krwawienie dziąseł

Krwawienie dziąseł – co je powoduje i jak mu przeciwdziałać?

Anna Wiktor
Krwawienie dziąseł to dość powszechna dolegliwość. Najczęściej związana jest z zapaleniem przyzębia, ale może wiązać się też z mechanicznym podrażnieniem dziąseł. Sprawdź, jak jej przeciwdziałać.

Twoje dziąsła krwawią podczas jedzenia lub szczotkowania? Nie jest to normalne zjawisko! Krwawienie dziąseł najprawdopodobniej oznacza ich stan zapalny. Jest to dość często spotykane schorzenie przyzębia, które na szczęście łatwo wyleczyć. Jednak brak prawidłowego leczenia może powodować rozwój zapalenia i doprowadzić do poważnej choroby. Dlatego nigdy nie zwlekaj z reakcją!

Krwawienie dziąseł – przyczyny

Jednorazowe krwawienie dziąseł może być po prostu wynikiem nadmiernego mycia zębów zbyt twardą szczoteczką. Mocne, energiczne ruchy prowadzą do uszkodzenia delikatnej tkanki. Wybieraj więc tylko średnie lub miękkie włosie i naucz się poprawnego, uważnego szczotkowania i nitkowania.

Jeżeli krwawienie dziąseł się powtarza, powinno to zwrócić twoją uwagę. Do poważniejszych przyczyn tego zjawiska należą:

  • nieregularna higiena, która prowadzi do odkładania się płytki nazębnej, kamienia i rozwoju bakterii;
  • lekceważony stan zapalny, który może łatwo przeistoczyć się w paradontozę – chorobę dziąseł;
  • nieprawidłowa dieta, a w szczególności niedobory witaminy C, K i D oraz żelaza.

Krwawienie dziąseł – leczenie

W przypadku tej i wielu innych chorób jamy ustnej zdecydowanie lepiej jej zapobiegać niż leczyć. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie krwawieniu dziąseł jest ścisłe stosowanie się do zasad higieny jamy ustnej. Nie zapominaj o szczotkowaniu. Należy pamiętać także o nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej odpowiednim płynem.

Jeżeli krwawienie dziąseł utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszy mu nadwrażliwość lub opuchlizna, należy skonsultować się z lekarzem. Może być konieczne zastosowanie leczenia stomatologicznego, periodontycznego, a w skrajnych przypadkach nawet operacji chirurgicznej.

Krwawienie dziąseł nigdy nie powinno być ignorowane. W niektórych przypadkach powodem tej dolegliwości jest zwykłe podrażnienie. Jednak w innych wiąże się to z poważnymi niedoborami lub chorobami przyzębia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
podcinanie dziąseł

Na czym polega podcinanie dziąseł? Co to za zabieg i jak się go wykonuje?

Następny artykuł
swędzenie dziąseł

Swędzenie dziąseł – co to za przypadłość i skąd się ona bierze?

Podobne artykuły