Czy twoje zęby układają się nieprawidłowo, utrudniając ci tym samym wyraźne mówienie lub swobodne spożywanie niektórych pokarmów? Wada zgryzu powinna być zawsze zdiagnozowana przez lekarza – dopiero na tej podstawie można rozpocząć leczenie. Jeśli twoje uzębienie wychyla się nieco do przodu, można podejrzewać protruzję. Protruzja zębów to wada natury ortodontycznej, która może występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi nieprawidłowościami zgryzu.
Protruzja zębów – co to takiego?
Protruzja zębów to nadmierne wychylenie górnych przednich zębów względem dolnego łuku zębowego, w stronę wargową. Istnieje także wada zgryzu znana jako retruzja – jest to odchylenie zębów przednich w stronę języka, do wnętrza jamy ustnej. Zdarzają się także sytuacje, w których protruzja może dotyczyć obu szczęk – górnej i dolnej. Ten rodzaj protruzji powoduje widoczne uwypuklenie warg oraz uwypuklenie fałdów nosowo-wargowych. Co ciekawe, nie zaburza to czynności żucia. Relacje dolnych i górnych zębów względem siebie również mogą być prawidłowe. Mimo to, jest to stan wymagający leczenia.
Należy rozróżnić przy tym protruzję od przodozgryzu. W pierwszym przypadku chodzi o wychylenie zębów. Natomiast w drugim wysunięta do przodu jest cała szczęka. Te dwie dolegliwości mogą występować razem, jak i osobno. Wymagają także nieco odmiennego podejścia podczas leczenia.
Jak leczyć protruzję zębów?
Protruzja leczona jest przy użyciu metod ortodontycznych. Podczas pierwszej wizyty diagnostycznej najpierw przeprowadzany jest wywiad, a następnie lekarz pobiera wyciski uzębienia. W przypadku nienasilonej formy protruzji zębów, konieczne jest wykonanie zdjęcia cefalometrycznego. Pozwala ono na dokładną ocenę relacji szczęki i żuchwy wobec całej twarzoczaszki. Przed rozpoczęciem leczenia, należy skompletować pełną dokumentację i sporządzić plan. Każdy przypadek jest inny, a terapia zawsze dopasowywana jest do indywidualnego stanu pacjenta.
Protruzja zębów górnych i dolnych leczona jest z wykorzystaniem aparatu cienkołukowego stałego. Jeśli pacjentem jest osoba młoda z częścią zębów mlecznych, zakłada się aparat czynnościowy z dwoma aktywnymi łukami. Dąży się przy tym do zmiany kąta pomiędzy wychylonymi zębami górnymi i dolnymi. Często potrzeba w tym celu więcej przestrzeni w jamie ustnej. Może więc wiązać się to z koniecznością ekstrakcji niektórych trzonowców.
Protruzja zębów to dolegliwość natury ortodontycznej o podłożu genetycznym. Do jej wyleczenia konieczne jest noszenie aparatu ruchomego (w dzieciństwie), stałego (jeżeli pacjent ma wszystkie zęby stałe), a w ciężkich przypadkach – zastosowanie leczenia chirurgicznego. Praktycznie zawsze możliwe jest uzyskanie pięknego, zdrowego uzębienia, dlatego jeśli podejrzewasz u siebie protruzję, warto jak najszybciej udać się do gabinetu ortodontycznego w celu zasięgnięcia pomocy.
Może Cię także zainteresować:
- Boczne przemieszczenie żuchwy jako wada zgryzu. Przyczyny, rodzaje, korekta
- Przodozgryz – jak leczyć wadę zgryzu u dzieci i dorosłych?
- Retruzja – co to jest i jak ją leczyć?
- Zgryz głęboki to jedna z najczęstszych wad zgryzu! Jak ją się leczy? Jak wpływa na rysy twarzy?
- Laterogenia, progenia, zgryz przewieszony – jak się leczy asymetrię szczęki? Czy aparat ortodontyczny wystarczy
- Jak wady zgryzu wpływają na jakość życia? Jak leczyć zaburzenia zgryzu? Oto najważniejsze informacje
- Rozpoznanie i leczenie tyłozgryzu u dorosłych i dzieci. Jak radzić sobie z wadami zgryzu?