Zatruty ząb ile można chodzić

Zatruty ząb – ile można chodzić z tymczasowym wypełnieniem?

Anna Wiktor
Ile można chodzić z tymczasowym wypełnieniem przed rozpoczęciem dalszych etapów leczenia kanałowego? Jak bardzo boli zatruty ząb? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Zatrucie zęba nie jest najnowocześniejszą metodą leczenia stomatologicznego. W niektórych przypadkach jest jednak całkowicie uzasadnione. Pacjenci, którzy zmagają się z bardzo silnym bólem często chcą jak najszybciej poczuć ulgę, którą może przynieść zatruty ząb. Ile można chodzić z założonym na niego opatrunkiem? Po jakim czasie tkanki umierają i można rozpocząć leczenie kanałowe? Podpowiadamy!

Zatrucie zęba – ile trwa proces umierania tkanek?

Stomatologia jest nauką, która z każdym rokiem czyni większe postępy. Obecnie dentyści mają do dyspozycji metody leczenia endodontycznego, które nie wymagają zatruwania tkanek toksycznym środkiem dewitalizacyjnym. Mowa o całkowotym usuwaniu zakażonej próchnicą miazgi.

W wielu przypadkach ciągle jeszcze wykonuje się dewitalizację, która przynosi szybką ulgę w bólu. Po zabiegu dentysta zakłada tak zwany fleczer stomatologiczny, czyli tymczasowe utwardzane wypełnienie na zatruty ząb. Ile można chodzić z fleczerem? Wszystko zależy od tego, jak długo umiera ząb po zatruciu. W zależności od konkretnego przypadku może to trwać od kilkunastu dni do nawet trzech tygodni.

Zatruty ząb – ile można chodzić z wypełnieniem tymczasowym?

Warto pamiętać, że wypełnienie tymczasowe, które zakłada się na ząb po zatruciu nie jest tak trwałe, jak standardowa plomba. Specyfika fleczera wymaga tego, aby dał się łatwo zdjąć przed rozpoczęciem właściwego leczenia kanałowego. Nie zaleca się więc trzymania go na wypełnieniu dłużej niż zalecił to lekarz stomatolog.

Pod żadnym pozorem nie powinno się także wyjmować wypełnienia tymczasowego na własną rękę. Wówczas do ubytku zaczną dostawać się kawałki przeżuwanego pokarmu oraz inne zanieczyszczenia i bakterie. Zazwyczaj dentysta wyznacza termin wizyty kontrolnej, podczas której upewnia się, że ząb jest już martwy a fleczer może zostać całkowicie usunięty. Wtedy też przystępuje do leczenia endodontycznego, które można wykonać bez znieczulenia, ponieważ tkanki chorego zęba są już martwe.

Podsumowanie

W przypadkach silnego bólu związanego z zakażeniem miazgi dentyści wykorzystują zabieg zatrucia zęba i nałożenia na ubytek tymczasowego wypełnienia. Zatruty ząb obumiera zazwyczaj przez kilkanaście dni. Po tym czasie można już zdjąć wypełnienie i wykonać zabieg leczenia kanałowego bez znieczulenia miejscowego. Warto pamiętać, że fleczer nie jest tym samym, co stała plomba i nie warto trzymać go na zębie dłużej niż zalecił to lekarz stomatolog. Zatruwanie zęba ma sens tylko wtedy, kiedy faktycznie poddamy go następnie leczeniu endodontycznemu.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak długo umiera ząb po zatruciu

Jak długo umiera ząb po zatruciu?

Następny artykuł
pasty na nadwrazliwosc zebow

Pasty na nadwrażliwość zębów – co je cechuje?

Podobne artykuły