początki próchnicy

Początki próchnicy zębów – rodzaje, profilaktyka stomatologiczna. Etapy rozwoju oraz metody leczenia próchnicy

Jakub Kaczmarek
Początki próchnicy łatwo zlekceważyć lub przeoczyć. To poważny błąd, który ma poważne, niezwykle bolesne konsekwencje. Szczególnej uwagi wymaga zwłaszcza próchnica u dzieci. Jak ją rozpoznać? Jak jej zapobiegać? Jakie są przyczyny próchnicy? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu!

Czym jest próchnica? To wieloetapowy proces chorobowy uzębienia, powodujący ból i ubytki. Jak powstaje próchnica? To złożone zagadnienie. Początki próchnicy wynikają z oddziaływania kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej. Warstwa osadu bakteryjnego na zębach rozwija się dzięki niektórym białkom śliny, niezbędnym do wstępnego trawienia cukrów prostych w jamie ustnej.

Początki próchnicy – najczęstsze przyczyny i objawy próchnicy

Próchnica to choroba rozwojowa. Objawy zależą od stopnia zaawansowania. Początki próchnicy są dość łagodne, stan zębów może wydawać się normalny. Później pojawiają się dolegliwości bólowe i poważniejsze komplikacje – aż do momentu, w którym konieczne jest usunięcie chorego zęba.

Najczęstsze przyczyny próchnicy to:

  • zła lub niedostateczna higiena jamy ustnej;
  • spożywanie dużej ilości cukrów (nie tylko słodyczy, również pieczywa);
  • brak pewnych składników w diecie, głównie wapnia i fosforu;
  • indywidualne predyspozycje.

Próchnica butelkowa – rodzaje próchnicy zębów u dzieci i nie tylko

Stomatolodzy rozróżniają poszczególne przypadki według umiejscowienia choroby, stadium próchnicy, intensywności jej przebiegu oraz charakter kliniczny. Dentyści nie opracowali jednolitego, uniwersalnego systemu klasyfikacji. Najczęściej próchnicę w zębach dzielą na poniższe rodzaje:

  • próchnica ostra;
  • próchnica przewlekła;
  • próchnica zatrzymana;
  • próchnica wtórna;
  • próchnica nietypowa;
  • próchnica ukryta;
  • próchnica kwitnąca;
  • próchnica okrężna;
  • próchnica korzenia
  • próchnica butelkowa (specyficzna próchnica zębów mlecznych u dzieci i niemowląt, która wpływa również na ich zęby stałe);
  • próchnica bruzd.

Rozwój i leczenie próchnicy zębów

Im wcześniejszej rozpoznasz problem, tym mniej potem problemów ze stanem uzębienia i zdrowiem dziąseł. W miarę rozwoju próchnicy pojawiają się coraz głębsze zmiany w tkance zębów. Jakie konkretnie? Następujące po sobie etapy próchnicy to:

  1. Przebarwienia i plamki w kolorze białym na powierzchni zęba. Pierwsze objawy próchnicy wynikają z odwapnienia szkliwa oraz tworzenia się płytki nazębnej. Jak sobie z nimi poradzić? Do pozbycia się początków próchnicy wystarczy odpowiedni sposób szczotkowania i mycie zębów pastą lub innym preparatem z fluorem.
  2. Demineralizacja szkliwa zębów. Próchnica początkowa prowadzi do powolnego rozpadu warstwy ochronnej uzębienia, spada też pH w jamie ustnej. W przypadku ukruszenia szkliwa niezbędna jest wizyta u stomatologa, który przeprowadzi remineralizację i usunie płytkę nazębną.
  3. Kwasy i bakterie prowadzą do degeneracji zębiny pomiędzy szkliwem a miazgą. Chory odczuwa nasilający się ból zęba. Powstają coraz większe ubytki próchnicowe, które dentysta może wypełnić plombą.
  4. Próchnica zajmuje miazgę zęba. Zbiera się ropa, niszczeją nerwy i naczynia krwionośne. Na tym etapie rozwoju próchnicy stomatolodzy zwykle stosują leczenie kanałowe zęba.
  5. Ropień. Chory ząb zaczyna zagrażać pozostałej części uzębienia, a także dziąsłom, językowi i kościom szczęki oraz żuchwy. W stadium ropnia próchnica jest chorobą zakaźną, a dentyści muszą uciekać się do zaawansowanych zabiegów chirurgicznych, by zapobiec jej rozprzestrzenianiu.
  6. Utrata zęba. Najczęściej poprzez ekstrakcję. Po pewnym czasie od pojawienia się próchnicy jakiekolwiek leczenie zęba w gabinecie stomatologicznym staje się niemożliwe.

Początki próchnicy – zasady higieny jamy ustnej, profilaktyka i zapobieganie próchnicy

Wiesz już, co powoduje próchnicę. A przecież najlepiej w ogóle nie zachorować! Jak skutecznie zapobiegać próchnicy? Najczęstsze zaleczenia stomatologów to:

  • dokładne mycie zębów;
  • stosowanie past i preparatów z fluorkiem bądź fluorem;
  • ograniczenie węglowodanów w diecie;
  • szybsze przeżuwanie i połykanie pokarmów (by nie doszło do rozłożenia cukrów prostych już w jamie ustnej, przez ślinę);
  • dodanie do jadłospisu potraw twardych, które oczyszczają zęby i regulują skład enzymów trawiennych jamy ustnej;
  • zrezygnowanie z jakiegokolwiek jedzenia i picia po wieczornym myciu zębów.

Jak widzisz, profilaktyka próchnicy nie należy do kosztownych czy wymagających. Dobra szczoteczka i pasta do zębów oraz dbałość o higienę zwykle wystarczą, by oszczędzić sobie bolesnego kłopotu. Kiedy tylko dostrzeżesz początki próchnicy u siebie lub u dzieci, nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Staranne szczotkowanie zębów to podstawa!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
próchnica butelkowa

Próchnica butelkowa – leczenie, profilaktyka próchnicy zębów mlecznych. Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Next Post
zęby mleczne

Zęby mleczne – higiena, wypadanie, leczenie mleczaków. Jak dbać o zęby mleczne i wyrzynające się zęby stałe?

Related Posts
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej