protruzja zębów

Protruzja zębów – co to takiego i czym różni się od przodozgryzu?

Anna Wiktor
Protruzja zębów może widocznie wpłynąć na ułożenie warg i całej twarzy. Jest to wada zgryzu, którą leczy się metodami ortodontycznymi dopasowanymi do indywidualnego przypadku. Poznaj tę przypadłość bliżej.

Czy twoje zęby układają się nieprawidłowo, utrudniając ci tym samym wyraźne mówienie lub swobodne spożywanie niektórych pokarmów? Wada zgryzu powinna być zawsze zdiagnozowana przez lekarza – dopiero na tej podstawie można rozpocząć leczenie. Jeśli twoje uzębienie wychyla się nieco do przodu, można podejrzewać protruzję. Protruzja zębów to wada natury ortodontycznej, która może występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi nieprawidłowościami zgryzu. 

Protruzja zębów – co to takiego?

Protruzja zębów to nadmierne wychylenie górnych przednich zębów względem dolnego łuku zębowego, w stronę wargową. Istnieje także wada zgryzu znana jako retruzja – jest to odchylenie zębów przednich w stronę języka, do wnętrza jamy ustnej. Zdarzają się także sytuacje, w których protruzja może dotyczyć obu szczęk – górnej i dolnej. Ten rodzaj protruzji powoduje widoczne uwypuklenie warg oraz uwypuklenie fałdów nosowo-wargowych. Co ciekawe, nie zaburza to czynności żucia. Relacje dolnych i górnych zębów względem siebie również mogą być prawidłowe. Mimo to, jest to stan wymagający leczenia.

Należy rozróżnić przy tym protruzję od przodozgryzu. W pierwszym przypadku chodzi o wychylenie zębów. Natomiast w drugim wysunięta do przodu jest cała szczęka. Te dwie dolegliwości mogą występować razem, jak i osobno. Wymagają także nieco odmiennego podejścia podczas leczenia.

Jak leczyć protruzję zębów?

Protruzja leczona jest przy użyciu metod ortodontycznych. Podczas pierwszej wizyty diagnostycznej najpierw przeprowadzany jest wywiad, a następnie lekarz pobiera wyciski uzębienia. W przypadku nienasilonej formy protruzji zębów, konieczne jest wykonanie zdjęcia cefalometrycznego. Pozwala ono na dokładną ocenę relacji szczęki i żuchwy wobec całej twarzoczaszki. Przed rozpoczęciem leczenia, należy skompletować pełną dokumentację i sporządzić plan. Każdy przypadek jest inny, a terapia zawsze dopasowywana jest do indywidualnego stanu pacjenta.

Zobacz też:
Aparat na krzywy zgryz – kiedy zdecydować się na jego założenie? Jakie wady zgryzu może wyleczyć aparat ortodontyczny?

Protruzja zębów górnych i dolnych leczona jest z wykorzystaniem aparatu cienkołukowego stałego. Jeśli pacjentem jest osoba młoda z częścią zębów mlecznych, zakłada się aparat czynnościowy z dwoma aktywnymi łukami. Dąży się przy tym do zmiany kąta pomiędzy wychylonymi zębami górnymi i dolnymi. Często potrzeba w tym celu więcej przestrzeni w jamie ustnej. Może więc wiązać się to z koniecznością ekstrakcji niektórych trzonowców.
Protruzja zębów to dolegliwość natury ortodontycznej o podłożu genetycznym. Do jej wyleczenia konieczne jest noszenie aparatu ruchomego (w dzieciństwie), stałego (jeżeli pacjent ma wszystkie zęby stałe), a w ciężkich przypadkach – zastosowanie leczenia chirurgicznego. Praktycznie zawsze możliwe jest uzyskanie pięknego, zdrowego uzębienia, dlatego jeśli podejrzewasz u siebie protruzję, warto jak najszybciej udać się do gabinetu ortodontycznego w celu zasięgnięcia pomocy.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
chirurgia szczękowa

Chirurgia szczękowa a chirurgia stomatologiczna – jakie zabiegi wykonuje chirurg szczękowy?

Następny artykuł
złamanie żuchwy

Złamanie żuchwy – jak reagować, gdy dochodzi do takiego przypadku? Przyczyny, objawy i leczenie złamania

Podobne artykuły