plomba na odsłonięte szyjki zębowe

Plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Czy taki zabieg jest bezpieczny?

Anna Wiktor
Cofanie się dziąseł spowodowane jest przez nieumiejętną higienę jamy ustnej i paradontozę. Sposobem na powstrzymanie procesu jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Dlaczego się ją stosuje i czy jest to problem tylko estetyczny? Sprawdź!

Plomba na odsłonięte szyjki zębowe ma na celu ochronę cementu korzeniowego zęba. Jest on o wiele słabszy od szkliwa i jego odsłonięcie doprowadza do dyskomfortu. Dowiedz się więcej o tym rodzaju wypełnienia.

W skrócie

  • Odsłonięte szyjki zębów występują, gdy szkliwo jest starte od dziąsła, odsłaniając bardziej wrażliwy cement korzeniowy.
  • Może to być spowodowane niewłaściwym szczotkowaniem i chorobami przyzębia.
  • Uszczelnianie odsłoniętych szyjek zębów jest częstym zabiegiem mającym na celu ochronę cementu korzeniowego, zmniejszenie wrażliwości i zapobieganie powstawaniu ubytków, które wymagałyby leczenia kanałowego.
  • W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu odbudowy dziąsła, aby przykryć odsłoniętą szyjkę zęba i utrzymać przylegające do niej uzupełnienie.
  • Jeśli uważasz, że masz odsłoniętą szyjkę zęba, koniecznie skonsultuj się ze swoim dentystą w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Czym są odsłonięte szyjki zębowe i w jaki sposób powstają?

Zanim powiemy, czym jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe, wyjaśnijmy krótko kwestię samego procesu ich odsłaniania. Szkliwo zęba przystosowane jest do kontaktu z pokarmem i jest niezwykle twarde. Nad nimi znajdują się dziąsła, które przykrywają cement korzeniowy. Jest on o wiele słabszy od szkliwa i jego odsłonięcie jest niewskazane. Zjawisko to nazywa się cofaniem się dziąseł, co widać gołym okiem.

Ważne

Powodem takich zmian często jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów i choroba przyzębia nazywana paradontozą. W wielu przypadkach obie te przyczyny składają się w całość i występują jednocześnie, co dodatkowo przyspiesza proces recesji szyjki zębowej.

Plomba na odsłonięte szyjki zębowe, czyli o metodach leczenia

Najbardziej podstawową formą leczenia cofania się dziąseł jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Zabieg ten ma na celu poprawienie estetyki uśmiechu, ochronę wrażliwszych części zęba i powstrzymanie recesji. Można go wykonywać zarówno w warunkach NFZ, jak i oczywiście w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Dzięki temu pacjent nie odczuwa już nadwrażliwości i może uchronić się przed koniecznym leczeniem kanałowym ubytków.

odsłonięte szyjki zębów mogą być spowodowane niewłaściwym szczotkowaniem i chorobami przyzębia

Jak jeszcze leczy się odsłonięte szyjki zębowe?

Kolejnym sposobem jest wykonywanie zabiegów rekonstrukcji dziąseł na powierzchni cementu korzeniowego. Plomba na odsłonięte szyjki zębowe może nie być wystarczająca, zwłaszcza gdy recesja jest w zaawansowanym stadium. Trudno jest wtedy stworzyć idealnie przyczepne uzupełnienie, które służyłoby przez lata. Zabieg rekonstrukcji wykonywany jest metodą mikrochirurgiczną i niekiedy wymaga pobrania tkanki z podniebienia. Jest jednak bezbolesny dzięki znieczuleniu.

Jeśli cierpisz z powodu odsłoniętych szyjek zębowych, koniecznie skontaktuj się ze stomatologiem. Prawdopodobnie potrzebna jest ci plomba na odsłonięte szyjki zębowe.

Często zadawane pytania

Jak wyglądają odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięte szyjki zębowe to stan, w którym dziąsła cofają się, odsłaniając kości zębów. W wyniku tego zęby stają się bardziej wrażliwe na zimno, gorąco i słodkie jedzenie i napoje. Odsłonięte szyjki zębowe mogą mieć wygląd nierówny, z wgłębieniami lub rowkami na powierzchni zęba, co jest spowodowane erozją szkliwa.

Jaki lek na odsłonięte szyjki zębowe?

Leki na odsłonięte szyjki zębowe nie są jednoznacznie określone. W niektórych przypadkach stosuje się środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol, aby złagodzić ból. Można również stosować pasty do zębów, które zawierają fluor, aby wzmocnić szkliwo i zmniejszyć wrażliwość zębów.

W przypadkach, gdy odsłonięcie szyjek zębowych jest spowodowane nadmiernym napięciem mięśniowym, np. przez zgrzytanie zębami, zaleca się stosowanie szyn relaksacyjnych, aby zmniejszyć napięcie mięśni i chronić zęby przed dalszym uszkodzeniem. W każdym przypadku najlepiej skonsultować się z dentystą, który zaleci najlepsze leczenie w zależności od przyczyny odsłonięcia szyjek zębowych.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
konturing zębów przed i po

Konturing zębów – przed i po. Na jakie efekty możesz liczyć?

Następny artykuł
plomba na jedynce

Plomba na jedynce: z jakich materiałów jest wykonywana?

Podobne artykuły