Czy można zatruć zęba domowymi sposobami?

Avatar
Stan zapalny miazgi zęba wymaga interwencji stomatologicznej i tzw. Leczenia kanałowego. Cały proces można podzielić na kilka etapów – rozpoczyna się od diagnostyki, a kończy na opracowaniu zęba. Etapem poprzedzającym opracowanie jest zatrucie zęba. Leczenie kanałowe to postępowanie w stomatologii zachowawczej, które zapobiega konieczności ekstrakcji chorego zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to w terminologii medycznej leczenie endodontyczne. Polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z kanałów i komory zęba Następnie przestrzenie te należy wyjałowić, wypełnić materiałem i zabezpieczyć, aby były szczelne. Prawidłowo przeprowadzone procedury pozwalają zachować własny ząb, mimo że jest on już martwy. Warto pamiętać, że stan zapalny miazgi jest efektem rozległej próchnicy i nigdy nie ma się stuprocentowej pewności, że uda się zachować ząb.

Czy można samodzielnie zatruć ząb?

Zatrucie zęba wymaga diagnostyki, a następnie otwarcia zęba, gdyż zmiany zwykle nie są zlokalizowane na jego powierzchni. Po wspomniany otwarciu zęba usuwane są zmiany próchnicowe, aby umożliwić swobodne dojście do kanałów korzeniowych. Ząb musi zostać przygotowany do zamknięcia, ale w tym celu konieczna jest dezynfekcja i wyjałowienie kanałów.

Zatruwanie zęba domowymi sposobami jest niemożliwe, ponieważ konieczne do tego są specjalistyczne preparaty. Podstawą terapii jest też RTG. Specjalista jest wówczas pewny, którędy przebiegają kanały i żadnego z nich nie pominie. W trakcie samego zabiegu stomatolog nakłada na miazgę opatrunek, tzw. fleczer, który powoduje jej obumieranie. Należy go nosić przez wskazany czas i dopiero po jego wyjęciu kanały można odpowiednio opracować i przygotować do wypełnienia biozgodnymi materiałami termoplastycznymi. Zamknięcie zęba jest konieczne, aby nie doszło do ponownej infekcji. Dlatego, jeśli fleczer wypadnie zbyt wcześnie, należy przyspieszyć kolejną wizytę. 

Zobacz też:
Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Domowe sposoby na ból zęba

Mimo że nie można zatruć zęba domowymi sposobami, warto po nie sięgnąć, aby doraźnie poradzić sobie z bólem, który może być dotkliwy i uporczywy. Najszybszym sposobem są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Te z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) poza łagodzeniem dolegliwości bólowych zmniejszają również stan zapalny w obrębie tkanek. Ich substancją czynną może być np. ketoprofen, ibuprofen czy naproksen. Niezależnie od tego, który z nich wybierzemy, przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i zasadami dawkowania oraz przeciwwskazaniami do zażycia leku. Zatruty ząb wymaga też pielęgnacji. Poza delikatnym szczotkowaniem, aby nie wypadł fleczer, warto sięgnąć po płyn antybakteryjny do płukania jamy ustnej, który również można dostać w aptece bez recepty. 

Najważniejsze, aby pamiętać, że doraźna farmakoterapia nie może zastąpić wizyty u stomatologa. Samo łagodzenie bólu nie rozwiązuje problemu, a nieleczony ząb może mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu.


Może Cię także zainteresować:
    None Found
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
zakażenie zęba śmierć

Zakażenie zęba a śmierć, czyli do czego mogą prowadzić choroby zębów?

Następny artykuł
hollywoodzki uśmiech

Jak uzyskać hollywoodzki uśmiech?

Podobne artykuły