implantologia

Implantologia stomatologiczna — wszystko, co musisz wiedzieć

Jakub Kaczmarek
Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się tworzeniem i wprowadzaniem implantów zębowych, czyli form stałych uzupełnień ubytków.

Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o implantach, zabiegu ich wprowadzania oraz ewentualnych przeciwskazaniach.

Czym zajmuje się implantologia stomatologiczna?

Implantologia to nauka zajmująca się metodami wprowadzania implantów do żywego organizmu. Powszechnie wykorzystywana jest w praktyce dentystycznej, gdzie nazywana jest implantoprotetyką stomatologiczną — dziedzina obejmuje bowiem odbudowy protetyczne. Zarówno protezy jak i implanty stosowane są w celu odbudowy bądź uzupełnienia ubytków w uzębieniu.

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy to specjalnie wykonany sztuczny korzeń zęba, który zastępuje utracony naturalny korzeń. Umożliwia to zamocowanie w tym miejscu nowej korony zębowej. Implanty z czasem integrują się w pełni z kością szczęki, uznawane są więc (w odróżnieniu od protez) za rozwiązanie stałe. Ich konstrukcja opiera się na śrubie z tytanu bądź stopów tytanowych wkręcanych w kość wyrostka zębodołowego. W przypadku alergii, zamiast tytanu wykorzystywany jest cyrkon. Implanty mogą stanowić również formę mocowania dla protezy zębowej — w wielu przypadkach implantolog decyduje się na połączenie implantu z mostem protetycznym.

Implanty świetnie sprawdzają się w przypadku braków w uzębieniu spowodowanych próchnicą, chorobami przyzębia, urazami mechanicznymi czy brakiem zawiązków zębów stałych. Ponieważ każda metoda leczenia dobierana jest indywidualnie do potrzeby pacjenta, leczenie uważa się za najtrwalsze i estetyczne rozwiązanie. Wszczepiony w kość implant w pełni zastępuje naturalny ząb, przywracając funkcje żucia i gryzienia. Leczenie implantologiczne wiąże się ze znacznym polepszeniem stanu zdrowia i pozwala na uniknięcie zaniku tkanki oraz zaburzeń związanych z przeciążeniem pozostałych zębów i stawów.

Zobacz też:
Implanty zębowe cała szczęka – cena i warunki założenia. Czy warto zastąpić utracony ząb protezą stomatologiczną?

Na czym polega zabieg implantacji?

Zabieg założenia implantu jest stosunkowo prosty i bezbolesny, a przy pojedynczym mocowaniu zajmuje niecałą godzinę. Procedura to następująco:

 1. Diagnostyka oraz kwalifikacja do zabiegu — lekarz stomatolog ocenia na podstawie badania klinicznego stan zdrowia jamy ustnej oraz dobiera optymalną metodę uzupełnienia. Często wykonywane są badania dodatkowe takie jak RTG lub tomografia komputerowa.
 2. Zabiegi przygotowawcze — w zależności od potrzeby, najczęściej podniesienie dna zatoki szczękowej lub zabiegi odtwórcze tkanki kostnej.
 3. Implantacja, czyli umieszczenie implantu w kości — w znieczuleniu miejscowym za pomocą wiertła dentystycznego przygotowuje się miejsce na umocowanie oraz umieszcza implant w kości.
 4. Przygotowanie tymczasowego i ruchomego uzupełnienia protetycznego, mocowanego na czas gojenia się implantu.
 5. Gojenie się i zrastanie implantu z kością — trwające od 6 tygodni do kilku miesięcy (w zależności od sytuacji i umiejscowienia).
 6. Odsłonienie implantu przez lekarza i założenie na nim specjalnej śrubki kształtującej otaczające go dziąsło.
 7. Przygotowanie pracy protetycznej osadzanej na implancie — są to korona bądź most protetyczny.
 8. Umocowanie ostatecznej pracy protetycznej na implancie.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego?

Przeciwwskazania do wszczepienia implantu zębowego to między innymi:

 • niedostateczna ilość kości wyrostka zębodołowego, nieumożliwiająca augmentacji;
 • leczenie bisfonianami w formie doustnej bądź dożylnej;
 • konieczność napromieniania w miejscu implantacji;
 • nowotwór w okolicy miejsca implantacji.

Wszczepienia implantów nie przeprowadza się również u kobiet w ciąży oraz u pacjentów poniżej 18 roku życia, u których nie uległ jeszcze zakończeniu proces rozwoju kości twarzoczaszki.

Zobacz też:
Implant zęba a wysiłek fizyczny – kiedy i na jak długo przerwać treningi?

Jakie korzyści dla pacjenta daje leczenie implantologiczne?

Implanty zapobiegają stopniowemu pogarszaniu się stanu kości zębowej i jej zanikami, naśladują bowiem działanie swoistych korzeni zębowych. Znaczy to, że siła gryzienia jest w naturalny sposób przenoszona na kość. Ponieważ zastępują korzeń zębowy bez ingerencji w sąsiadujące zęby, nie ma potrzeby ich szlifowania.  Implanty stomatologiczne w pełni wkomponowują się w uzębienie, dając pacjentowi wysokie poczucie komfortu.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
jak wzmocnić zęby

Jak wzmocnić zęby? Porady od stomatologa 

Następny artykuł
czym płukać po wyrwaniu zęba

Czym płukać po wyrwaniu zęba? Wskazania po ekstrakcji  

Podobne artykuły