czyścik do języka

Czyścik do języka – jak wygląda to narzędzie i jak powinno się je używać?

Jakub Kaczmarek
Czyścik do języka to wygodne w użytkowaniu i niedrogie narzędzie, niezbędne do prawidłowego oczyszczenia jamy ustnej. Wiele osób zapomina jednak o konieczności mycia języka. Sprawdź, jak i po co używać takiej skrobaczki.

Każdy z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Składa się na nią przede wszystkim regularne szczotkowanie przynajmniej dwa razy dziennie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowej i płukanie jamy ustnej. Niestety często przy tym zapomina się o odpowiednim oczyszczaniu języka – a przecież to właśnie na nim gromadzi się większość bakterii. Czyścik do języka to proste i skuteczne narzędzie służące skuteczniejszej higieny jamy ustnej. 

Czyścik do języka – co to jest?

Skrobaczka do języka powinna mieć płaski, anatomiczny kształt i niewielki rozmiar, co ułatwia ich użytkowanie oraz zapobiega odruchowi wymiotnemu. Długa rączka czyścika do języka umożliwia jego wygodne trzymanie i stosowanie. Koszt tego produktu jest niewielki – około 10-30 zł, w zależności od rodzaju.

Czyścik do języka może być wykonany z różnych materiałów. Najpopularniejsze są skrobaczki:

  • z chirurgicznej stali nierdzewnej;
  • z miedzi;
  • z bambusa;
  • z tworzywa sztucznego – najczęściej wyposażone w dwa rodzaje powierzchni: gładkiej i lekko żłobionej.

Najlepiej stosować skrobaczkę do języka wraz ze specjalnym żelem oczyszczającym. Niektórzy producenci sprzedają je w pakiecie z czyścikiem. Alternatywnie, możesz też sięgnąć po specjalną szczoteczkę do zębów 2w1 ze specjalną powierzchnią przeznaczoną do oczyszczania języka. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak charakteryzuje się nieco mniejszą skutecznością.

Zobacz też:
Nieświeży oddech, brzydki zapach z ust? Poznaj przyczyny i leczenie nieświeżego oddechu

Dlaczego warto używać czyścika do języka?

Dieta większości osób w XXI wieku jest niestety przepełniona różnymi niekorzystnymi dla zdrowia substancjami, w tym przede wszystkim dużą ilością cukru. To właśnie jego rozkład przyczynia się do powstawania próchnicy. Wiele naleciałości i resztek z jedzenia i picia osiada na języku.

Oczyszczanie języka szczoteczką do zębów nie jest zalecane przez stomatologów. Jej włókna nie są przystosowane do brodawkowatej powierzchni języka. Częste mycie go w ten sposób może doprowadzić do jego podrażnień i uszkodzeń. Czyścik do języka jest natomiast idealnie dostosowany do tego celu – pozwala skutecznie go wyczyścić, jednocześnie zapobiegając wszelkim skaleczeniom. Usuwanie nalotu z języka przyczynia się także do likwidacji nieświeżego oddechu.

Jak stosować czyścik do języka?

Dzięki swojej prostej konstrukcji, czyścik do języka jest bardzo łatwy i intuicyjny w użytkowaniu. Najpierw należy otworzyć usta i wysunąć język na zewnątrz. Następnie, przesuwaj narzędziem od góry do dołu, zbierając w ten sposób cały nagromadzony nalot. Nie poruszaj skrobaczką na różne strony, gdyż może to przyczynić się do rozprzestrzeniania bakterii po całej powierzchni języka. Pamiętaj także o oczyszczeniu boków języka. Powtórz to 3-4 razy w celu dokładnego usunięcia wszelkich zabrudzeń. Na koniec przepłucz usta wodą i umyj zęby jak zwykle.

Należy robić to przy każdym myciu zębów, a więc przynajmniej 2 razy dziennie lub po każdym posiłku. W ten sposób znacznie zredukujesz ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii potencjalnie prowadzących do rozwoju próchnicy lub halitozy.

Zobacz też:
Czy fluor jest szkodliwy? Pasta do zębów – z fluorem czy bez?

Stosowanie czyścika do języka może być z początku dość niekomfortowe. U niektórych jakikolwiek dotyk tylnej powierzchni języka powoduje odruchy wymiotne. Z czasem powinieneś się jednak do tego przyzwyczaić. Korzyści z takiej dokładniejszej higieny znacznie przewyższają potencjalny dyskomfort. 
Czyścik do języka powinien znaleźć się w każdej łazience, jako obowiązkowy produkt do higieny jamy ustnej, obok szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Korzystne efekty zauważysz już po pierwszym zastosowaniu tego narzędzia. Jego regularne użytkowanie pomaga zapobiegać różnym schorzeniom jamy ustnej o podłożu bakteryjnym. Pamiętaj także o wymianie zużytej skrobaczki na nową – z czasem gromadzą się na niej różne zanieczyszczenia i traci swoje właściwości.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
choroby zębów

Choroby zębów, przyzębia i jamy ustnej – najpowszechniejsze schorzenia i jak je leczyć

Następny artykuł
zębiak

Zębiak – łagodny nowotwór jamy ustnej. Objawy i leczenie

Podobne artykuły