Ząb tymczasowy po wyrwaniu

Ząb tymczasowy po wyrwaniu – kluczowe informacje

Anna Wiktor
Usunięcie zęba wpływa bezpośrednio na zaburzenie estetyki uśmiechu pacjenta, a także osłabienie jego komfortu. Problem wzrasta, gdy ekstrakcja dotyczy przedniego uzębienia. Zanim dojdzie to przygotowania implantu, można postawić na tzw. protezę natychmiastową. Czym jest ząb tymczasowy po wyrwaniu?

To rozwiązanie, które pozwala na czasowe uzupełnienie braku w uzębieniu po wyrwaniu zęba. Zanim pacjent otrzyma docelowy implant, stomatolog może założyć protezę natychmiastową. To tzw. ząb tymczasowy po wyrwaniu. Ile to kosztuje i na czym polega jego zastosowanie? Sprawdź kluczowe informacje.

Implantacja natychmiastowa po wyrwaniu zęba – czym jest?

W sytuacji, gdy dojdzie do ekstrakcji zęba, stomatolog może zastosować implantację natychmiastową i ząb tymczasowy. To atrakcyjna alternatywa dla pozostawienia wolnej przestrzeni między zębami, która wygląda mało estetycznie. Atutem tego uzupełnienia stomatologicznego jest to, że w miejsce usuniętego zęba w jamie ustnej od razu można wszczepić implant do dziąsła. Po usunięciu naturalnego zęba do zębodołu po ekstrakcji wszczepia się implant. To sztuczny korzeń, który wykonany jest z tytanowej śrubki. To w oparciu o niego następuje odbudowa zęba za pomocą dostępnych metod stomatologicznych. Kolejnym krokiem jest zamontowanie na nim łącznika, a następnie korony tymczasowej. To tzw. ząb tymczasowy po wyrwaniu, który umożliwia zastąpienie ubytku i zachowanie estetycznego uśmiechu pacjenta. Dzięki temu utrata zęba nie jest tak odczuwalna w zakresie estetyki. W przypadku brakującego zęba powstała luka może wpływać negatywnie na pewność siebie pacjenta, a także jego codzienne funkcjonowanie.

Dlaczego to tzw. ząb tymczasowy po wyrwaniu?

To metoda tymczasowego uzupełnienia braku zęba po ekstrakcji. Umożliwia natychmiastowe działanie dentysty, zanim dla pacjenta zostanie przygotowana prawidłowa i stała korona porcelanowa, czy też proteza zębowa. Zazwyczaj koronę tymczasową utrzymuje się na implancie przez około 5 miesięcy. Następnie zamienia się ją na właściwą metodę uzupełnienia braku choćby jednego zęba w szczęce. Rozwiązanie to zazwyczaj stosuje się do przedniego uzębienia, które jest najbardziej widoczne.

Zalety tego rozwiązania

Rozwiązanie to ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim jest to natychmiastowa implantacja, dzięki czemu brak zęba nie jest tak odczuwalny i powoduje mniejszy dyskomfort pacjenta. Nowoczesna technologia sprawia, że sztuczny ząb z powodzeniem zastąpi go w układzie kostnym jamy ustnej. Do podstawowych zalet korzystania z zęba tymczasowego po wyrwaniu zaliczane są:

  • mała inwazyjność;
  • brak konieczności przeszczepu kości przez implantologa;
  • duża skuteczność leczenia;
  • szybsze gojenie się rany;
  • brak okresu bezzębia;
  • zmniejszony ból po wyrwaniu zęba;
  • zadbanie o naturalny wygląd tkanek miękkich w pobliżu miejsca implantacji;
  • zadbanie o ładny uśmiech.

Ponadto rozwiązanie to chroni przed poważnymi konsekwencjami długotrwałego bezzębia. Dzięki temu można uniknąć dyskomfortu związanego z niepełnym uzębieniem, a także ewentualnych wad wymowy.

