Gorączka po wyrwaniu zęba

Gorączka po wyrwaniu zęba – najczęstszy powód do niepokoju

Anna Wiktor
Gorączka po wyrwaniu zęba powoduje stres u większości pacjentów. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? A może to normalny stan, który wystarczy przeczekać w domu? Podpowiadamy co zrobić, gdy po ekstrakcji zęba czujesz się osłabiony i gorączkujesz.

Czy gorączka po wyrwaniu zęba oznacza, że dzieje się coś złego? Niekoniecznie. Jeśli po ekstrakcji zęba zauważyłeś podwyższoną temperaturę ciała, nie panikuj! Wyjaśniamy, kiedy zgłosić się do stomatologa i co może oznaczać gorączka po ekstrakcji!

Czy gorączka po ekstrakcji zawsze oznacza, że wystąpiło powikłanie?

Po usunięciu zęba czujesz się osłabiony, a kiedy sprawdzasz temperaturę okazuje się, że jest wyższa niż zwykle? Spokojnie! Ekstrakcja u wielu osób sprawia, że pojawia się nieznaczna gorączka. Jeśli tak jest i u ciebie, weź leki przeciwbólowe i odpoczywaj. Nie bagatelizuj jednak sytuacji i co jakiś czas sprawdzaj co się dzieje. Jeśli gorączka po wyrwaniu zęba nie mija (a nawet rośnie), koniecznie udaj się jak najszybciej do dentysty, który wyrywał zęba. Wysoka gorączka to sygnał, że w twoim organizmie rozwija się stan zapalny!

Jeśli jednak środki przeciwbólowe zadziałały i gorączka nie wraca, nie masz się czym martwić. Czy po wyrwaniu zęba można iść do pracy w takiej sytuacji? Jak najbardziej! Funkcjonuj normalnie, unikając jedynie schylania się i wysiłku fizycznego!

Gorączka po wyrwaniu zęba – kiedy zgłosić się do lekarza

Jeśli niewielka gorączka po wyrwaniu zęba utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni albo od razu rośnie w szybkim tempie, koniecznie będzie trzeba skonsultować się ze stomatologiem! Najczęściej jest ona objawem rozwijających się powikłań takich jak ropny stan zapalny albo infekcja bakteryjna. W takiej sytuacji stomatolog sprawdzi ranę, a jeśli trzeba odkazi ją. Zapisze ci również antybiotyk, który zwalczy zakażenie bakteryjne. Najważniejsze będzie wówczas postępowanie zgodnie z zaleceniami!

Gorączka może również być objawem zapalenia zębodołu (zwanego inaczej suchym zębodołem). Zwykle towarzyszy temu silny ból i szary nalot na ścianach zębodołu. Nie wolno zbagatelizować tego powikłania! W tym przypadku konieczna jest wizyta u dentysty, który oczyści ranę i przeprowadzi właściwe leczenie. Proces gojenia wydłuży się i potrwa ok. 3 tygodni.

Gorączka po wyrwaniu zęba to dla wielu osób powód do niepokoju. Jeśli jest wysoka albo utrzymuje się przez dłuższy czas, rzeczywiście trzeba działać. Jeśli jednak wystąpiło jedynie lekkie podwyższenie temperatury, spokojnie stosuj się do zaleceń poekstrakcyjnych i po prostu monitoruj sytuację!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałoweg

Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego? Sprawdź

Następny artykuł
Usuwanie zębów i proteza w jeden dzień

Usuwanie zębów i proteza w jeden dzień – jak to możliwe?

Podobne artykuły
pantomogram jak odczytać

Pantomogram – jak odczytać zdjęcia RTG?

Pantomogram to inaczej zdjęcie rentgenowskie wszystkich zębów i kości szczęki (określane też jako zdjęcie panoramiczne). Kiedy i dlaczego warto je zrobić? Co tak naprawdę widać, gdy wykona się pantomogram: jak odczytać obraz ze zdjęcia? I najważniejsze – czy promieniowanie podczas rentgenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli zastanawiają cię te i podobne kwestie, czytaj dalej!
Czytaj więcej