abrazja powietrzna

Abrazja powietrzna – nowoczesna metoda usuwania próchnicy. Jak wykorzystać moc sprężonego powietrza wraz ze środkiem ściernym?

Anna Wiktor
Boisz się bólu związanego z borowaniem? Chcesz się rozprawić z ubytkami bez konieczności korzystania z wiertła? Sprawdź, jak pomoże ci abrazja powietrzna.

Abrazja powietrzna to nowoczesna metoda leczenia próchnicy oraz urazów w rejonie twardej tkanki zęba. Na czym polega taka metoda walki z ubytkami? Co, jako pacjent, musisz wiedzieć na jej temat? Wyjaśniamy!

Czym jest abrazja powietrzna?

Abrazja powietrzna to metoda, którą dentyści chętnie stosują w przypadku najmłodszych pacjentów oraz tych dorosłych, którym gabinet stomatologiczny kojarzy się bólem i strachem przed wiertłem.

Abrazja powietrzna – stomatologia XXI wieku

Leczenie próchnicy bez konieczności wiercenia? To możliwe. Wystarczy, by wiertło zastąpił strumień powietrza połączonego z odpowiednim środkiem ściernym, który pozwoli dentyście w bezbolesny sposób rozprawić się z ubytkami w jamie ustnej. Użycie sprężonego powietrza z drobinkami tlenku glinu, skierowanego w odpowiednie miejsce, pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty. A ponieważ metoda ta jest mało inwazyjna, cenią ją i pacjenci, i dentyści.

Abrazja powietrzna i jej zalety

Ta nowoczesna metoda leczenia zębów ma wiele zalet. Pacjenci chwalą ją za:

  • szerokie możliwości leczenia;
  • precyzyjność oczyszczania nierówności i szczelin nazębnych;
  • precyzja i możliwość skierowania strumienia powietrza w te rejony jamy ustnej, które są niemal niedostępne w przypadku wiertła;
  • bezpieczeństwo dla zdrowych tkanek zęba;
  • brak znieczulenia, co ma istotne znaczenie dla alergików i kobiet w ciąży;
  • minimalną ingerencję w strukturę zęba.

Wielu pacjentów ceni ten zabieg również za to, iż po jego zakończeniu mogą od razu jeść i pić, bez konieczności stosowania przerwy, niezbędnej w przypadku tradycyjnego leczenia ubytków.

Jakie są przeciwwskazania dla abrazji powietrznej?

Czy bezbolesne leczenie zębów jest metodą dla każdego? Niestety nie. Zabieg abrazji nie może być stosowany u pacjentów, którzy mają problemy z:

  • astmą oskrzelową;
  • chorobami układu oddechowego o charakterze przewlekłym;
  • stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej.

Leczenie zębów bez konieczności stosowania znieczulenia miejscowego i korzystanie z materiału ściernego zamiast wiertła nie sprawdzi się też w chwili, gdy ubytki w zębie są bardzo głębokie oraz wtedy, gdy niezbędne staje się podjęcie leczenia kanałowego.

Metoda abrazji w leczeniu stomatologicznym. Jakie są możliwości?

Abrazja powietrzna jest stosowana m.in. w ortodoncji oraz protetyce. Strumień sprężonego powietrza można wykorzystać w celu przygotowania zębów filarowych do cementowania przed założeniem mostu lub innych uzupełnień protetycznych. Nie są to jednak najczęstsze sposoby korzystania z zabiegu piaskowania zębów. Kiedy sprawdza się on najlepiej?

Technika abrazji a próchnica

Odpowiednie ciśnienie powietrza i dobrze dobrany środek ścierny są zwykle stosowane przy próchnicy powierzchniowej oraz w leczeniu ubytków przyszyjkowych. W jaki sposób? Wygląda to bardzo podobnie jak w przypadku piaskowania zębów. Abrazja zębów dotkniętych próchnicą polega użyciu strumienia powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Takie opracowanie ubytku pomaga na bezbolesne usunięcie zmian chorobowych, a jednocześnie zapewnia większą przyczepność dla plomb.

Abrazja szkliwa – co warto wiedzieć?

Abrazja powietrzna pomaga zazwyczaj w walce z próchnicą, na tym jednak jej możliwości się nie kończą. Stomatolog może skorzystać z piaskarki również wtedy, gdy trzeba usunąć zębinę lub szkliwo dotknięte zmianami chorobowym. Piaskarka abrazyjna dodatkowo pomaga w skutecznym usuwaniu osadu z powierzchni zęba, dzięki czemu poprawia twój wygląd.

Metoda abrazji powietrznej to szansa na zdrowe zęby bez bólu. Opracowanie zęba w taki sposób cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród tych, którzy do tej pory bali się dentysty z powodu wizji tradycyjnego borowania.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zdrowe zęby

Zdrowe zęby? Zobacz, jakie to proste!

Następny artykuł
sedacja

Sedacja – jak pomaga w walce z lękiem przed dentystą?

Podobne artykuły
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej