Jak długo umiera ząb po zatruciu

Jak długo umiera ząb po zatruciu?

Jakub Kaczmarek
Jak długo umiera ząb po zatruciu? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów, którzy przygotowują się do tego zabiegu. W dalszej części artykułu poznasz odpowiedź na to i kilka innych pytań.

Zatruwanie zęba albo dewitalizacja miazgi, to metoda, która coraz rzadziej wykorzystywana jest w nowoczesnej endodoncji. Mimo wszystko ciągle jeszcze stosuje się ją u niektórych pacjentów. Na stan zapalny w miazdze zęba podaje się specjalny preparat, który ma na celu wywołanie obumarcia tkanek. Zatruty ząb nie boli, dlatego w teorii można przeprowadzić na nim leczenie kanałowe bez znieczulenia. Jak długo umiera ząb po zatruciu? Podpowiadamy!

Jak długo umiera ząb po zatruciu?

Osoby, które zmagają się z bardzo silnym i długim bólem zęba często postrzegają jego zatrucie jako prawdziwą ulgę. Martwica tkanek nie następuje jednak od razu, stąd liczne wątpliwości i pytania, jak długo umiera ząb po zatruciu. W istocie proces ten może trwać nawet do dwóch-trzech tygodni. Pacjent musi cierpliwie czekać do jego końca, aby móc przejść przez dalsze etapy leczenia kanałowego.

Wykonując zatrucie zęba dentysta zakłada pacjentowi tak zwany fleczer stomatologiczny. To opatrunek, nazywany również tymczasowym wypełnieniem. Zapobiega on przedostawaniu się do rany fragmentów jedzenia oraz innych zanieczyszczeń. Żeby działać tak, jak należy, fleczer musi zostać odpowiednio utwardzony. Pacjent nosi go do czasu całkowitego obumarcia zęba. Wówczas bowiem można przystąpić do dalszych etapów leczenia kanałowego.

Czy po zatruciu zęba może pojawić się ból?

Pacjent, którego długo boli ząb często postrzega zatrucie miazgi jako spodziewaną ulgę. Ząb, który obumarł faktycznie nie boli. Zabieg zatrucia trwa szybko. Trzeba przygotować się na to, że podczas jego wykonywania może pojawić się bardzo silny ból, który jednak trwa krótko i szybko mija. Niestety, nawet zupełnie prawidłowo wykonany zabieg nie musi wiązać się z całkowitym ustaniem dolegliwości bólowych.

Wprawdzie silny ból związany ze stanem zapalnym znika. Niektórzy pacjenci jeszcze przez jakiś czas borykają się jednak z dyskomfortem powodowanym przez podany bezpośrednio do zęba środek z toksycznym paraformaldehydem. Warto więc zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe, na przykład wydawane bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Podsumowanie

Jak długo umiera ząb po zatruciu? Obumieranie chorej miazgi może trwać nawet trzy tygodnie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto również pamiętać o tym, że zatrucie jest zabiegiem wykonywanym dzisiaj relatywnie rzadko. Lekarz dentysta z reguły proponuje swojemu pacjentowi zdecydowanie nowocześniejsze metody, czyli całkowite usunięcie miazgi ze stanem zapalnym. W przypadku bardzo silnego bólu zatrucie jest jednak wybierane jako zabieg, który przyniesie pacjentowi zdecydowanie szybszą ulgę.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zaplombowany ząb reaguje na zimno

Zaplombowany ząb reaguje na zimno – co to oznacza?

Następny artykuł
Zatruty ząb ile można chodzić

Zatruty ząb – ile można chodzić z tymczasowym wypełnieniem?

Podobne artykuły
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej