wypełnienie glasjonomerowe

Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego

Anna Wiktor
Wypełnienie glasjonomerowe to rodzaj wypełnienia przygotowanego z kwasów organicznych i specjalnego rodzaju szkła fluoro-glinowo-krzemowego. Pomimo swojej drugiej nazwy, która brzmi cement glasjonomerowy, wypełnienie to jest dość elastyczne.

Wypełnienie glasjonomerowe, dzięki swojemu składowi, działa przeciwko próchnicy. To efekt obecności jonów fluoru. Może być też przydatne w profilaktyce dla osób narażonych na uszkodzenia szkliwa i tworzenie płytki bakteryjnej. Sprawdź, kiedy stosuje się ten rodzaj wypełnienia i jakie są jego rodzaje.

Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie

Z uwagi na plastyczność, a jednocześnie doskonałe przyleganie do powierzchni zęba, wypełnienie glasjonomerowe stosowane jest zazwyczaj w konkretnych przypadkach. Może służyć zarówno w profilaktyce stomatologicznej, jak i leczeniu, ortodoncji i protetyce. Wykorzystuje się je do:

  • wypełnień tymczasowych w zębach stałych i mlecznych;
  • wypełnień standardowych w mleczakach i zębach stałych;
  • mocowania elementów aparatów ortodontycznych o charakterze stałym;
  • mocowania koron, mostów i innych elementów konstrukcji protetycznych;
  • tworzenia bazy, która chroni miazgę zębową.

Bardzo często stomatolodzy sięgają po wypełnienie glasjonomerowe w przypadku osób, które mają skłonności do próchnicy

Wypełnienie glasjonomerowe – rodzaje

W zależności od dodatków wypełnienie glasjonomerowe dzieli się na różne rodzaje. Mają one zróżnicowane cechy, dzięki czemu sprawdzają się w rozmaitych rolach. Najczęściej mowa o wypełnieniach:

  • kompomerowych, zwanych też hybrydowymi – to połączenie wypełnienia glasjonomerowego z tradycyjnym kompozytowym. Jest ono trwałe i plastyczne, ale zwykle nieestetyczne, dlatego zakładane w mniej widocznych miejscach;
  • modyfikowanych dodatkiem metali – zazwyczaj w formie srebra, które sprawia, że wypełnienie jest trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia wskutek gryzienia, czyli ścieranie. Ma jednak wadę, którą jest srebrny kolor;
  • modyfikowanych dodatkiem żywicy – zazwyczaj w formie podkładu, jako że żywica może odbarwiać płytkę i zmniejszać emisję fluoru.
Zobacz też:
Z jakiego materiału wykonywana jest plomba na jedynce i który z nich najlepiej wybrać?

Wypełnienie glasjonomerowe jest wygodnym, nowoczesnym rozwiązaniem zarówno w stomatologii dziecięcej, jak i osób dorosłych. Ma szerokie zastosowanie, co wynika z jego niezaprzeczalnych zalet.


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni artykuł
czerwone kropki na podniebieniu

Co oznaczają czerwone kropki na podniebieniu twardym? Angina czy afta? Zależy, jakie inne objawy towarzyszą plamkom

Następny artykuł
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Podobne artykuły