reendo

Czym jest reendo? Kiedy powtórnie leczy się kanałowo zęby?

Jakub Kaczmarek
Powtórne leczenie kanałowe zębów, inaczej reendo, jest wykonywane w przypadku ponownego pojawienia się stanu zapalnego w obrębie miazgi zęba leczonego wcześniej endodontycznie. Kiedy dentysta podejmuje się takiego zabiegu?

Podczas leczenia kanałowego zębów (często poprzedzonego zatruciem zęba) dentysta opracowuje i oczyszcza kanały zębowe ze zmienionej zapalnie miazgi. Jeśli nie zrobi tego precyzyjnie i nie usunie wszystkich zmian, może się okazać, że konieczny będzie kolejny zabieg – re-endo.

Reendo – kiedy jest wykonywane?

Reendo, nazywane również re-endo, to powtórne leczenie kanałowe, inaczej leczenie endodontyczne, które może być wymagane w celu uratowania zęba przed usunięciem. Podobnie jak w przypadku leczenia kanałowego, także tutaj nie przeprowadza się go raczej bez znieczulenia). Podstawowe leczenie kanałowe niesie za sobą ryzyko powikłań, gdy np. stomatolog pozostawi w kanałach resztki miazgi.

Jeśli pierwszy zabieg endodontyczny nie zakończy się sukcesem, proces zapalny miazgi powróci. Wtedy stomatolog może wyrwać ząb albo wykonać reendo – ponowne leczenie kanałowe. Odbywa się to w sposób zbliżony do pierwszego leczenia kanałowego. Najpierw dentysta usuwa stary materiał wypełniający i powtórnie czyści kanały.

Jakie są wskazania do reendo?

Zabieg reendo najczęściej jest wykonywany wówczas, gdy dentysta stwierdzi odnowienie lub dalsze utrzymywanie się stanu zapalnego w miazdze lub w obszarze okołowierzchołkowym, pomimo przeprowadzenia leczenia kanałowego. Bywa jednak i tak, że reendo ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poddanego wcześniej endodoncji zęba.

Przed zabiegiem re-endo stomatolog może zalecić RTG zębów, co pozwoli potwierdzić obecność niedopełnionych kanałów. Może to wynikać z niedbałości dentysty, ale i ze skomplikowanej budowy lub niedrożności kanałów. Obecnie takie ryzyko jest minimalizowane dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile trwa leczenie kanałowe

Ile trwa leczenie kanałowe? Czas trwania pojedynczego zabiegu i całego cyklu leczenia

Następny artykuł
leczenie kanałowe antybiotyk w zębie

Leczenie kanałowe – antybiotyk w zębie po leczeniu endodontycznym. Po co go stosować?

Podobne artykuły