zatrucie zęba

Zatrucie zęba – na czym polega dewitalizacja? Kiedy przeprowadza się zatruwanie zęba?

Jakub Kaczmarek
Zatrucie zęba nazywa się dewitalizacją. Jest to najstarsza metoda wykorzystywana w endodoncji, czyli przy leczeniu kanałowym. Zabieg polega na nałożeniu specjalnej substancji na stan zapalny, który rozwija się w miazdze zęba. Sprawdź, jak wygląda trucie zęba!

Zatrucie zęba jest elementem leczenia kanałowego i wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. Podanie trucizny powoduje obumarcie tkanek i ustąpienie dolegliwości bólowych. Proces trwa około 2-3 tygodni, a w tym okresie pacjent nosi opatrunek. Po tym czasie stomatolog może przystąpić do właściwego leczenia zęba i założenia wypełnienia.

Jak przebiega zatrucie zęba?

Jeszcze do niedawna zatrucie zęba było nieodłącznym elementem leczenia kanałowego. Dentysta musiał dostać się do komory zęba, by zaaplikować paraformaldehyd, czyli substancję działającą toksycznie na miazgę, powodującej jej obumarcie. Gdy nastąpił proces dewitalizacji, możliwe było przeprowadzenie leczenia kanałowego, nawet bez stosowania znieczulenia. Martwy ząb nie powodował już dolegliwości bólowych. Stomatologia odchodzi jednak od tej metody, ponieważ badania wykazały, że wykorzystywane substancje mają działanie rakotwórcze i mogą przenikać do innych narządów. Leczenie endodontyczne jest dziś przeprowadzane z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń i z użyciem skutecznych metod znieczulających, dlatego też coraz rzadziej mamy do czynienia z tego rodzaju zabiegiem. Alternatywą dla zatrucia zęba jest ekstyrpacja, która polega na całkowitym usunięciu miazgi w znieczuleniu.

Jak długo boli ząb po zatruciu?

Po zabiegu dewitalizacji może wystąpić silny ból. Konieczne jest podanie środków przeciwbólowych. Przez dwie godziny po zatruciu zęba nie można jeść. Dolegliwości bólowe mijają zwykle po kilku godzinach, mogą jednak utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin. Potrzeba paru dni, by nastąpiła całkowita dewitalizacja miazgi. Wiele osób odczuwa pulsujący ból zęba po zatruciu. Zdarza się również, że zatruty ząb boli przy nacisku. Jeśli dolegliwości ustąpią, dentysta może przejść do leczenia kanałowego. Jeśli pacjent zbyt długo odczuwa ból, może to oznaczać, że nie doszło do dewitalizacji miazgi i konieczne jest powtórne zatrucie chorego zęba.

Ból zęba po zatruciu – co pomaga?

Dewitalizacja zęba następuje w ciągu kilku dni. Jest to jeden z etapów leczenia endodontycznego. Stopniowe obumieranie miazgi wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Aby je złagodzić, można stosować zimne okłady oraz płukanki ziołowe.

Zatrucie zęba u dziecka

Dewitalizacja stosowana jest często w stomatologii dziecięcej. Proces przebiega identycznie jak w przypadku dorosłych, czyli polega na założeniu parapasty, a następnie usunięciu uśmierconej miazgi z kanałów.

Wiele osób zastanawia się, czy można i jak zatruć zęba w domu. Nie jest to możliwe, ponieważ zabieg może zostać przeprowadzony jedynie w gabinecie stomatologicznym. Zatrucie zęba wiąże się z zaawansowaną próchnicą i ubytkami w zębach. Jeśli jest nieleczona, prowadzi m.in. do zapalenia miazgi, co wymaga już specjalistycznego leczenia. Aby uniknąć chorób miazgi, trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i zgłaszać się na regularne przeglądy do stomatologa.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
endodoncja

Endodoncja – co to jest? Jak przebiega leczenie kanałowe i kiedy jest konieczne?

Następny artykuł
biały nalot na języku

Biały nalot na języku – czego może być objawem? Dowiedz się, jak przywrócić naturalny kolor języka!

Podobne artykuły