plomba na odsłonięte szyjki zębowe

Czym jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe i czy taki zabieg jest bezpieczny?

Anna Wiktor
Cofanie się dziąseł spowodowane jest przez nieumiejętną higienę jamy ustnej i paradontozę. Sposobem na powstrzymanie procesu jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Dlaczego się ją stosuje i czy jest to problem tylko estetyczny? Sprawdź!

Plomba na odsłonięte szyjki zębowe ma na celu ochronę cementu korzeniowego zęba. Jest on o wiele słabszy od szkliwa i jego odsłonięcie doprowadza do dyskomfortu. Dowiedz się więcej o tym rodzaju wypełnienia.

Czym są odsłonięte szyjki zębowe i w jaki sposób powstają?

Zanim powiemy, czym jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe, wyjaśnijmy krótko kwestię samego procesu ich odsłaniania. Szkliwo zęba przystosowane jest do kontaktu z pokarmem i jest niezwykle twarde. Nad nimi znajdują się dziąsła, które przykrywają cement korzeniowy. Jest on o wiele słabszy od szkliwa i jego odsłonięcie jest niewskazane. Zjawisko to nazywa się cofaniem się dziąseł, co widać gołym okiem. Powodem takich zmian często jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów i choroba przyzębia nazywana paradontozą. W wielu przypadkach obie te przyczyny składają się w całość i występują jednocześnie, co dodatkowo przyspiesza proces recesji szyjki zębowej.

Plomba na odsłonięte szyjki zębowe, czyli o metodach leczenia

Najbardziej podstawową formą leczenia cofania się dziąseł jest plomba na odsłonięte szyjki zębowe. Zabieg ten ma na celu poprawienie estetyki uśmiechu, ochronę wrażliwszych części zęba i powstrzymanie recesji. Można go wykonywać zarówno w warunkach NFZ, jak i oczywiście w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Dzięki temu pacjent nie odczuwa już nadwrażliwości i może uchronić się przed koniecznym leczeniem kanałowym ubytków.

Zobacz też:
Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?

Jak jeszcze leczy się odsłonięte szyjki zębowe?

Kolejnym sposobem jest wykonywanie zabiegów rekonstrukcji dziąseł na powierzchni cementu korzeniowego. Plomba na odsłonięte szyjki zębowe może nie być wystarczająca, zwłaszcza gdy recesja jest w zaawansowanym stadium. Trudno jest wtedy stworzyć idealnie przyczepne uzupełnienie, które służyłoby przez lata. Zabieg rekonstrukcji wykonywany jest metodą mikrochirurgiczną i niekiedy wymaga pobrania tkanki z podniebienia. Jest jednak bezbolesny dzięki znieczuleniu.

Jeśli cierpisz z powodu odsłoniętych szyjek zębowych, koniecznie skontaktuj się ze stomatologiem. Prawdopodobnie potrzebna jest ci plomba na odsłonięte szyjki zębowe.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
plomba wypadła

Dlaczego plomba wypadła ci z zęba? Jak masz zareagować i co zrobić, by do tego nie dopuścić?

Następny artykuł
plomba na jedynce

Z jakiego materiału wykonywana jest plomba na jedynce i który z nich najlepiej wybrać?

Podobne artykuły