wypełnienie glasjonomerowe

Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie w stomatologii. Rodzaje wypełnienia szklanojonomerowego

Anna Wiktor
Wypełnienie glasjonomerowe to rodzaj wypełnienia przygotowanego z kwasów organicznych i specjalnego rodzaju szkła fluoro-glinowo-krzemowego. Pomimo swojej drugiej nazwy, która brzmi cement glasjonomerowy, wypełnienie to jest dość elastyczne.

Wypełnienie glasjonomerowe, dzięki swojemu składowi, działa przeciwko próchnicy. To efekt obecności jonów fluoru. Może być też przydatne w profilaktyce dla osób narażonych na uszkodzenia szkliwa i tworzenie płytki bakteryjnej. Sprawdź, kiedy stosuje się ten rodzaj wypełnienia i jakie są jego rodzaje.

Wypełnienie glasjonomerowe – zastosowanie

Z uwagi na plastyczność, a jednocześnie doskonałe przyleganie do powierzchni zęba, wypełnienie glasjonomerowe stosowane jest zazwyczaj w konkretnych przypadkach. Może służyć zarówno w profilaktyce stomatologicznej, jak i leczeniu, ortodoncji i protetyce. Wykorzystuje się je do:

  • wypełnień tymczasowych w zębach stałych i mlecznych;
  • wypełnień standardowych w mleczakach i zębach stałych;
  • mocowania elementów aparatów ortodontycznych o charakterze stałym;
  • mocowania koron, mostów i innych elementów konstrukcji protetycznych;
  • tworzenia bazy, która chroni miazgę zębową.

Bardzo często stomatolodzy sięgają po wypełnienie glasjonomerowe w przypadku osób, które mają skłonności do próchnicy

Wypełnienie glasjonomerowe – rodzaje

W zależności od dodatków wypełnienie glasjonomerowe dzieli się na różne rodzaje. Mają one zróżnicowane cechy, dzięki czemu sprawdzają się w rozmaitych rolach. Najczęściej mowa o wypełnieniach:

  • kompomerowych, zwanych też hybrydowymi – to połączenie wypełnienia glasjonomerowego z tradycyjnym kompozytowym. Jest ono trwałe i plastyczne, ale zwykle nieestetyczne, dlatego zakładane w mniej widocznych miejscach;
  • modyfikowanych dodatkiem metali – zazwyczaj w formie srebra, które sprawia, że wypełnienie jest trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia wskutek gryzienia, czyli ścieranie. Ma jednak wadę, którą jest srebrny kolor;
  • modyfikowanych dodatkiem żywicy – zazwyczaj w formie podkładu, jako że żywica może odbarwiać płytkę i zmniejszać emisję fluoru.

Wypełnienie glasjonomerowe jest wygodnym, nowoczesnym rozwiązaniem zarówno w stomatologii dziecięcej, jak i osób dorosłych. Ma szerokie zastosowanie, co wynika z jego niezaprzeczalnych zalet.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pulpotomia

Pulpotomia to leczenie endodontyczne zębów mlecznych, w których próchnica spowodowała chorobę miazgi koronowej

Następny artykuł
Botoks na zgrzytanie zębami

Zgrzytasz zębami w nocy? Botoks może pomóc

Podobne artykuły