sedacja

Sedacja – jak pomaga w walce z lękiem przed dentystą?

Anna Wiktor
Chcesz pokonać strach przed dentystą? Pomoże ci w tym sedacja – jedna z wielu metod radzenia sobie z lękiem przed zabiegiem stomatologicznym. Co musisz wiedzieć na ten temat jako pacjent, który chce zminimalizować stres związany z leczeniem zębów?

Sedacja to prosta procedura medyczna. Dzięki niej pacjent może się rozluźnić przed zabiegiem, a jednocześnie zachować pełną świadomość. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu środków, które skutecznie hamują aktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Lęk przed dentystą. Jakie są jego przyczyny?

Jak wynika z badań, aż 90% ludzi odczuwa lęk lub niepokój w związku z planowaną wizytą u dentysty. Niektórzy świetnie nad tymi emocjami panują, są jednak i tacy pacjenci, w przypadku których strach uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu w odpowiedni sposób.

Skąd bierze się dentofobia? Jej najczęstsze przyczyny to:

 • złe doświadczenia z dzieciństwa;
 • rekcja na zapachy i dźwięki charakterystyczne dla gabinetów dentystycznych;
 • konieczność przebywania w bezruchu w otoczeniu aparatury wywołującej złe skojarzenia.

Jak każda fobia, tak i ta związana z dentystą może być skutecznie zwalczana. Pomagają w tym m.in. nowoczesne techniki leczenia zębów, powszechnie stosowane znieczulenie oraz sedacja, dzięki której przetrwanie zabiegu stomatologicznego staje się znacznie łatwiejsze.

Sedacja – co to jest?

Sedacja cieszy się wielką popularnością w gabinetach stomatologicznych, jednak możliwości korzystania z tej procedury są znacznie szersze. Zanim sprawdzisz, dlaczego dentyści i pacjenci tak chętnie z niej korzystają, poszerz ogólną wiedzę na temat takiej procedury medycznej.

Kiedy najczęściej stosowana jest taka procedura?

Z sedacji korzysta wiele dziedzin medycyny, m.in.:

 • endoskopia;
 • wazektomia;
 • chirurgia;
 • kosmetologia.

Sedację można też wykorzystać podczas niektórych badań kardiologicznych oraz w trakcie intubacji. Taka procedura medyczna jest też często stosowana u dzieci, które muszą przejść przez tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Dlaczego? Bo dzieciom trudno jest zapanować nad odruchami, tymczasem wymienione rodzaje badań wymagają pozostania w bezruchu przez dłuższy czas.

Sedacja a anestezja – co je różni?

Sedacja często kojarzona jest z anestezją (znieczuleniem ogólnym). Czy słusznie? I jedna, i druga procedura medyczna może być z powodzeniem stosowana w gabinecie stomatologicznym. Każda z nich ma łagodzić lęk i ból, dzięki czemu pacjent może się cieszyć większym komfortem podczas nieprzyjemnego badania lub zabiegu. Na czym polega różnica? Podczas sedacji pacjent jest senny, lecz zachowuje świadomość. Znieczulenie ogólne wiąże się z utratą świadomości na czas zabiegu, przez co niezbędna staje się obecność anestezjologa.

Rodzaje sedacji

Istnieje kilka rodzajów sedacji, z których korzysta współczesna medycyna. Zabieg ten może mieć formę:

 • dożylną;
 • doustną;
 • domięśniową;
 • doodbytniczą;
 • wziewną.

Stan taki można też podzielić ze względu na poziom. Tu sedacja dzieli się na:

 • minimalną, podczas której pacjent zachowuje świadomość;
 • umiarkowaną, którą można porównać do płytkiego snu;
 • głęboką, podczas której pacjent śpi, a jego czynności życiowe musi kontrolować specjalista.

Czy sedacja jest bezpieczna?

