słodycze, soki, napoje gazowane, a nawet owoce i inne produkty bogate w cukry. Rozkładając się, uszkadzają szkliwo, które zaczyna stopniowo odpadać od zęba. Skutkuje to powstaniem nadwrażliwości i ubytków, a w skrajnych przypadkach – do rozpadu zęba. W ramach leczenia należy jak najszybciej wypełnić powstałe ubytki, oczyścić i zabezpieczyć uzębienie oraz wprowadzić zasady intensywnej higieny.

Wady zgryzu

Mogą być one wrodzone lub nabyte, np. poprzez zbyt późne wypadanie zębów mlecznych lub nieprawidłowe nawyki związane chociażby ze ssaniem kciuka i smoczka. Jest to problem nie tylko natury czysto estetycznej – utrudnia prawidłową wymowę, jedzenie i szczotkowanie. Najpowszechniejszymi wadami zgryzu są np. tyłozgryz, zgryz głęboki, otwarty, przodozgryz i zgryz krzyżowy. Ich leczenie wymaga zastosowania metod ortodontycznych, najczęściej aparatu. Czasem konieczna jest operacja szczęki.

Leczenie stomatologiczne chorób dziąseł i zębów

Leczenie zębów oraz przyzębia zawsze ustalane jest indywidualnie, na podstawie stanu pacjenta, rodzaju schorzenia oraz jego stanu zaawansowania. Do najczęściej stosowanych metod terapii chorób zębów należą:

  • antybiotyki;
  • drenaż;
  • leczenie kanałowe – polegające na usunięciu miazgi zęba i nerwu. Kanały są czyszczone i uszczelniane, a następnie można nałożyć koronę, aby przywrócić właściwy wygląd i funkcje zębów;
  • wypełnienia stomatologiczne;
  • rozwiercanie jako sposób na pozbycie się próchnicy;
  • implanty koron lub całych zębów;
  • w przypadku ran konieczne jest oczyszczenie uszkodzonego miejsca i założenie specjalnego opatrunku;
  • stosowanie specjalnej pasty lub żelu fluorkowego na nadwrażliwość;
  • przeszczep dziąseł;
  • ekstrakcja zębów – jeżeli ich leczenie jest niemożliwe lub ich obecność negatywnie wpływa na stan reszty uzębienia.

Choroby zębów nigdy nie powinny być ignorowane. Najlepiej udać się do dentysty już na wczesnym etapie ich rozwoju, aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych. Możesz przeciwdziałać powstawaniu chorób przyzębia i zębów stosując się do zasad higieny jamy ustnej, dbając o prawidłową dietę i unikając palenia tytoniu. Ważne są także regularne wizyty profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia nagromadzonego kamienia oraz szybkiego wykrycia ewentualnych zmian chorobowych we wczesnym stadium ich rozwoju.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
znieczulenie u dentysty

Znieczulenie u dentysty – rodzaje i przeciwwskazania. Wszystko o stosowaniu znieczulenia przy leczeniu zębów

Następny artykuł
czyścik do języka

Czyścik do języka – jak wygląda to narzędzie i jak powinno się je używać?

Podobne artykuły