protruzja zębów

Protruzja zębów – co to takiego i czym różni się od przodozgryzu?

Anna Wiktor
Protruzja zębów może widocznie wpłynąć na ułożenie warg i całej twarzy. Jest to wada zgryzu, i nie należy jej ignorować. Warto też wiedzieć czym się różni od przodozgryzu, który wymaga całkowicie innego podejścia. Poznaj protruzję bliżej.

W skrócie:

  • Protruzja zębów to zjawisko gdy górne przednie zęby „wychylają się” na zewnątrz. 🦷
  • Może występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi nieprawidłowościami zgryzu. 🦷
  • Protruzję należy leczyć ortodontycznie, najczęściej za pomocą aparatu. 🦷

Protruzja zębów – co to takiego?

Protruzja zębów to nadmierne wychylenie górnych przednich zębów względem dolnego łuku zębowego, w stronę wargową. Istnieje także wada zgryzu znana jako retruzja – jest to odchylenie zębów przednich w stronę języka, do wnętrza jamy ustnej. 

Zdarzają się także sytuacje, w których protruzja może dotyczyć obu szczęk – górnej i dolnej. Ten rodzaj protruzji powoduje widoczne uwypuklenie warg oraz uwypuklenie fałdów nosowo-wargowych. Co ciekawe, nie zaburza to czynności żucia. Relacje dolnych i górnych zębów względem siebie również mogą być prawidłowe. Mimo to jest to stan wymagający leczenia.

Protruzja a przodozgryz 🦷

Protruzja to wychylenie zębów. Natomiast przy przodozgryzie wysunięta do przodu jest cała szczęka. Te dwie dolegliwości mogą występować razem, jak i osobno. Wymagają także nieco odmiennego podejścia podczas leczenia.

protruzja zębów to wychylenie zębów na zewnątrz

Jak leczyć protruzję zębów?

Protruzja leczona jest przy użyciu metod ortodontycznych. Podczas pierwszej wizyty diagnostycznej najpierw przeprowadzany jest wywiad, a następnie lekarz pobiera wyciski uzębienia. W przypadku nienasilonej formy protruzji zębów konieczne jest wykonanie zdjęcia cefalometrycznego. Pozwala ono na dokładną ocenę relacji szczęki i żuchwy wobec całej twarzoczaszki. 

Przed rozpoczęciem leczenia, należy skompletować pełną dokumentację i sporządzić plan. Każdy przypadek jest inny, a terapia zawsze dopasowywana jest do indywidualnego stanu pacjenta.

Protruzja zębów górnych i dolnych leczona jest z wykorzystaniem aparatu cienkołukowego stałego. Jeśli pacjentem jest osoba młoda z częścią zębów mlecznych, zakłada się aparat czynnościowy z dwoma aktywnymi łukami. Dąży się przy tym do zmiany kąta pomiędzy wychylonymi zębami górnymi i dolnymi. Często potrzeba w tym celu więcej przestrzeni w jamie ustnej. Może więc wiązać się to z koniecznością ekstrakcji niektórych trzonowców. 

Protruzja zębów to dolegliwość natury ortodontycznej o podłożu genetycznym. Do jej wyleczenia konieczne jest noszenie aparatu ruchomego (w dzieciństwie), stałego (jeżeli pacjent ma wszystkie zęby stałe), a w ciężkich przypadkach – zastosowanie leczenia chirurgicznego. Praktycznie zawsze możliwe jest uzyskanie pięknego, zdrowego uzębienia, dlatego jeśli podejrzewasz u siebie protruzję, warto jak najszybciej udać się do gabinetu ortodontycznego w celu zasięgnięcia pomocy.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
odciśnięte zęby na języku

Odciśnięte zęby na języku – co mówią o stanie twojego organizmu?

Następny artykuł
nadziąślak

Nadziąślak – przyczyny, objawy i leczenie

Podobne artykuły