Fizjoterapia stomatologiczna – czym jest i jak może Ci pomóc?

Jakub Kaczmarek
Odczuwasz silne bóle głowy i szyi, a może cierpisz na szczękościsk bądź nadwrażliwość zębów? Te oraz wiele innych symptomów mogą wskazywać na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże Ci pozbyć się bólu i napięcia w obrębie głowy poprzez szereg ćwiczeń i masaży. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj zalety fizjoterapii stomatologicznej!

Fizjoterapia stomatologiczna – co to takiego?

Fizjoterapia stomatologiczna to terapia manualna, która ma na celu zwalczyć problemy związane z bólem w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, głowy i szyi, często także zębów. Wzmożone napięcie mięśni żucia, stawu skroniowo-żuchwowego oraz krążka stawowego sprawiają, że pacjent odczuwa silny dyskomfort w życiu codziennym, czasem zmaga się też z bruksizmem, o czym później. 

Fizjoterapeuta stomatologiczny jest w stanie zwalczyć bolesne dolegliwości, stosując m.in. uciskanie i masaże punktów spustowych mięśni. W terapii stomatologicznej duże znaczenie ma także samodzielna praca manualna pacjenta, który poza uczęszczaniem na wizyty, powinien wykonywać ćwiczenia zalecone przez specjalistę również w domu. 

Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Niestety, ale przewlekły stres, częste żucie gumy, obgryzanie paznokci i inne nieprawidłowe nawyki nadwyrężające twarzoczaszkę negatywnie wpływają na jej stan, przez co możemy odczuwać szereg bolesnych symptomów, które jednak często bagatelizujemy. Alarmujące powinny być dla nas objawy takie jak:

 • piski i szumy uszne, zatkane uszy oraz stany zapalne uszu,
 • bóle głowy i migreny,
 • zawroty głowy,
 • bóle karku, szyi i kręgosłupa szyjnego,
 • bóle gardła i problemy z przełykaniem,
 • bóle, nadwrażliwość i zgrzytanie zębów, 
 • bóle skroni, 
 • bóle szczęki i żuchwy,
 • szczękościsk,
 • trudności w przeżuwaniu, 
 • trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych.
kobieta z bólem głowy

Kiedy warto skorzystać z fizjoterapii stomatologicznej?

Kiedy warto, a nawet należy udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego? Z pewnością nie należy ignorować przewlekłych dolegliwości bólowych w obrębie układu żucia, skroni, uszu, gardła i szyi. Ponadto z terapii manualnej powinniśmy skorzystać w poniższych przypadkach:

 • podczas leczenia ortodontycznego – fizjoterapia stomatologiczna będzie w tym przypadku świetnym uzupełnieniem,
 • po zabiegach chirurgicznych w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego,
 • w przypadku osób cierpiących na bruksizm,
 • po urazach w obrębie twarzoczaszki, szyi lub kręgosłupa szyjnego, np. wskutek upadku lub uderzenia,
 • w przypadku osób żujących gumę w dużych ilościach,
 • w przypadku osób z nawykiem obgryzania paznokci,
 • u osób z nieprawidłową postawą ciała, wadami kręgosłupa.

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to nieświadome zgrzytanie i zaciskanie zębów o charakterze nawykowym. Zazwyczaj objawia się w nocy, podczas snu, jednak jest możliwy także w trakcie dnia. Nieleczony bruksizm prowadzi do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać, że mamy z nim do czynienia. Symptomy, które wskazują na tę chorobę to:

 • przewlekłe bóle głowy i szyi,
 • nadmierna ruchomość i przeskakiwanie żuchwy,
 • nadwrażliwość zębów,
 • ścieranie i pękanie zębów,
 • nadwrażliwość, krwawienie i bóle dziąseł.

Bruksizm jest chorobą na pograniczu stomatologii, neurologii i psychiatrii, dlatego zazwyczaj określa się ją mianem choroby psychosomatycznej. Fizjoterapia stomatologiczna jest dobrą metodą na zwalczenie dolegliwości bólowych spowodowanych bruksizmem oraz samej choroby, choć leczenie może wymagać także ingerencji psychologa bądź psychiatry. Wynika to z faktu, że najczęściej to przewlekły stres odpowiada za bruksizm – wraz z napięciem mięśni kręgosłupa i brzucha dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni żucia a stąd już prosta droga do zaburzeń skroniowo-żuchwowych.

mężczyzna u fizjoterapeuty

W jaki sposób fizjoterapeuta stomatologiczny może nam pomóc?

Fizjoterapia stomatologiczna obejmuje trzy obszary działań terapeutycznych, a są to: mięśnie żucia, staw skroniowo-żuchwowy oraz krążek stawowy – to właśnie te miejsca stanowią główne punkty, na których skupia się i pracuje fizjoterapeuta stomatologiczny. 

