dziąsło po wszczepieniu implantu

Dziąsło po wszczepieniu implantu – etapy gojenia i niepokojące objawy

Anna Wiktor
Dziąsło po wszczepieniu implantu bardzo często staje się wrażliwe, tkliwe, a nawet zaczerwienione. Dowiedz się, jak przebiega prawidłowe gojenie, a które objawy powinny wzbudzić twój niepokój.

Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym. W związku z tym dziąsło po wszczepieniu implantu bywa naruszone i potrzebuje czasu, aby się wygoić. W większości przypadków proces ten przebiega sprawnie i zostaje zakończony po ok. 10-14 dniach. Sprawdź, jak przebiega gojenie dziąsła po wszczepieniu implantu!

Dziąsło po wszczepieniu implantu – jak przebiega proces gojenia?

Jak goi się dziąsło po wszczepieniu implantu i jak długi jest to proces? Naruszone tkanki muszą zrosnąć się i wydobrzeć. Zwykle proces ten kończy się po upływie 2 tygodni. Jednak u pacjentów z pewnymi skłonnościami genetycznymi, osób palących lub borykających się z problemem alkoholowym, gojenie może potrwać znacznie dłużej.

W czasie kiedy dziąsło po wszczepieniu implantu nie jest jeszcze w pełni wygojone, powinieneś szczególnie dokładnie dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Dzięki temu unikniesz zapalenia dziąsła i towarzyszącego mu bólu.

Kiedy zgłosić się do dentysty?

Dziąsło po wszczepieniu implantu nie zawsze goi się w pełni prawidłowo. Jeśli przez dłuższy czas odczuwasz ból (lub dyskomfort nie ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych), koniecznie zgłoś to lekarzowi, który przeprowadził zabieg. 

Skonsultuj się z nim również, gdy dziąsło: 

  • krwawi;
  • jest opuchnięte;
  • wydobywa się z niego ropna wydzielina;
  • ma biały kolor.

Tego typu objawy świadczą o zapaleniu dziąsła albo odrzuceniu implantu. Ich zlekceważenie może doprowadzić do zapalenia kości i trwałej utraty implantu. Dlatego też nigdy nie wolno ich bagatelizować!

Zobacz też:
Implanty zębowe – przeciwwskazania, o których warto wiedzieć

Dziąsło po wszczepieniu implantu przez okres ok. 2 tygodni jest bardzo wrażliwe. Dbaj o nie i szczególnie w tym czasie regularnie i dokładnie oczyszczaj jamę ustną, stosuj płyny do higieny jamy ustnej, irygator oraz nici dentystyczne. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji i sprawisz, że proces gojenia będzie przebiegał prawidłowo!


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak przyśpieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba

Jak przyspieszyć gojenie dziąsła po wyrwaniu zęba? Poznaj najlepsze porady na ranę po ekstrakcji zęba!

Następny artykuł
śruby gojące implanty

Śruby gojące implanty – szybsze gojenie się dziąseł

Podobne artykuły