jak czyścić aparat ortodontyczny

Jak czyścić aparat ortodontyczny prawidłowo? Oto podpowiedzi!

Jakub Kaczmarek
Dla osób planujących korekcję zgryzu ważne jest to, jak czyścić aparat ortodontyczny. Higiena jamy ustnej i sprzętu ortodontycznego ma znaczenie dla jego wytrzymałości i komfortu użytkowania. Oto porady, jak dbać o aparat!

Zastanawiasz się, jak czyścić aparat ortodontyczny? Kluczowa jest częstotliwość, ale znaczenie ma także stosowanie odpowiednich preparatów i narzędzi. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz krótki artykuł!

Jak czyścić aparat ortodontyczny – częstotliwość

Zachowanie higieny jamy ustnej wymaga częstego mycia zębów. A jak czyścić aparat ortodontyczny i ile razy dziennie to robić? Ze względu na elementy stale zamocowane na zębach konieczne jest częstsze pozbywanie się wszelkich resztek pokarmowych. Ortodonci zalecają szczotkowanie zębów i czyszczenie aparatu co najmniej 4 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jedynie o pobieżne mycie przy użyciu tradycyjnej szczoteczki nie wystarczy.

Jak czyścić aparat ortodontyczny – podstawowe kroki

  1. Konieczne jest pozbycie się wszelkich ruchomych części aparatu. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie dotrzeć do zakamarków w zamkach. Tylko wtedy czyszczenie aparatu można nazwać skutecznym. 
  2. Specjaliści zalecają wykorzystanie dedykowanych szczoteczek z włosiem w kształcie litery V, które ułatwiają docieranie do przestrzeni między zębami a elementami ortodontycznymi.
  3. Poza tym niezbędne jest wykonywanie odpowiednich ruchów. Zaleca się mycie zębów i aparatu ruchami wymiatającymi, a samą szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45°
  4. Kluczowa jest również siła nacisku szczoteczki. Nie można z nią przesadzić, by nie uszkodzić aparatu. 
  5. Poświęć każdej części aparatu co najmniej 10 sekund.

Jak skutecznie czyścić aparat – potrzebne narzędzia

Jak czyścić aparat, by rzeczywiście przyniosło to efekty? Absolutna podstawa to ortodontyczna szczoteczka do zębów. Kolejne elementy to nić dentystyczna i irygator do wypłukiwania resztek pożywienia po posiłku. Jeśli skorzystasz z tych produktów, o wiele łatwiej będzie ci pozbyć się płytki nazębnej i skuteczniej zadbać o piękny uśmiech.

Pamiętaj, że kondycja aparatu ortodontycznego i jakość leczenia w dużej mierze zależy od higieny jamy ustnej. Nie zaniedbuj jej, by nie narazić się na bolesne dolegliwości.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny

Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?

Następny artykuł
aparat ortodontyczny co jeść

Aparat ortodontyczny – co jeść a czego unikać?

Podobne artykuły