dziąsło po wszczepieniu implantu

Dziąsło po wszczepieniu implantu – etapy gojenia i niepokojące objawy

Anna Wiktor
Dziąsło po wszczepieniu implantu bardzo często staje się wrażliwe, tkliwe, a nawet zaczerwienione. Dowiedz się, jak przebiega prawidłowe gojenie, a które objawy powinny wzbudzić twój niepokój.

W skrócie:

  • Gojenie dziąsła po wszczepieniu implantu może potrwać 10–14 dni 📆
  • W tym czasie dziąsło będzie wrażliwe, a jama ustna będzie wymagać szczególnie dokładnej higieny 🪥
  • Palenie papierosów, picie alkoholu i predyspozycje genetyczne mogą wydłużyć czas gojenia ⚠️
  • W przypadku znacznego dyskomfortu, bólu, krwawienia, opuchlizny lub białego zabarwienia dziąsła należy zgłosić się do lekarza ⚠️
  • Powyższe objawy mogą świadczyć o zapaleniu dziąsła lub odrzuceniu implantu ⚠️

Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym. W związku z tym dziąsło po wszczepieniu implantu bywa naruszone i potrzebuje czasu, aby się wygoić. W większości przypadków proces ten przebiega sprawnie i zostaje zakończony po ok. 10–14 dniach. Sprawdź, jak przebiega gojenie dziąsła po wszczepieniu implantu!

Dziąsło po wszczepieniu implantu – jak przebiega proces gojenia?

Jak goi się dziąsło po wszczepieniu implantu i jak długi jest to proces? Naruszone tkanki muszą zrosnąć się i wydobrzeć. Zwykle proces ten kończy się po upływie 2 tygodni. Jednak u pacjentów z pewnymi skłonnościami genetycznymi, osób palących lub borykających się z problemem alkoholowym, gojenie może potrwać znacznie dłużej.

W czasie kiedy dziąsło po wszczepieniu implantu nie jest jeszcze w pełni wygojone, powinieneś szczególnie dbać o dokładną higienę jamy ustnej. Dzięki temu unikniesz zapalenia dziąsła i towarzyszącego mu bólu.

Higiena po zabiegu 🪥

Zanim dziąsło się zagoi, omijaj je podczas szczotkowania zębów. Jeśli trudno ci dokładnie wyczyścić sąsiadujące zęby, polecamy zakup szczoteczki sonicznej lub irygatora – skutecznie usuną płytkę z linii dziąsła bez bezpośredniego kontaktu z nim. Używaj także antybakteryjnego płynu do płukania ust bez alkoholu. Dentysta może polecić odpowiedni produkt.

Dziąsło nad implantem może być tkliwe i zaczerwienione, aż się zagoi.

Kiedy zgłosić się do dentysty?

Dziąsło po wszczepieniu implantu nie zawsze goi się w pełni prawidłowo. Jeśli przez dłuższy czas odczuwasz ból (lub dyskomfort nie ustępuje po przyjęciu środków przeciwbólowych), koniecznie zgłoś to lekarzowi, który przeprowadził zabieg. 

Skonsultuj się z nim również, gdy dziąsło: 

  • krwawi;
  • jest opuchnięte;
  • wydobywa się z niego ropna wydzielina;
  • ma biały kolor.

Tego typu objawy świadczą o zapaleniu dziąsła albo odrzuceniu implantu. Ich zlekceważenie może doprowadzić do zapalenia kości i trwałej utraty implantu. Dlatego też nigdy nie wolno ich bagatelizować!

Zapalenie dziąsła w okolicy implantu
Objawy:
- krwawienie dziąsła
- opuchlizna
- wysięk ropy
- brzydki zapach z ust
- biały kolor dziąsła
Leczenie:
- płukanie odkażającym płynem
- antybiotyki
Nieleczony stan zapalny może prowadzić do uszkodzenia kości i niepowodzenia całej procedury implantologicznej!

Dziąsło po wszczepieniu implantu przez okres ok. 2 tygodni jest bardzo wrażliwe. Dbaj o nie i szczególnie w tym czasie regularnie i dokładnie oczyszczaj jamę ustną, stosuj płyny do higieny jamy ustnej, irygator oraz nici dentystyczne. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji i sprawisz, że proces gojenia będzie przebiegał prawidłowo!

Inni często pytają…

Jak wygląda dziąsło po implancie?

Po wszczepieniu implantu dziąsło jest zszywane. Szwy zdejmuje się po 7–10 dniach, a do tego czasu dziąsło może być lekko zaczerwienione. Potem nie powinno się różnić od nienaruszonych dziąseł.

Czy implant wystaje z dziąsła?

Sam implant jest umieszczany w kości i początkowo jest zakryty dziąsłem. Gdy zrośnie się z kością, odsłania się go i umieszcza się na nim śrubę gojącą, która wystaje z dziąsła i nie pozwala mu zarosnąć, aby można było zamocować koronę zębową.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile kosztuje proteza zebowa natychmiastowa

Ile kosztuje proteza zębowa natychmiastowa i czym jest?

Następny artykuł
Co jeść aby mieć mocne zęby

Co jeść, aby mieć mocne zęby?

Podobne artykuły