zakażenie zęba śmierć

Zakażenie zęba a śmierć, czyli do czego mogą prowadzić choroby zębów?

Anna Wiktor

Brak właściwej higieny jamy ustnej, prowadzący do zakażeń zębów może skutkować poważnymi infekcjami, a nawet stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej. Dotyczy to zwłaszcza osób z rozległą próchnicą, z nieszczelnymi wypełnieniami zębów, niedoleczonymi kanałami lub też z zębami martwymi oraz zgorzelinowymi. Zdarza się, że powodem ognisk zapalnych stają się też zęby zatrzymane – np. całkowicie zatrzymane ósemki. Tego typu sytuacje mogą prowadzić w efekcie do zapalenia dziąseł, paradontozy i zapalenia kości. W skrajnych przypadkach można się to skończyć nawet śmiercią.

Zakażenie zęba śmierć – czyli czym grożą infekcje zębów?

Zepsuty ząb może w skrajnych sytuacjach doprowadzić do rozległej infekcji w organizmie i do śmierci. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, choć tak naprawdę bezpośredni stan zagrożenia życia zagraża każdemu kto nie dba o właściwą higienę jamy ustnej. Medycyna zna przypadki, w których nie udało się uratować pacjenta po tym jak zaczął odczuwać ból w jamie ustnej, a następnie w gardle, w plecach i w ramieniu, w efekcie czego doszło do zatrzymania krążenia. Powodem tego był zepsuty ząb, ponieważ zalegająca w nim ropa doprowadziła do przerwania kości, a bakterie z zębodołu rozprzestrzeniły się do organizmu, co doprowadziło do niewydolności wielonarządowej i śmierci. 

Chore zęby prowadzą także do zapalenia opon mózgowych. Powodem może być np. nieleczony ząb do którego wda się infekcja, a bakterie szybko przeniosą się do mózgu, co powoduje w skrajnych sytuacjach nawet śmierć. Szczególnie niebezpieczna jest próchnica, czyli choroba, którą bagatelizuje wiele osób. Tymczasem pojawiające się dziury w miazdze zębowej mogą być stanem zagrażającym życiu. Stomatolodzy znają przypadki ciężkiego zakażenia spowodowanego nieleczoną próchnicą, które zakończyło się martwiczym zapaleniem śródpiersia. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób, które dodatkowo zmagają się z innymi chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą lub miażdżycą. 

Zobacz też:
Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zakażenie zęba a śmierć na skutek zakażeń sercowych i kostnych – na co trzeba uważać?

Brak właściwych higieny jamy ustnej może prowadzić do problemów sercowych i kostnych, a nawet do śmierci. Wynika to z obecności bakterii, którymi zakażone są zęby i dziąsła. One to, na skutek zranienia w trakcie mycia zębów dostają się do krwiobiegu, a stamtąd atakują wyściółkę serca. Jeśli dana osoba zmaga się dodatkowo z problemami sercowymi lub kostnymi to w takiej sytuacji powikłania mogą być bardzo poważne. Dlatego wiele operacji odbywa się dopiero po wyleczeniu zębów przez pacjentów, a te, które są zepsute, profilaktycznie usuwa się aby nie doszło do poważnych powikłań, mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Co zatem powinno się robić by nie doprowadzić do takiego stanu?

Jak dbać o zęby i uniknąć poważnych stanów zapalnych zagrażających zdrowiu i życiu?

Wiele osób unika regularnych wizyt u stomatologa i udaje się na nie dopiero wówczas gdy zęby zaczynają boleć. Jest to jednak błąd, który może kosztować – w skrajnych przypadkach – nawet życie. Wielu chorób udaje się, bowiem uniknąć jeśli dba się o właściwą higienę jamy ustnej na co dzień. To bardzo ważne zalecenie, które warto mieć na uwadze od najmłodszych lat.

Istotne znaczenie ma też regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, ponieważ często to właśnie w przestrzeniach między zębami zalegają resztki pokarmowe, które są pożywką do rozwoju próchnicy. Warto też, co najmniej dwa razy w roku odwiedzać stomatologa w celu profilaktycznej wizyty. O stan uzębienia powinny też dbać szczególnie kobiety w ciąży. Zaleca się by przed zajściem w ciążę wyleczyć zęby. Ale tak naprawdę odpowiednia higiena jamy ustnej jest zalecana każdej osobie dorosłej i dzieciom. 

Zobacz też:
Jazda samochodem po wizycie u dentysty – co warto wiedzieć?

O właściwą higienę jamy ustnej warto dbać od najmłodszych lat, ponieważ zepsute zęby są przyczyną stanów zapalnych w organizmie, które prowadzą nawet do śmierci. A nagła i niespodziewana śmierć jest zawsze wstrząsem dla bliskich osób i wówczas warto wesprzeć ich słowami otuchy i złożyć kondolencje bliskiej rodzinie zmarłego.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: https://malergia.pl/


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
brodawka na języku

Brodawka na języku – co to oznacza?

Następny artykuł

Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Podobne artykuły

Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Zadbana i zdrowa jama ustna może przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Umożliwia jedzenie, picie oraz komfortowe uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich bez żadnego bólu i uczucia dyskomfortu. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby zdecydować się na kontrolną wizytę u dentysty celem sprawdzenia kondycji naszych zębów.
Jakub Kaczmarek
Czytaj więcej
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Nie od dziś wiadomo, że piękne i zadbane zęby są naszą wizytówką. W celu uzyskania uśmiechu prosto z Hollywood, warto postawić na ciekawe rozwiązania. Pomoc uzyskamy w gabinetach stomatologicznych, gdzie specjaliści oferują wiele zabiegów na nasze zęby. O czym trzeba wiedzieć? Jak mieć uśmiech niczym Julia Roberts?
Anna Wiktor
Czytaj więcej