plomba na jedynce

Z jakiego materiału wykonywana jest plomba na jedynce i który z nich najlepiej wybrać?

Anna Wiktor
Konieczność wykonania uzupełnienia na jedynce wiąże się z wyzwaniami. Dlatego plomba na jedynce powinna być trwała, wytrzymała i estetyczna. Świetnie sprawdza się tutaj materiał światłoutwardzalny. Jakie są inne opcje? Przeczytaj!

Plomba na jedynce stosowana jest zwykle przy leczeniu kanałowym i mechanicznym uszkodzeniu zęba. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym rodzaju wypełnienia.

Plomba na jedynce – dlaczego jest problematyczna?

Stomatolog musi pogodzić ze sobą kilka czynników – estetykę, trwałość, koszty oraz technikę wykonania. Pacjentom zależy zwykle na jak najtańszym zabiegu bazującym na możliwie najlepszych materiałach. Zakładanie wypełnień w zębach od trójki do trójki jest możliwe na NFZ, jednak nie każdy materiał kompozytowy jest wtedy dostępny. Zwykle do dyspozycji jest wypełnienie amalgamatowe i chemoutwardzalne. Materiały te jednak nie dają albo wystarczającego efektu wizualnego, albo są trudne w obróbce i niezbyt trwałe.

Uzupełnienie ubytku w jedynce materiałem światłoutwardzalnym

W gabinetach stomatologicznych przyjmujących prywatnie dostępne są inne i zdecydowanie lepsze metody leczenia od wymienionych powyżej. Zaliczają się do nich np. plomby na jedynce z kompozytu światłoutwardzalnego. Taki materiał bazuje na połączeniu kilku składników, które odpowiadają za odmienne właściwości fizyczne i chemiczne mieszanki. Stomatolog ma możliwość dobrać jej barwę do zębów pacjenta, co zapewnia idealne dopasowanie kolorystyczne.

Komfort dla pacjenta i stomatologa

Co więcej, dentysta ma sporo czasu na dokładne uformowanie plomby ze względu na jej utwardzanie światłem. W odróżnieniu od produktów chemoutwardzalnych zabieg jest więc o wiele bardziej komfortowy zarówno dla stomatologa, jak i pacjenta, bo nie wymaga pośpiechu. Daje to również możliwość dokładniejszego zrealizowania wypełnienia i uformowania powierzchni perfekcyjnie do zgryzu pacjenta.

Zobacz też:
Czym jest plomba światłoutwardzalna i w jakich sytuacjach jest nakładana pacjentowi?

W jakich sytuacjach plomba na jedynce jest aplikowana? Podsumowanie

Najczęściej zakładanie wypełnienia jest konieczne przy złamaniu lub ukruszeniu korony zęba, lub przy leczeniu kanałowym. Pod wpływem próchnicy dochodzi do zniszczenia szkliwa i konieczne jest jego uzupełnienie przez materiał kompozytowy nieodróżniający się barwą od innych zębów. Dzięki temu można wrócić do codziennych zajęć i cieszyć się pełnym uśmiechem.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
plomba na odsłonięte szyjki zębowe

Czym jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe i czy taki zabieg jest bezpieczny?

Następny artykuł
aparat damon

Czym jest aparat Damon i dlaczego zapewnia lepsze odczucia przy leczeniu zgryzu?

Podobne artykuły