ile zarabia ortodonta

Ile zarabia ortodonta? Zarobki lekarza ortodonty w Polsce

Anna Wiktor
Zastanawiasz się, ile zarabia ortodonta? Wynagrodzenie na tym stanowisku uzależniona jest od wielu czynników – m.in. od renomy i stażu pracy. Przy kalkulacji opłacalności tego zawodu uwzględniamy także czas kształcenia i koszty prowadzenia działalności.

W zawodzie ortodonty istotną rolę pełnią zdolności manualne, cierpliwość oraz umiejętność długiego skupienia się na jednej, drobnej rzeczy. Potrzeba nie tylko wieloletniego kształcenia się, ale też konkretnych wrodzonych predyspozycji. Praca ortodonty wiąże się z dużą odpowiedzialnością za zdrowie pacjentów. Trzeba mieć tego stałą świadomość i umiejętności radzenia sobie ze stresem i ewentualnymi niepożądanymi konsekwencjami. Wszystko to sprawia, że jest to jeden z najbardziej wymagających zawodów. Nadal interesuje cię ta ścieżka kariery? Sprawdź, ile zarabia ortodonta i jak wygląda jego praca.

Jak wygląda zawód ortodonty?

Ortodonta zajmuje się głównie kontrolą uzębienia. W przeciwieństwie do stomatologa, nie zajmuje się on jednak ubytkami ani chorobami zębów, tylko korektą wad zgryzu. Czasem w celu przywrócenia prawidłowego ułożenia szczęki i żuchwy konieczne jest nie tylko założenie aparatu, ale też np. poszerzanie szczęki i inne operacje. Ortodonta to lekarz, który leczy nieprawidłowości zgryzu nie tylko u dzieci, lecz coraz częściej także u dorosłych.

Aby zostać ortodontą, należy ukończyć studia wyższe na takim kierunku. Dobry specjalista ortodontyczny musi jednak kształcić się całe życie. Jest to związane z rozwojem medycyny i technologii, pojawianiem się nowych narzędzi i rozwiązań. Ważna jest jednak nie tylko wiedza czysto teoretyczna, ale też setki godzin praktyki. Przed podjęciem się takiej drogi kariery warto więc dowiedzieć się, ile zarabia ortodonta oraz czy warto kształcić się w tym kierunku.

Wysokość zarobków ortodonty

Zarobki lekarza ortodonty zależą przede wszystkim od jego stażu pracy, miasta zamieszkania i specjalizacji. Na początku każdy przechodzi przez okres tzw. rezydentury. Na tym stanowisku zarobki sięgają przeważnie 4299 złotych brutto. Nie jest to jednak ostateczna pensja – wypłaty rosną wraz z kwalifikacjami i doświadczeniem. Średnie wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi około 7-10 tysięcy zł.

Ile zarabia ortodonta z własnym gabinetem? Tutaj sprawa wygląda jeszcze bardziej atrakcyjnie. Miesięczny dochód ortodonty nieraz wynosi nawet 40 000. Należy jednak odliczyć od tego wydatki takie jak zatrudnienie asystentki, zakup specjalistycznego sprzętu, opłacanie rachunków i stałe koszty związane z prowadzeniem biznesu. Łącznie mogą one wynosić około 20 000 zł, co jednak i tak daje dość pokaźną pensję.

Choć znalezienie pracy w ortodoncji w Polsce nie jest trudne, to wiele wykształconych specjalistów i tak decyduje się na wyjazd za granicę. Dlaczego, skoro w kraju także jest na nich zapotrzebowanie? Odpowiedź jest prosta – chodzi o pieniądze. Zastanawiasz się, ile zarabia ortodonta w Stanach Zjednoczonych? Są to pensje rzędu nawet 12 000 dolarów. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów w Ameryce.

Ile zarabia ortodonta, a ile lekarz stomatolog?

Jeśli chodzi o stomatologa, jego wypłata jest nieco mniejsza. Do obowiązków dentysty należy przede wszystkim profilaktyka, leczenie i rehabilitacja jamy ustnej. Mediana zarobków w Polsce na tym stanowisku wynosi aktualnie 7220 zł brutto. Odsetek 25% najlepiej zarabiających stomatologów otrzymuje powyżej 9960 zł brutto.

Niestety, zarobki w służbie zdrowia są dość niskie. Często nie odwierciedlają trudów i umiejętności lekarzy. Dlatego dentyści często pracują na kilka etatów lub prowadzą własny gabinet, gdzie przyjmują wyłącznie prywatnie. Jego wyposażenie i przystosowanie do pracy to koszt około 100-150 tysięcy złotych. Jednakże dobry stomatolog, cieszący się dużą renomą, zarabia w prywatnym gabinecie nawet do 20 000 zł.

Najgorzej w tym zestawieniu wyglądają zarobki asystentki stomatologicznej. Do ich głównych zadań należy dbałość o samopoczucie pacjentów i usprawnianie pracy dentysty. Mniejsze obowiązki to także niższe wynagrodzenie. Średnia pensja na tym stanowisku waha się pomiędzy 2530 zł a 3490 zł.

Ile zarabia ortodonta? Fachowiec w tej dziedzinie może cieszyć się w Polsce zarobkami rzędu około 15 000 zł. Im węższa i bardziej skomplikowana jego specjalizacja, tym wyższe może dyktować ceny w swoim gabinecie. Jest to twoja wymarzona ścieżka kariery? Pamiętaj, że zanim osiągniesz taką wypłatę czekają cię długie lata nauki i praktyki. Podsumowując powyższe informacje, jest to jednak opłacalny i powszechnie poważany zawód.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zalecenia po skalingu

Zalecenia po skalingu – porady ekspertów

Następny artykuł
zwichnięta żuchwa

Zwichnięta żuchwa – skąd się bierze? Objawy i leczenie

Podobne artykuły