Przeciwwskazania do stosowania protezy natychmiastowej

Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania protezy natychmiastowej. Decyzję o takim leczeniu powinna poprzedzić dobra diagnostyka. Implantacja tego typu nie może zostać przeprowadzona, jeżeli odnotowuje się:

  • duży otwór uniemożliwiający przymocowanie implantu;
  • stan zapalny w miejscu wyrwania chorego zęba;
  • wzmożone napięcie mięśni żucia;
  • obniżoną krzepliwość krwi;
  • atrofię tkanki kostnej;
  • osteoporozę;
  • poważne choroby, w tym: uzależnienie od nikotyny, alkoholizm, gruźlicę, czy niekontrolowaną cukrzycę.

Powyższe stany uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Lekarz dentysta powinien przeprowadzić dokładny wywiad, a także oględziny miejsca ekstrakcji, zanim zdecyduje się na wykonanie protezy natychmiastowej. Ponadto tego typu zabiegi implantologiczne powinni przeprowadzać doświadczeni specjaliści. Muszą przy tym pamiętać o podścieleniu uzupełnienia. W przeciwnym razie zęby mogą zostać nieprawidłowo ustawione, co wpłynie na dyskomfort pacjenta oraz może prowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant?

Warto zastanowić się nad tym, ile po wyrwaniu zęba można założyć implant? Jeżeli stan zdrowotny pacjenta na to pozwala, to po wyrwaniu zęba implant stosuje się niemal od razu. Następnie do niego przymocowuje się łącznik i koronę tymczasową. Po około pięciu miesiącach usuwa się ją, a w jej miejsce montuje stałą koronę porcelanową. W trakcie tego procesu pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu. Dzięki temu następuje odbudowa zęba, a pacjent może normalnie funkcjonować. Tego typu rozwiązanie nie zaburza estetyki uśmiechu, a porcelana wykorzystywana przez stomatologów doskonale imituje naturalne zęby.

Ile kosztuje proteza natychmiastowa?

Ostateczny koszt protezy tego typu zależy od wielu czynników. Cena protezy może różnić się od miejsca wykonania zabiegu, miasta, a także stawek ustalonych przez dany gabinet stomatologiczny. Bez wątpienia przy zabiegach implantacji należy zaufać uznanym specjalistom. Wpływa to korzystnie na efektywność zabiegu, a także przekłada się na lepszy stan jamy ustnej pacjenta i szybszą rehabilitację.

Jak dbać o protezę?

Po założeniu protezy zębowej, należy odpowiednio dbać o nią. Wpływa to korzystnie na stan jamy ustnej pacjenta, a także minimalizuje ryzyko występowania stanu zapalnego. Ten może przenosić się inne tkanki, a w skrajnych przypadkach prowadzić do utraty pozostałych zębów. Pacjent powinien postawić na regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, a także stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Do mycia protezy wykorzystuje się specjalne szczoteczki, a także dedykowane preparaty. Ponadto pacjent powinien dbać także o higienę dziąseł, jamy ustnej, a także pozostałych zębów. W ten sposób minimalizuje się ryzyko pojawienia się bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów. Dodatkowo proteza ruchoma powinna być wyjmowana na noc i umieszczana w specjalnym pojemniku zgodnie z wytycznymi lekarza.

Czy warto na to postawić?

Zdaniem specjalistów, wszczepienie implantu od razu po usunięciu zęba jest obecnie najlepszą metodą uzupełnienia brakującego elementu uzębienia. Wpływa na estetykę wyglądu pacjenta, nie powoduje dyskomfortu i jest skuteczne. Możliwość zastosowania tego rozwiązania zależy od stanu rany poekstrakcyjnej i sytuacji zdrowotnej pacjenta. Zbyt duży otwór zębowy może zaburzać stabilność implantu i koron mocowanych do jego szczytu. Zastosowanie natychmiastowego implantu u tymczasowej korony to dobry wybór. Codzienne funkcjonowanie z widocznymi ubytkami w uzębieniu wpływa na obniżoną pewność siebie pacjenta, a także może prowadzić do wad wymowy, a także pogorszenia jakości życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie przebiegu całego procesu oraz kolejnych kroków, warto skonsultować się ze specjalistą. Leczenie zawsze dobierane jest do indywidualnych potrzeb pacjenta.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Złamany ząb przy dziąśle

Złamany ząb przy dziąśle – co trzeba wiedzieć?

Następny artykuł
sztuczny ząb na własnym korzeniu cena

Sztuczny ząb na własnym korzeniu – cena i informacje

Podobne artykuły