co zamiast implantu

Co zamiast implantu zęba może się sprawdzić? Jakie alternatywne rozwiązania możesz wybrać?

Anna Wiktor
Chcesz pozbyć się braków w uzębieniu? Zastanawiasz się, co zamiast implantu będzie wskazane? Jak się okazuje, współcześnie możesz skorzystać z wielu możliwości.

Implantologia to jeden z najpopularniejszych i najlepszych sposobów na przywrócenie dobrego stanu jamy ustnej. Aby odbudować ząb lub zamocować protezę na implancie, muszą zaistnieć odpowiednie warunki. Jakie? Co możesz zrobić, gdy ich nie spełnisz?

Implant zębowy – kiedy można go zamocować?

Aby dentysta mógł wszczepić implant, musisz spełniać pewne warunki. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Kiedy można zastosować implant?

Implant to nic innego, jak tytanowa śruba, która ma zastąpić korzeń zęba i uchronić tkankę kostną przed degeneracją. To na nim mocowana jest korona zęba lub proteza zębowa. Takie rozwiązanie cenione jest za komfort, wygodę i estetykę, gdyż kształtem i kolorem można je dopasować do sąsiednich zębów. Protezy na implantach są też cenione za trwałość i stabilność. Niestety, nie każdy pacjent może z nich skorzystać. Z czego to wynika?

Zabieg protetyczny z wykorzystaniem implantu nie może być przeprowadzony w chwili, gdy m.in.:

  • nastąpił zanik kości żuchwy lub szczęki;
  • masz problemy z krzepnięciem krwi;
  • występują problemy związane z higieną jamy ustnej (próchnica, kamień nazębny, choroby dziąseł).

Jak wygląda zabieg wszczepiania implantów?

Sam zabieg jest dość prosty, choć wymaga zaangażowania specjalisty i kilku wizyt w gabinecie. Podczas pierwszej w kość szczęki lub żuchwy wkręcana jest śruba. Samo założenie implantu trwa od 30 minut do 2 godzin, po czym następuje dłuższa przerwa na gojenie. W tym czasie śruba zrasta się z kością, a pokrywające ją dziąsło sprawia, że staje się ona niewidoczna. Podczas kolejnych wizyt na śrubie będącej alternatywą dla korzeni zębowych powstaje korona, wyglądająca tak, jak zęby sąsiednie.

Podczas zabiegu wszczepienia implantów stosowane jest znieczulenie, zatem nie musisz się obawiać bólu. Co jeszcze możesz zyskać? Wyglądające jak naturalne zęby, mocno osadzone w kości. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortem i bez obaw rozmawiać, śmiać się czy żuć. Efekt? Taka metoda na uzupełnienie brakujących zębów ma wielu zwolenników.

Co zamiast implantu zęba?

Co może ci polecić stomatolog w chwili, gdy odbudowa zęba na implancie nie jest możliwa? Możliwości jest całkiem sporo.

Rodzaje protez zębowych

Proteza ruchoma to jedno z najtańszych, a zarazem najmniej komfortowych sposobów na walkę z takim problemem, jak bezzębie. Można tu wyróżnić:

Ruchoma sztuczna szczęka ma wielu trwalszych i wygodniejszych konkurentów. Są wśród nich mosty porcelanowe oparte o pozostałe zęby pacjenta (możesz wybrać też filar bazujący na implantach). Uznawane są one za najlepszą alternatywę dla implantów, a dzięki wykorzystaniu coraz lepszych materiałów zachwycają estetyką i trwałością.

Brak zębów – problem nie tylko estetyczny

Stomatologia ma sporo alternatyw dla implantów, z których warto korzystać. Dlaczego nie możesz lekceważyć utraty jednego lub kilku zębów? Ponieważ brak jednego zęba może negatywnie odbić się na ogólnym stanie zdrowia. Zdrowe zęby sprawiają, że zanim pokarm trafi do twojego przewodu pokarmowego, zostanie dokładnie rozdrobniony. Ubytki w jamie ustnej oznaczają większe kawałki pokarmu w jelitach, a tym samym nasilające się problemy z trawieniem.

Tracisz własne zęby? To nie oznacza, że musisz utracić również atrakcyjny wygląd. Dobra klinika stomatologiczna zna wiele sposobów na uzupełnienie braków zębowych. Most protetyczny czy sztuczny ząb to rozwiązania, dzięki którym utracone zęby nie będą ci zbytnio utrudniać życia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
proteza na implantach

Proteza na implantach – dentystyczny zabieg dla wymagających. Jak działają implanty?

Następny artykuł
implant zęba czy boli

Implant zębowy – czy boli? Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?

Podobne artykuły