brodawka międzyzębowa

Brodawka międzyzębowa, czyli naturalny element przyzębia, o który naprawdę warto zadbać!

Jakub Kaczmarek
Brodawka międzyzębowa to ważny element naszego uzębienia. Sprawdź, dlaczego tak właśnie jest i jak warto dbać o tę część przyzębia!

O nasze zęby staramy się zapewne dbać każdego dnia. W końcu właściwa higiena jamy ustnej przekłada się także na świeży oddech i to, jak odbierają nas inni. Warto jednak pamiętać, że jama ustna to nie tylko zęby, ale również wiele innych elementów. Dziś wyjaśniamy, czym jest brodawka międzyzębowa i jak ją pielęgnować.

Brodawki międzyzębowe — czym w ogóle są?

Zacznijmy więc o wyjaśnienia, czym w ogóle są tytułowe brodawki międzyzębowe. Otóż prosto mówiąc, są to tak zwane struktury anatomiczne przyzębia, które znajdują się w przestrzeni między sąsiadującymi ze sobą zębami. Innymi słowy, wypełniają one wspomniane przestrzenie.

Ważna jest także ich rola, ponieważ to właśnie brodawki międzyzębowe chronią korzenie zębów przed różnego rodzaju działaniem czynników zewnętrznych. 

Do tego są one naturalnym wskaźnikiem naszych pozostałych tkanek przyzębia oraz mają wpływ na prawidłową artykulację dźwięków. 

Do tego wszystkiego brodawki te pomagają nam w utrzymywaniu prawidłowej higieny przestrzeni międzyzębowych, ponieważ zapobiegają i chronią przed gromadzeniem się tam resztek spożywanych przez nas pokarmów. 

Zdrowe brodawki międzyzębowe, czyli jakie?

Mówiąc o brodawkach międzyzębowych, należy wręcz od razu wyjaśnić jak rozpoznać, że są one zdrowe i mocne. Świadczy o tym, co najmniej kilka czynników takich jak:

  • naturalny kolor,
  • brak bólu i krwawienia,
  • mocne zamocowanie przy zębie,
  • odpowiedni kształt.

Zdrowe brodawki międzyzębowe naturalnie mają różowy kolor, który jest filozoficznym odcieniem dziąseł. Kolor ten świadczy także o kondycji przyzębia, w tym właśnie brodawek. Poza tym brodawki te mają kształt trójkątny, tzw. girlandowaty, a przy tym dobrze dolegają do zęba, szczelnie go zabezpieczając. 

O zdrowych dziąsłach i każdym ich elemencie mówimy również wtedy, gdy nie występują żadne ich podrażnienia, bóle czy krwawienie.      

Jak dbać o brodawki międzyzębowe?

To pytanie jest bardzo interesujące, ale odpowiedź na nie jest także dosyć oczywista. Brodawki międzyzębowe, jako część przyzębia wymagają takiej higieny jak cale dziąsła. Trzeba zatem bardzo dokładnie a przy tym delikatnie czyścić przestrzeń występująca między poszczególnymi zębami. Warto zatem dobrać odpowiednią do tego szczoteczkę, najlepiej z miękkim włosiem oraz pastę do zębów, która pomoże każdego dnia zwalczać płytkę nazębną. Dopiero takie połączenie pozwoli na odpowiednią higienę całej jamy ustnej i aktywne przeciwdziałanie, niechcianej przez nikogo próchnicy. 

Trzeba również nauczyć się usuwać resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowej. Zatem oprócz kilkukrotnego szczotkowania zębów każdego dnia, warto zaprzyjaźnić się z nicią dentystyczną i właśnie dzięki niej z należytą delikatnością dbać o brodawki międzyzębowe.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak odbudować szkliwo

Jak odbudować szkliwo zębów? Czy istnieją sposoby na jego wzmocnienie?

Następny artykuł
szary język

Szary język, czyli nalot na języku dużo mówi o stanie naszego organizmu!

Podobne artykuły