A co z bezpieczeństwem? Sporo zależy od rodzaju sedacji. W przypadku sedacji anestezjologicznej, podczas której podawane są leki nasenne i uspokajające, obecność lekarza specjalisty jest niezbędna. W przypadku sedacji wziewnej wsparcie anestezjologa nie jest już potrzebne. W jej przypadku pomiędzy lekarzem a pacjentem przez cały czas utrzymywany jest kontakt wzrokowy i słowny. Jeśli dasz się wprowadzić w taki stan, usłyszysz wszystkie polecenia dentysty oraz będziesz w stanie poinformować go o ewentualnych niedogodnościach.

Sedacja wziewna – cena. Czym jest i ile kosztuje takie udogodnienie?

Stomatologia chętnie korzysta z sedacji wziewnej, czyli podania leków uspokajających poprzez drogi oddechowe. Jak wygląda to w praktyce?

Na czym polega sedacja podtlenkiem azotu?

Sedację, w której główną rolę odgrywa azot, powszechnie stosuje się w gabinetach dentystycznych na całym świecie. Co czeka cię w chwili, gdy skorzystasz z takiego wsparcia? Drogą wziewną otrzymasz środek farmakologiczny (tzw. gaz rozweselający), będący mieszaniną tlenu i podtlenku azotu. Po jego podaniu odczujesz natychmiastowe rozluźnienie.

Dlaczego warto stosować sedację wziewną?

Sedacja w stomatologii pomaga na wiele sposobów. Jakie są najczęstsze wskazania do sedacji w trakcie leczenia stomatologicznego? Mieszanka podtlenku azotu i tlenu znacznie ułatwia leczenie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które boją się zabiegów dentystycznych, oraz dorosłych, którzy źle radzą sobie ze stresem i bólem.

Przeciwwskazania do sedacji wziewnej

Sedacja pozwala skutecznie uspokoić się przed planowanym zabiegiem stomatologicznym, jednak nie każdy pacjent może z niej skorzystać.

Możliwość skorzystania z takiej metody łagodzenia lęku wykluczają m.in.:

 • nieżyt górnych dróg oddechowych;
 • choroby układu oddechowego;
 • stosowanie leków psychotropowych;
 • stwardnienie rozsiane;
 • wrodzona wada serca.

Musisz liczyć się też z tym, że po zakończeniu takiej procedury wystąpią pewne powikłania. Być może będziesz się przez pewien czas mierzyć z odruchem wymiotnym, być może wystąpią u ciebie nudności. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, zrezygnuj z jedzenia tuż przed sedacją.

Czym jest sedacja głęboka?

U pacjentów z dentofobią często stosuje się sedację głęboką. Chcesz z niej skorzystać? W takim przypadku lekarz musi sięgnąć po specjalistyczne środki podawane dożylnie, dzięki którym zapadniesz w płytki sen. W takim stanie nie jesteś jednak w stanie wykonywać poleceń lekarza, niezbędna staje się też obecność anestezjologa. Wszystko to sprawia, że stan głębokiej sedacji w gabinetach stomatologicznych wykorzystywany jest bardzo rzadko.

Ile kosztuje skorzystanie z sedacji wziewnej i głębokiej?

Jeśli chcesz wykorzystać moc podtlenku azotu, musisz liczyć się z tym, iż rachunek za wizytę i leczenie będzie nieco wyższy. Ile kosztuje możliwość rozluźnienia się przed borowaniem? Każdy gabinet ma swój własny cennik, najczęściej jednak spotkasz się z cenami od 150 do 200 złotych za 30 minut. W przypadku sedacji głębokiej to nawet 600 złotych za 30 minut.

Zabiegi wykonywane w stanie sedacji cieszą się dużą popularnością. Dzięki odpowiednim środkom lekarz może utrzymać świadomość pacjenta, a jednocześnie uwolnić go od lęku. Taka alternatywa dla znieczulenia miejscowego jest też idealna dla dzieci, które nie tylko łatwiej przejdą przez proces borowania, ale też nie będą kojarzyć go z bólem i nieprzyjemnymi doświadczeniami.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
abrazja powietrzna

Abrazja powietrzna – nowoczesna metoda usuwania próchnicy. Jak wykorzystać moc sprężonego powietrza wraz ze środkiem ściernym?

Następny artykuł
ile zębów ma człowiek

Ile zębów ma człowiek i jakie są ich funkcje?

Podobne artykuły