fleczer

Fleczer stomatologiczny, czyli tymczasowe wypełnienie ubytku. Po co dentysta go zakłada?

Anna Wiktor
Fleczer to plomba tymczasowa, którą dentysta zakłada, kiedy nie można zastosować wypełnienia stałego. O jakie sytuacje chodzi? Czy fleczer jest bezpieczny? Sprawdź!

Fleczer najczęściej zakładany jest przez stomatologa w sytuacji, kiedy trzeba wypełnić ubytek, jednak nie ma czasu na zastosowanie plomby stałej. Zakłada się go również, kiedy leczenie zęba będzie obejmowało więcej niż jedną wizytę w gabinecie, na przykład w przypadku leczenia kanałowego. Jeżeli zastanawiasz się, jakich zaleceń należy przestrzegać po założeniu fleczera i co zrobić, jeśli takie wypełnienie wypadnie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest fleczer dentystyczny?

Jak wspomnieliśmy, fleczer zakłada się tylko na jakiś czas. Celem takiego wypełnienia jest zabezpieczenie tkanek miękkich zęba przed czynnikami zewnętrznymi jak na przykład jedzenie. Fleczer osłania ubytek przed wnikaniem bakterii obecnych w jamie ustnej, które mogłyby doprowadzić do stanu zapalnego.

Czy fleczer to trutka?

Fleczer bardzo często mylony jest z opatrunkiem leczniczym. W istocie są to dwa różne rodzaje opatrunków tymczasowych. Fleczer ma jedynie osłaniać miazgę zęba – nie ma on właściwości leczniczych.

Jak długo fleczer pozostaje w zębie?

Tymczasowa plomba powinna pozostawać w zębie tak długo, jak to konieczne. Zatem to stomatolog decyduje, kiedy należy go usunąć. Zwykle stanowi on zabezpieczenie ubytku pomiędzy poszczególnymi wizytami w gabinecie dentystycznym, jeśli ząb wymaga dłuższego leczenia. Nie powinien więc zastępować stałego wypełnienia. Warto wspomnieć, że fleczer nie jest tak trwały, jak plomba. Z czasem będzie on tracił trwałość, szczelność lub po prostu wypadnie.

Wypadnięcie fleczera – co zrobić?

Co, jeśli fleczer nam wypadnie? Nie ma powodu do paniki. Najlepiej udać się do gabinetu stomatologicznego w celu założenia nowego opatrunku. Nie należy podejmować samodzielnych prób zabezpieczenia ubytku. Pacjent nie jest w stanie odizolować tkanek zęba od śliny, resztek pokarmu, a już na pewno nie bakterii. Działania na własną rękę w takiej sytuacji są bardzo niebezpieczne.

Czy wypełnienie tymczasowe jest bezpieczne?

W celu wypełnienia tymczasowego zęba dentyści stosują materiały stomatologiczne, które są bezpieczne również dla kobiet w ciąży. Jednak jeśli spodziewasz się dziecka, koniecznie poinformuj o tym stomatologa w trakcie każdej wizyty. Najczęściej fleczer nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, dyskomfortu, krwawienia czy nawet nieprzyjemnego posmaku w ustach. Jeśli tak się dzieje, niezwłocznie skontaktuj się z dentystą.

Nowy fleczer w zębie – jak postępować?

Wypełnienie tymczasowe nie jest trwałe. Zwykle wytrzymuje ono maksymalnie kilkanaście dni, czyli odstęp pomiędzy poszczególnymi wizytami u dentysty. W tym czasie najlepiej zrezygnować z pokarmów twardych czy bardzo lepkich, które mogłyby doprowadzić do wypadnięcia fleczera lub jego uszkodzenia. Oto kilka zaleceń, których należy przestrzegać po założeniu opatrunku tymczasowego:

  1. Przez godzinę od wizyty w gabinecie należy powstrzymać się od jedzenia i picia. To czas, kiedy materiał wypełnienia twardnieje i jest najbardziej podatny na uszkodzenia.
  2. W ciągu kolejnych godzin należy zrezygnować z twardych pokarmów.
  3. W dniu założenia fleczera można szczotkować zęby, ale należy robić to delikatnie. Warto też zrezygnować z intensywnego płukania ust.

Opatrunek tymczasowy na ząb – cena

Koszt założenia fleczera to około 100 zł. Wizyta trwa zaledwie kilkanaście minut, a może być bardzo pomocna, jeśli pacjent odczuwa ból. Może też uchronić od stanu zapalnego wewnątrz ubytku zęba.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kiretaż

Kiretaż stomatologiczny. Wskazania, rodzaje, przebieg

Następny artykuł
retrogenia

Retrogenia, czyli tyłożuchwie morfologiczne – powszechna wada zgryzu. Czy leczenie ortodontyczne może ją wyleczyć? Czy konieczna jest operacja?

Podobne artykuły
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej