stan zapalny po wszczepieniu implantu

Stan zapalny po wszczepieniu implantu – objawy i przeciwdziałanie

Anna Wiktor
Stan zapalny po wszczepieniu implantu jest bolesny, ale można go uniknąć. Kiedy zdecydujesz się na wszczepienie implantu zębowego, dokładnie przestrzegaj zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej. Co zrobić, jeśli zapalenie i tak się rozwinie? Sprawdź!

W skrócie:

  • Aby uniknąć stanu zapalnego po wszczepieniu implantu, trzeba dokładnie czyścić jamę ustną ✔️
  • Pomoże w tym szczoteczka elektryczna/soniczna i irygator ✔️
  • Częste wizyty kontrolne u dentysty pomogą wcześnie wykryć stan zapalny ✔️
  • Objawy zapalenia tkanek wokół implantu to zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, ból w miejscu wszczepienia, trwała opuchlizna i przykry zapach z ust ⚠️

Wszczepienie implantów zębowych wymaga od pacjentów samodyscypliny i przestrzegania podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Dzięki ich stosowaniu można uniknąć wystąpienia stanu zapalnego po wszczepieniu implantu. Sprawdź, jakie to zalecenia!

Stan zapalny po wszczepieniu implantu – objawy

Czy rozpoznanie stanu zapalnego po wszczepieniu implantu jest trudne? Nie! Objawy będą widoczne nawet dla zupełnego laika. Na wczesnym etapie choroby dziąsła wokół implantu stają się zaczerwienione. Mogą też krwawić nawet podczas delikatnego szczotkowania. W miarę pogłębiania się problemu, pacjent zaczyna odczuwać ból w miejscu wszczepienia implantu, dziąsła stają się opuchnięte, a zapach z jamy ustnej – bardzo nieprzyjemny.

Nie ignoruj takich objawów! Ich przyczyną jest zwykle bakteryjny stan zapalny po wszczepieniu implantu. Jeśli cię dotknie, natychmiast zgłoś się do stomatologa, ponieważ w dalszej kolejności choroba obejmie również kości!

Zapalenie tkanek wokół implantu to inaczej periimplantitis.

Warto wiedzieć 💡

Implanty mogą być natychmiastowe lub z obciążeniem odroczonym. W pierwszym przypadku skraca się czas leczenia, wszczepiając implant od razu po usunięciu zęba i mocując koronę tymczasową. W drugim implant jest najpierw zaszywany w kości – dopiero, gdy się przyjmie, obciąża się go koroną. To drugie postępowanie zdecydowanie rzadziej kończy się stanem zapalnym niż implanty natychmiastowe.

Jak uniknąć stanu zapalnego po wszczepieniu implantu?

Wystąpienie stanu zapalnego po wszczepieniu implantu nie jest regułą. Aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, po zabiegu dokładnie dbaj o higienę jamy ustnej w szczególności:

  • Podczas czyszczenia zębów nie ograniczaj się jedynie do szczotkowania. Stosuj irygator, płyn do higieny jamy ustnej i nić dentystyczną.
  • Zmień szczoteczkę! Jeśli do tej pory korzystałeś ze szczoteczki manualnej, teraz wybierz elektryczną lub soniczną.
  • Nie zaniedbuj regularnych wizyt kontrolnych i higienizacyjnych u stomatologa. Pamiętaj, że doświadczony lekarz może wykryć zmiany w dziąśle jeszcze zanim staną się widoczne dla ciebie!
Profilaktyka zapalenia tkanek wokół implantu
1. Mycie zębów szczoteczką automatyczną
2. Nitkowanie i irygacja przestrzeni między zębami
3. Płukanie płynem bez alkoholu
4. Wizyty kontrolne i higienizacyjne u dentysty

Implanty zębowe to świetny sposób na poprawę stanu uzębienia i ukrycie wszelkich ubytków. Aby ich wszczepienie zakończyło się pełnym sukcesem, a ciebie nie dotknął stan zapalny po wszczepieniu implantu, zadbaj o higienę jamy ustnej. To prostsze, niż myślisz!

Inni często pytają…

Jak wyleczyć stan zapalny przy implancie?

Odkażający płyn do jamy ustnej może wyleczyć lekki stan zapalny. W cięższych przypadkach dentysta przepisze antybiotyki. Należy je brać zgodnie z zaleceniami, bez pomijania dawek – nawet jeśli objawy ustąpią szybciej niż skończy się antybiotyk.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba

Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba i jak sobie z tym radzić?

Następny artykuł
zęby szóstki u 3 latka

Zęby szóstki u 3 latka – czy to odpowiedni wiek na stałe zęby?

Podobne artykuły