sztuczny ząb na własnym korzeniu cena

Sztuczny ząb na własnym korzeniu – cena i informacje

Jakub Kaczmarek
Problemy z uzębieniem mogą prowadzić do uszkodzenia korony zęba. Jeżeli podczas choroby i leczenie nie doszło do uszkodzenia korzenia, to na nim można odbudować ząb. Sztuczny ząb na własnym korzeniu – cena i kluczowe informacje.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, uwarunkowania genetyczne, urazy mechaniczne i poważne choroby mogą prowadzić do ubytków w uzębieniu, a także do nieestetycznego uśmiechu pacjenta. Aby przywrócić mu estetykę, stomatolog musi wdrożyć leczenie protetyczne. Odbudowa uszkodzonych i martwych zębów może odbywać się zarówno na własnym korzeniu, jak i na sztucznym implancie zęba. Sztuczny ząb na własnym korzeniu  – cena i informacje dotyczące tej metody.

Na czym polega odbudowa zęba na własnym korzeniu?

Jedną z metod stomatologicznych wykorzystywanych w celu ratowania zębów jest ich odbudowa na własnych korzeniach. Usługi tego typu prowadzą renomowane gabinety dentystyczne. Jeżeli podczas leczenia lub w wyniku urazu korzeń zębowy nie uległ uszkodzeniu, to braki w uzębieniu można uzupełnić bezpośrednio na nim. Wówczas nie ma potrzeby zakładania sztucznych implantów zębowych. Łącznik i korona mogą zostać przymocowane bezpośrednio do korzenia. W zależności od indywidualnego przypadku, przed założeniem korony porcelanowej na korzeń niezbędne może być wykonanie leczenia kanałowego. Na początku nakładane są korony tymczasowe, a z czasem wymienia się je na stałą protezę. Zanim do tego dojdzie, tkanki wokół zęba muszą się zregenerować. Tego typu rozwiązanie może posłużyć pacjentowi dożywotnio. Od lat stomatologia korzysta z porcelany, jednak obecnie sporym zainteresowaniem cieszą się także koronki cyrkonowe. Zarówno porcelana, jak i cyrkon dobrze imitują naturalny ząb i korzystnie wpływają na estetykę uśmiechu pacjenta.

Licówki

Kolejną metodą odbudowy zęba jest licówka. To płatek porcelanowy, który nakleja się bezpośrednio na przednią powierzchnię własnych zębów pacjenta. Rozwiązanie to cieszy się sporą popularnością w ramach stomatologii estetycznej. Niestety licówek nie można stosować w sytuacji, gdy dziąsła są chore. Licówki umieszczane na korzeniu zębowym są trwałe i utrzymują się nawet przez 5-10 lat. Zależy do od indywidualnych predyspozycji pacjenta i tego, jak dba o higienę jamy ustnej.

Sztuczne implanty

Jeżeli dojdzie do uszkodzeń w korzeniu zęba, to niezbędne jest jego usunięcie i zastosowanie odpowiedniego uzupełnienia protetycznego. Wypełnienie stanowi wkład korzeniowo-koronowy. W tym celu wykorzystywane są twardy metal, kompozyty, akryl, czy też włókno szklane. Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Ostateczne decyzja w zakresie rodzaju uzupełnienia zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także od rekomendacji stomatologa. Następnie w pozostałe miejsce wszczepia się implant, do którego mocuje się korony na podbudowie. Korona zębowa jest przygotowywana w gabinecie stomatologicznym pod indywidualne potrzeby pacjenta i jego uzębienie. Jeżeli niezbędne są implanty zębów, cena zależy od kilku czynników. Jeżeli niezbędny jest mostek na implantach, cena usługi waha się od kilkuset do około półtora tysiąca złotych w przypadku pojedynczego zęba. Im większa proteza, tym większe koszty. 

Co może prowadzić do uszkodzenia zęba?

Uszkodzenie zęba może być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęstszym powodem ubytków zęba i uszkodzenia jego tkanek jest próchnica. Kolejne z niebezpiecznych czynników to stany zapalne, uszkodzenia mechaniczne (np. odłamana część zęba), niewłaściwa higiena jamy ustnej, czy też niewłaściwe leczenie stomatologiczne. Ponadto spożywanie określonych pokarmów może powodować przebarwienia, które szpecą zęby naturalne. Często jedynym sposobem zadbania o ładny uśmiech są korony na zęby, które nawiązują wyglądem do naturalnych twardych tkanek zęba.

Sztuczny ząb na własnym korzeniu  – cena

Koszt korony protetycznej i zabiegu zależy od kilku czynników. Jeżeli chodzi o sztuczny ząb na własnym korzeniu, cena zależy od kilku czynników. Wpływ na to mają m.in. rodzaje koron zębowych. Poszczególne materiały do odbudowy zęba na korzeniu mają inne ceny. Tańsze w zakupie są korony metalowe, które wszczepić można na tylnych zębach. Z przodu warto postawić na estetyczne korony pełnoceramiczne (wykonane w całości z porcelany). Cena korony porcelanowej na podłożu z tlenku cyrkonu w przypadku jednego zęba to wydatek powyżej 1000 złotych. Ponadto wpływ na ostateczny koszt zabiegu ma renoma gabinetu stomatologicznego oraz miasto wykonywania zabiegu. Warto zwrócić uwagę na to, że zabieg odbudowy zęba na korzeniu i cena korony zęba nie są refundowane przez NFZ. Warto jednak na to postawić, aby nie doszło do ekstrakcji zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ząb tymczasowy po wyrwaniu

Ząb tymczasowy po wyrwaniu – kluczowe informacje

Następny artykuł
rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból i ile on trwa?

Podobne artykuły