Specjalista wykonuje szereg zabiegów i ćwiczeń, mających na celu zrehabilitowanie mięśni i stawów, a są to:

 • techniki manualne – czyli różnego rodzaju metody i techniki powięziowe, polegające na masażu, uciskaniu i rozciąganiu mięśni oraz mobilizacji stawów,
 • kinesiotaping – stosowanie specjalistycznych taśm, które mają za zadanie odciążyć tkanki miękkie, jednocześnie je aktywizując, co ma działanie przeciwbólowe,
 • fizykoterapia – wykorzystywanie prądów elektrycznych, ultradźwięków, pola magnetycznego, lasera, a także stymulacji termicznej.

Wszystkie metody i techniki wykorzystywane przez fizjoterapeutów stomatologicznych są w pełni bezpieczne i przynoszą spektakularne efekty. Pacjenci odczuwają zdecydowaną poprawę, czują się lepiej fizycznie i psychicznie, a psychika, jak wiadomo, ma w tym przypadku ogromne znaczenie.

Dla lepszych rezultatów fizjoterapię stomatologiczną łączy się niekiedy z leczeniem stomatologicznym, ortodontycznym i psychiatrycznym. Ponadto, w przypadku wad postawy warto wprowadzić do terapii ćwiczenia ruchowe zalecone przez fizjoterapeutę, mają one bowiem zbawienny wpływ nie tylko na układ mięśni i stawów, ale także układ nerwowy.

Podsumowanie

Fizjoterapia stomatologiczna to niezwykle skuteczna forma terapii manualnej, mająca zwalczyć u pacjenta dolegliwości bólowe, które wynikają z dysfunkcji w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Spośród alarmujących objawów zaburzeń wyróżniamy bóle głowy, szyi, uszu, zębów, a także szczękościsk, trudności w przeżuwaniu i zawroty głowy. 

Jeśli pacjent ma nawyk obgryzania paznokci, przygryzania warg i częstego żucia gumy i coraz częściej odczuwa w związku z tym dyskomfort lub ból, powinien koniecznie skonsultować się ze specjalistą. Fizjoterapeuta stomatologiczny pomoże także w rehabilitacji twarzoczaszki po zabiegu chirurgicznym, a także pacjentom zmagającym się z bruksizmem.

Rehabilitacja stomatologiczna wykorzystuje wiele metod i technik z zakresu terapii manualnej, a leczenie jest jeszcze bardziej efektywne, jeśli połączy się je z leczeniem ortodontycznym i psychiatrycznym, zwłaszcza w przypadku choroby psychosomatycznej, jaką jest bruksizm.

Artykuł promocyjny.


Może Cię także zainteresować:
  None Found
Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ropień okołowierzchołkowy

Ropień okołowierzchołkowy – przyczyny, objawy, leczenie

Następny artykuł
polski dentysta w paryżu

Polski dentysta w Paryżu – Twój przewodnik

Podobne artykuły
prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty

Prowadzenie samochodu po znieczuleniu u dentysty – czy można?

Wiele osób zastanawia się, czy po wizycie u dentysty, podczas której otrzymali znieczulenie, mogą bezpiecznie prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. W tym artykule omówimy, co mówią specjaliści na temat prowadzenia samochodu po znieczuleniu u dentysty oraz jakie są zalecenia dotyczące bezpiecznego prowadzenia pojazdów po wizycie u stomatologa.
Czytaj więcej

Pierwszy ząbek u dziecka – jak dbać o niego i o następne?

Ząbkowanie jest szczególnie trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Maluch w tym czasie bywa niespokojny, marudny, mocno się ślini i wkłada do buzi wszystkie przedmioty, jakie ma pod ręką. Pierwszy ząbek u dziecka pojawia się około szóstego miesiąca życia, a zaraz potem zaczynają wychodzić następne. To czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na higienę i pielęgnację jamy ustnej.
Czytaj więcej

Licówki – idealna alternatywa dla wybielania

Zęby są niesamowitym atrybutem dosłownie każdego z nas. To właśnie one pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a jednocześnie dodają nam pewności siebie i niekwestionowanego uroku. Niemniej jednak warto wiedzieć, że żadne zęby nie będą zachwycać swoją śnieżną bielą, o ile nie będziemy wstanie o nie odpowiednio zadbać. Mowa tu przede wszystkim o regularnej higienie jamy ustnej, od której tak naprawdę wiele zależy.
Czytaj więcej

Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO – na czym polega ich fenomen?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie dbać o zęby każdego dnia, aby uniknąć kosztownych wizyt u dentysty. W takim wypadku bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej szczoteczki, która umożliwi dokładne umycie zębów, języka i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczki magnetyczne Oral-B iO to absolutny hit na rynku szczoteczek do zębów. Na czym polega ich fenomen?
Czytaj więcej