swędzenie dziąseł

Swędzenie dziąseł – co to za przypadłość i skąd się ona bierze?

Jakub Kaczmarek
Swędzenie dziąseł może być związane z rozwojem stanu zapalnego, ropniem zęba lub alergią spożywczą. Nigdy nie ignoruj tej dolegliwości. Jeśli nie daje się łagodzić domowymi sposobami, udaj się na do stomatologa.

Swędzenie dziąseł to dość niepozorna dolegliwość. Choć nie pojawia się wówczas ból, uczucie jest na tyle uciążliwe, że potrafi zakłócić normalne funkcjonowanie. Uczucie łaskotania i mrowienia może utrudniać jedzenie, picie, a także nie pozwalać na relaks. Jeśli objaw ten utrzymuje się przez dłuższy czas, nie powinno się go bagatelizować. Może to być wczesne stadium rozwoju poważnej choroby jamy ustnej.

Swędzenie dziąseł – przyczyny

Swędzenie dziąseł może wskazywać na problemy z miazgą zęba lub inne stany chorobowe. Jama ustna jest miejscem, w którym z łatwością gromadzą się różnego rodzaju bakterie. Przez gromadzenie się osadu nazębnego wytwarza się kamień, który z kolei jest miejscem namnażania się drobnoustrojów. Jeżeli jego złogi dostaną się pod tkankę dziąseł, pojawia się uczucie nieprzyjemnego łaskotania.

Tego typu niemiły objaw może być też związany z innymi czynnikami, takimi jak:

  • ropień zęba;
  • alergia na niektóre produkty spożywcze;
  • przeziębienie;
  • ciąża;
  • ekstrakcja zęba;
  • wyrzynanie się zębów (mlecznych i stałych u dzieci oraz ósemek wśród dorosłych).

Swędzenie dziąseł – leczenie

Dyskomfort związany ze swędzeniem dziąseł może być skutecznie łagodzony domowymi sposobami. Najczęściej wystarczy przyłożyć chłodny okład lub płukać usta zimną wodą. Swędzenie dziąseł to objaw, który jednoznacznie wskazuje na konieczność poprawy higieny jamy ustnej. Odpowiednia szczoteczka, pasta i nić w połączeniu z właściwą techniką pomagają zapobiegać wielu chorobom zębów i dziąseł. 

Jeżeli nieprzyjemne uczucie nie daje spokoju, warto skontaktować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny. Problemy mogą mieć podłoże chorobowe, które wymaga jak najszybszego zastosowania profesjonalnego leczenia.
Uporczywe swędzenie dziąseł utrudnia normalne funkcjonowanie i wymaga wizyty u lekarza. Może świadczyć o różnych chorobach przyzębia lub alergiach. Tego typu dolegliwości wymagają specjalistycznej terapii.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
krwawienie dziąseł

Krwawienie dziąseł – co je powoduje i jak mu przeciwdziałać?

Next Post
witaminy na odbudowę dziąseł

Witaminy na odbudowę dziąseł – co jeść, aby codziennie dbać o zdrowie swojej jamy ustnej?

Related Posts