Korzenie zębów

Korzenie zębów – budowa, leczenie, usuwanie

Jakub Kaczmarek
Korzenie zębów utrzymują je w zębodole. Kiedy pod wypływem procesu zapalnego korona ulega degradacji, korzeń często zostaje na miejscu. Podpowiadamy, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Korzenie zębów pełnią bardzo ważną funkcję w utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Kiedy zniszczeniu ulega korona zęba, korzeń często zostaje w dziąśle. Wielu pacjentów zastanawia się wówczas co zrobić. Wizyta stomatologiczna powinna rozwiać wątpliwości. W zależności od indywidualnej sytuacji podejmuje się on odbudowy zęba albo usunięcia korzenia.

Korzenie zębów – jakie są ich funkcje?

Korzenie zębów nie tylko utrzymują całą konstrukcję w zębodole. Przechodzą przez niego nerwy i naczynia krwionośne. Przepływają przez nie składniki odżywcze, które sprawiają, że ząb cały czas pozostaje żywy. Korzenie umocowane są w kościach szczęki lub żuchwy. Rodzaje zębów oraz indywidualne skłonności są czynnikami, które determinują ilość i kształt korzeni.

Korzenie zębów – usuwanie

Korzenie zębów wypełnione są cementem i zębiną. One również mogą ulec zniszczeniu w wyniku postępującej i nieleczonej próchnicy. Zazwyczaj jednak choroba rozpoczyna się od korony. Na początku ściera się szkliwo i niszczeje zębina. Następnie stan zapalny obejmuje także miazgę. Jeżeli na tym etapie nie nastąpi fachowe leczenie endodontyczne może dość do całkowitej degradacji widocznych tkanek zęba. Wówczas pozostaje tylko tkwiący w dziąśle korzeń.

Czy taki korzeń koniecznie trzeba usunąć? Na szczęście nie zawsze! Nowoczesne leczenie endodontyczne daje możliwość przywrócenia pierwotnych funkcji korzenia, a następnie odbudowy korony. Warunkiem jest brak patologicznych zmian, takich jak torbiele, na przylegających do niego tkankach.

Jeżeli jednak nie ma możliwości zastosowania odpowiedniego leczenia, korzeń powinien być usunięty. Pozostawienie odsłoniętego korzenia zęba stanowi zagrożenie stanem zapalnym i chorobami przyzębia. Właśnie dlatego po utracie korony tak istotne jest to, aby jak najszybciej zgłosić się na wizytę do lekarza stomatologa. Specjalista podejmie decyzję odnośnie do tego, jakie będą dalsze losy odsłoniętego korzenia.

Podsumowanie

Korzenie zębów odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu ich przy życiu oraz przytwierdzaniu zębów do kości. W przypadku ich odsłonięcie konieczne jest jak najszybsze przystąpienie do leczenia. Zazwyczaj istnieje możliwość odbudowania korony.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
usuwanie zębów pod narkoza cena

Usuwanie zębów pod narkozą – cena

Następny artykuł
Opuchlizna po wyrwaniu zęba

Opuchlizna po wyrwaniu zęba – w jaki sposób złagodzić problem?

Podobne artykuły